Rəsmi məlumatlar 27 May 2026
DTX rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev MDB-yə üzv dövlətlərin təhlükəsizlik və xüsusi xidmət orqanları rəhbərləri Şurasının 58-ci iclasında iştirak edib.
Mayın 26-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev Rusiya Federasiyasının (RF) İrkutsk vilayətində keçirilən Müstəqil Dövlətlər Birliyinə (MDB) üzv dövlətlərin təhlükəsizlik və xüsusi xidmət orqanları rəhbərləri Şurasının 58-ci iclasında iştirak edib.
Regional təhlükəsizliyin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm qərarların qəbul edildiyi iclasda ötən illər ərzində həyata keçirilmiş antiterror tədbirlərinin yekunları ətraflı təhlil edilib, atılacaq konkret addımlar müəyyənləşdirilib. Bununla yanaşı, iclas iştirakçıları transmilli terrorçuluq və dini radikalizmə qarşı birgə mübarizənin aparılması üçün yeni əməkdaşlıq formatları barədə də razılığa gəliblər.
Texnologiyaların sürətli inkişafını xüsusi diqqətdə saxlayan Şura üzvləri MDB ölkələrinin təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətində süni intellektdən istifadəyə dair tövsiyələri əks etdirən konseptual sənədi məqbul hesab ediblər.  Müvafiq sənədin icrasının sözügedən strukturların elmi potensialını və əməliyyat imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa şərait yaradacağı vurğulanıb.
Tədbirdə DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev son dövrlərdə beynəlxalq sabitliyə, nəqliyyat və kommunikasiya xətlərinin təhlükəsizliyinə yaranmış çoxsaylı təhdidlər, eləcə də terrorçuluğun yeni təzahürləri və Azərbaycanda müvafiq sahədə görülən işlər barədə geniş məruzə ilə çıxış edib. Mürəkkəb geosiyasi vəziyyətin regiondakı əməliyyat şəraitinə ciddi təsir göstərdiyini vurğulayan xidmət rəisi təhlükəsizlik sisteminə yönələn təhdidlərlə mübarizədə tərəfdaş qurumlar arasında məlumat mübadiləsi və qarşılıqlı əlaqənin xüsusi önəm daşıdığını, bu baxımdan birgə səylərin daha da gücləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
MDB dövlətlərinin xüsusi xidmət orqanlarının qarşılıqlı əlaqələrinin gələcək perspektivləri və strategiyası, həmçinin qarşıda duran vəzifələr barədə geniş fikir mübadiləsi aparılan iclas çərçivəsində təhlükəsizlik sahəsində çoxtərəfli əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş sənədlər imzalanıb.

Chief of the SSS, colonel-general Ali Naghiyev, attended the 58th meeting of the Council of heads of security and special service agencies of the CIS member states.
On May 26, the Chief of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, Colonel-General Ali Naghiyev, participated in the 58th meeting of the Council of heads of security and special service agencies of the CIS member states held in the Irkutsk Region of the Russian Federation (RF).
During the meeting, where crucial decisions aimed at strengthening regional security were adopted, the outcomes of counter-terrorism measures implemented over the past years were thoroughly analyzed, and concrete future steps were determined. Furthermore, the meeting participants agreed on new cooperation formats for the joint fight against transnational terrorism and religious radicalism.
Paying specific attention to the rapid advancement of technology, the Council members endorsed a conceptual document outlining recommendations for the utilization of artificial intelligence in the operations of the security agencies of the CIS countries. It was emphasized that the implementation of the respective document would create favorable conditions to significantly enhance the scientific potential and operational capabilities of the aforementioned structures.
At the event, the Chief of the SSS, Colonel-General Ali Naghiyev, delivered a comprehensive report on recent numerous threats to international stability, the security of transport and communication lines, as well as new manifestations of terrorism, and the work accomplished in Azerbaijan in the relevant field. Emphasizing that the complex geopolitical situation heavily impacts the operational environment in the region, the Service Chief highlighted that information exchange and interaction among partner agencies are of particular importance in countering threats directed at the security system, and stressed the necessity of further strengthening joint efforts in this regard.
Within the framework of the meeting, which featured an extensive exchange of views on the future prospects, strategy, and upcoming tasks of the interaction among the special services of the CIS states, documents aimed at consolidating multilateral cooperation in the field of security were signed.