Tədbirlər 03 Aprel 2026
DTX-də Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günü münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) 28 Mart - Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günü və bu orqanların yaradılmasının 107-ci ildönümü qeyd olunmuşdur.
Bu əlamətdar tarixlə əlaqədar DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev və Xidmətin əməkdaşları Fəxri xiyabanda Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının fəxri rəhbəri, Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, dahi şəxsiyyətin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad etmişlər. Görkəmli oftalmoloq-alim Zərifə Əliyevanın da xatirəsi anılmış, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülmüşdür.
Sonra DTX-nin şəxsi heyəti tərəfindən Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin və Azərbaycanın Milli Qəhrəmanları olan təhlükəsizlik orqanlarının əməkdaşlarının məzarları ziyarət edilmiş, “Əbədi məşəl” abidəsinin qarşısına əklil qoyulmuşdur.
DTX-nin əməkdaşları və veteranlarının iştirakı ilə Xidmətin akt zalında keçirilmiş tədbirdə şəhidlərimizin və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən və Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Xidmət rəisi Əli Nağıyev çıxış edərək, təhlükəsizlik orqanlarının yaranma tarixi və təşəkkülü prosesindən, Ulu Öndərin həm bu təsisatda rəhbər vəzifələrdə çalışdığı zamanlarda, həm də müstəqillik qazanıldıqdan sonra təhlükəsizlik təşkilatının inkişafı üçün göstərdiyi misilsiz və əvəzsiz xidmətlərdən, dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında və birbaşa dəstəyi ilə Azərbaycanın müasir çağırışlara adekvat cavab verə bilən xüsusi xidmət orqanlarının formalaşmasından ətraflı söhbət açmış, təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunması üçün bundan sonra da bütün qüvvə və vasitələrin səfərbər olunacağını demişdir.
Dünyanın bir çox yerlərində hərbi qarşıdurmaların, mürəkkəb geosiyasi vəziyyətin və iqtisadi təlatümlərin mövcudluğunun regionda əməliyyat şəraitinə ciddi təsir etdiyini vurğulayan general-polkovnik Əli Nağıyev ötən dövrdə xarici xüsusi xidmət orqanlarının və digər qüvvələrin ölkəmiz əleyhinə yönələn kəşfiyyat-pozuculuq və terror-təxribat fəaliyyətinin qarşısının alınması istiqamətində DTX-nin gördüyü işlərdən və əldə olunmuş uğurlu nəticələrdən də danışmışdır. Xidmət rəisi həmçinin DTX tərəfindən həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində ötən zaman ərzində qarşısı alınmış dövlətə xəyanət, casusluq, terrorçuluq, terrorçuluğa hazırlıq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrdə iştirak etmək məqsədilə sabit qrup yaratma, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirmə, dövlət və ictimai xadimin həyatına sui-qəsd etmə və sair cinayət faktları barədə geniş məlumat vermişdir.
Daha sonra digər çıxış edənlər bu orqanların keçdiyi tarixi yoldan, Ulu Öndər Heydər Əliyevin xüsusi xidmət orqanlarımızın milliləşdirilməsi yönündə atdığı qətiyyətli və cəsarətli addımlardan, dahi rəhbərin təhlükəsizlik təşkilatındakı fəaliyyəti ilə bu orqanlarda peşəkarlıq məktəbinin əsasının qoyulmasından və bu məktəbin davamçıları olan DTX-nin əməkdaşlarının öz fəaliyyətlərini müasir zamanın tələblərinə uyğun şəkildə qurmasından bəhs etmişlər.
Çıxışlar bitdikdən sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamları ilə ali hərbi rütbələrə və yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülmüş DTX-nin əməkdaşlarının təltif edilməsi mərasimi keçirilmişdir.
Tədbir DTX-nin və “AnewZ” televiziya kanalının birgə layihəsi olan “Yolun yarısında” sənədli filminin nümayişi ilə başa çatmışdır.

Мероприятия 03 Апрель 2026
В СГБ состоялось мероприятие по случаю дня профессионального праздника сотрудников органов безопасности Азербайджана.
В Службе Государственной Безопасности (СГБ) была отмечена 28 Марта - день профессионального праздника сотрудников органов безопасности Азербайджана и 107-я годовщина создания этих органов.
В связи с этой знаменательной датой начальник СГБ генерал-полковник Али Нагиев и сотрудники Службы посетили могилу почетного главы органов безопасности Азербайджана, Великого Вождя Гейдара Алиева, на Аллее Почетного захоронения и глубоко почтили память великой личности. Также была почтена память выдающегося офтальмолога-ученого Зарифы Алиевой, к ее могиле были возложены цветы.
Затем личный состав СГБ на Аллее шехидов посетил могилы мучеников, отдавших свои жизни за независимость и свободу Азербайджана, а также сотрудников органов безопасности, являющихся Национальными Героями Азербайджана, и был возложен венок к памятнику «Вечный огонь».
На мероприятии, состоявшемся в актовом зале Службы с участием сотрудников и ветеранов СГБ, после минуты молчания в память о шехидах и Национальном лидере Гейдаре Алиеве и исполнения Государственного Гимна, начальник Службы Али Нагиев подробно рассказал об истории создания и процессе становления органов безопасности, о беспрецедентных и неоценимых заслугах Великого Вождя для развития организации безопасности как в период его работы на руководящих должностях в этом учреждении, так и после обретения независимости, о формировании специальных служб Азербайджана под руководством и при непосредственной поддержке главы государства господина Ильхама Алиева, способных адекватно отвечать на современные вызовы, и заявил, что все силы и средства будут и впредь мобилизованы для обеспечения надежной безопасности.
Подчеркнув, что существующие военные противостояния, сложная геополитическая обстановка и экономические потрясения во многих частях мира, серьезно влияют на оперативную обстановку в регионе, генерал-полковник Али Нагиев рассказал о работе, проделанной СГБ за прошедший период по предотвращению разведывательно-деструктивной и террористическо-диверсионной деятельности иностранных спецслужб и других сил, направленной против нашей страны, а также о достигнутых успешных результатах. Глава Службы также дал обширную информацию о пресеченных за прошедшее время фактах государственной измены, шпионажа, терроризма, подготовки к терроризму, финансировании терроризма, создания стабильной группы с целью участия в вооруженных конфликтах за пределами Азербайджанской Республики, насильственного захвата власти, насильственного изменения конституционной структуры государства, покушения на жизнь государственного и общественного деятеля и других уголовных фактах.
Позже другие выступающие рассказали об историческом пути, пройденном этими органами, о решительных и смелых шагах Великого Вождя Гейдара Алиева по национализации спецслужб, об основании школы профессионализма в этих органах благодаря деятельности великого руководителя в организации безопасности, и о том, как нынешние сотрудники СГБ, являющиеся преемниками этой школы, строят свою деятельность в соответствии с требованиями современности.
После выступлений состоялась церемония награждения сотрудников СГБ высшими воинскими званиями и высокими государственными наградами соответствующими Указами Президента Азербайджанской Республики.
Мероприятие завершилось показом документального фильма «На полпути», совместного проекта СГБ и телеканала «АnewZ».