Tədbirlər 03 Aprel 2026
DTX-də Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günü münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) 28 Mart - Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günü və bu orqanların yaradılmasının 107-ci ildönümü qeyd olunmuşdur.
Bu əlamətdar tarixlə əlaqədar DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev və Xidmətin əməkdaşları Fəxri xiyabanda Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının fəxri rəhbəri, Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, dahi şəxsiyyətin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad etmişlər. Görkəmli oftalmoloq-alim Zərifə Əliyevanın da xatirəsi anılmış, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülmüşdür.
Sonra DTX-nin şəxsi heyəti tərəfindən Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin və Azərbaycanın Milli Qəhrəmanları olan təhlükəsizlik orqanlarının əməkdaşlarının məzarları ziyarət edilmiş, “Əbədi məşəl” abidəsinin qarşısına əklil qoyulmuşdur.
DTX-nin əməkdaşları və veteranlarının iştirakı ilə Xidmətin akt zalında keçirilmiş tədbirdə şəhidlərimizin və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən və Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Xidmət rəisi Əli Nağıyev çıxış edərək, təhlükəsizlik orqanlarının yaranma tarixi və təşəkkülü prosesindən, Ulu Öndərin həm bu təsisatda rəhbər vəzifələrdə çalışdığı zamanlarda, həm də müstəqillik qazanıldıqdan sonra təhlükəsizlik təşkilatının inkişafı üçün göstərdiyi misilsiz və əvəzsiz xidmətlərdən, dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında və birbaşa dəstəyi ilə Azərbaycanın müasir çağırışlara adekvat cavab verə bilən xüsusi xidmət orqanlarının formalaşmasından ətraflı söhbət açmış, təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunması üçün bundan sonra da bütün qüvvə və vasitələrin səfərbər olunacağını demişdir.
Dünyanın bir çox yerlərində hərbi qarşıdurmaların, mürəkkəb geosiyasi vəziyyətin və iqtisadi təlatümlərin mövcudluğunun regionda əməliyyat şəraitinə ciddi təsir etdiyini vurğulayan general-polkovnik Əli Nağıyev ötən dövrdə xarici xüsusi xidmət orqanlarının və digər qüvvələrin ölkəmiz əleyhinə yönələn kəşfiyyat-pozuculuq və terror-təxribat fəaliyyətinin qarşısının alınması istiqamətində DTX-nin gördüyü işlərdən və əldə olunmuş uğurlu nəticələrdən də danışmışdır. Xidmət rəisi həmçinin DTX tərəfindən həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində ötən zaman ərzində qarşısı alınmış dövlətə xəyanət, casusluq, terrorçuluq, terrorçuluğa hazırlıq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrdə iştirak etmək məqsədilə sabit qrup yaratma, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirmə, dövlət və ictimai xadimin həyatına sui-qəsd etmə və sair cinayət faktları barədə geniş məlumat vermişdir.
Daha sonra digər çıxış edənlər bu orqanların keçdiyi tarixi yoldan, Ulu Öndər Heydər Əliyevin xüsusi xidmət orqanlarımızın milliləşdirilməsi yönündə atdığı qətiyyətli və cəsarətli addımlardan, dahi rəhbərin təhlükəsizlik təşkilatındakı fəaliyyəti ilə bu orqanlarda peşəkarlıq məktəbinin əsasının qoyulmasından və bu məktəbin davamçıları olan DTX-nin əməkdaşlarının öz fəaliyyətlərini müasir zamanın tələblərinə uyğun şəkildə qurmasından bəhs etmişlər.
Çıxışlar bitdikdən sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamları ilə ali hərbi rütbələrə və yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülmüş DTX-nin əməkdaşlarının təltif edilməsi mərasimi keçirilmişdir.
Tədbir DTX-nin və “AnewZ” televiziya kanalının birgə layihəsi olan “Yolun yarısında” sənədli filminin nümayişi ilə başa çatmışdır.

Events 03 April 2026
At the SSS was held an event on the occasion of the professional holiday of employees of Azerbaijani security agencies.
March 28 - the professional holiday of employees of Azerbaijan security agencies and the 107th anniversary of the establishment of these agencies was celebrated at the State Security Service (SSS).
In connection with this significant date, the Chief of the SSS, Colonel-General Ali Naghiyev, and the employees of the Service visited the grave of the honorary head of the Azerbaijani security agencies, Great Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honors and deeply honored the dear memory of the great personality. The memory of the outstanding ophthalmologist-scientist Zarifa Aliyeva was also commemorated, and flowers were laid on her grave.
Then, the SSS personnel visited the graves of the martyrs in the Alley of Martyrs, who sacrificed their lives for the independence and freedom of Azerbaijan and the employees of the security agencies who are National Heroes of Azerbaijan, and laid a wreath in front of the "Eternal Torch" monument.
At the event held in the assembly hall of the Service with the participation of employees and veterans of the SSS, after a minute of silence was observed in memory of the martyrs and National Leader Heydar Aliyev and the National Anthem was played, the Chief of the Service, Ali Naghiyev, spoke in detail about the history and process of the establishment of security agencies, the unparalleled and invaluable services rendered by the Great Leader both during his time in leading positions in this institution and after independence, for the development of the security organization, the formation of Azerbaijan special service agencies under the leadership and direct support of our head of state Mr. Ilham Aliyev, that can adequately respond to modern challenges, and said that all forces and means will continue to be mobilized to ensure reliable security.
Emphasizing that the presence of military confrontations, complex geopolitical situations and economic turmoil in many parts of the world seriously affects the operational conditions in the region, Colonel-General Ali Naghiyev also spoke about the work carried out by the SSS in the past period to prevent intelligence-disruptive and terrorist-sabotage activities of foreign special service agencies and other forces directed against our country and the successful results achieved. The chief of the Service also provided extensive information on the criminal facts of treason, espionage, terrorism, preparation for terrorism, financing terrorism, creating a stable group for the purpose of participating in armed conflicts outside the borders of the Republic of Azerbaijan, forcible seizure of power, forcible change of the constitutional structure of the state, assassinations of a state and public figures and other crimes that have been prevented in the past period as a result of operational-investigative measures carried out by the SSS.
Later, other speakers spoke about the historical path taken by these agencies, the decisive and courageous steps taken by the Great Leader Heydar Aliyev towards the nationalization of special service agencies, the foundation of a school of professionalism in these bodies through the activities of the great leader in the security organization, and the fact that the employees of the SSS, who are the successors of this school, have built their activities in accordance with the requirements of modern times.
After the speeches, a ceremony was held to award the employees of the SSS who were awarded the highest military ranks and high state awards by the relevant Orders of the President of the Republic of Azerbaijan.
The event ended with the screening of the documentary film “Halfway Across”, a joint project of the SSS and the “AnewZ” television channel.