Rəsmi məlumatlar 12 Fevral 2026
Dövlət hakimiyyəti əleyhinə yönələn cinayət əməlləri ilə bağlı araşdırma tədbirləri həyata keçirilir.
Xarici xüsusi xidmət orqanlarının Azərbaycanın təhlükəsizliyinə, milli maraq və mənafelərinə qarşı həyata keçirdikləri təxribat-pozuculuq fəaliyyətinin qarşısının alınması ilə bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən görülmüş kompleks tədbirlər nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - Mehdiyev Ramiz Ənvər oğlu, Abbasov Abbas Aydın oğlu, Kərimli Əli Əmirhüseyn oğlu və qeyrilərinin hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, dövlətin konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə yönələn hərəkətlər etmələrinə əsaslı şübhələr yaranmışdır.
Cinayət işi üzrə təqsirləndirilən şəxslərə elan edilmiş ittihama əsasən, xarici ölkənin xüsusi xidmət orqanları tərəfindən Azərbaycandakı siyasi proseslərə müdaxilə etmək məqsədilə yaradılaraq  4 iyul 2012-ci ildə xarici ölkədə “Rusiya Azərbaycan Təşkilatları İttifaqı” adı altında qeydiyyatdan keçirilmiş və “Milyarderlər İttifaqı” adlandırılan təşkilatın həmtəsisçiləri və rəhbərləri olmuş Abbasov Abbas Aydın oğlu və İbrahimbəyov Rüstəm Məmməd İbrahim oğlu, eləcə də Mehdiyev Ramiz Ənvər oğlu, Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyasının (AXCP) sədri Kərimli Əli Əmirhüseyn oğlu, partiyanın üzvləri - Qəhrəmanlı Fuad Əli oğlu, Zayıdov Qənimət Səlim oğlu və qeyriləri dövlət hakimiyyətinin zorla ələ keçirilməsi, dövlətin mövcud konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsi barədə sövdələşmişlər.
Belə ki, onlar 2013-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində xarici ölkə vətəndaşı Rüstəm İbrahimbəyovun namizədliyini irəli sürən “Demokratik Qüvvələrin Milli Şurası” (Milli Şura) adlı təşkilat yaratdıqdan sonra xarici xüsusi xidmət orqanlarının maddi yardımı və digər formalarda təşkilati dəstəyi ilə dövlət hakimiyyətinin zorla ələ keçirilməsi üçün kütləvi iğtişaşların törədilməsi, hakimiyyət nümayəndələrinin qanuni tələblərinə tabe olunmaması, ictimai qaydanın, nəqliyyat, müəssisə, idarə və təşkilatların işinin pozulması istiqamətində fəaliyyət göstərmiş, həmçinin bu məqsədlə respublikanın müxtəlif rayonlarından insanların cəlb edilməsi üçün AXCP-nin üzvü İbrahim Məmməd Əziz oğlu və digərləri vasitəsilə qəbul etdikləri 933.828,40 manat məbləğində pul vəsaitini, o cümlədən Ramiz Mehdiyev və Abbas Abbasovdan əldə edilən maddi vəsaitləri qeyd olunan əməllərin törədilməsinə yönəltmişlər.
Cinayət işinin materiallarına əlavə edilmiş texniki sübutlara əsasən, “Milyarderlər İttifaqı” adlandırılan təşkilatın üzvlərinə yaşadıqları xarici ölkədə tabeliklərində işləyən və ya digər formada himayələrində olan Azərbaycan vətəndaşlarının 2013-cü ildə Prezident seçkiləri zamanı Azərbaycana göndərilmələri, onların hər birinin Azərbaycandakı qohumları və yaxınlarını cəlb edərək, xarici xüsusi xidmət orqanının təlimatına uyğun şəkildə mitinqlər və kütləvi iğtişaşlarda istifadə olunmalarını təmin etmələri barədə tapşırıqlar verilmişdir.
Məlum olmuşdur ki, qabaqcadan aparılan danışıqlar nəticəsində müvafiq xarici dövlətin səlahiyyətli şəxslərinin istəyinə uyğun olaraq, “Milli Şura”nın 2013-cü ildə bu xarici dövlətin rəhbərliyinə ünvanladığı gizli məktubda “şura”nın fəaliyyətinin dəstəklənməsi xahiş edilmiş, həmin ölkədə aparılan “islahatlar”ın Azərbaycanda da həyata keçirilməsi üçün Azərbaycan dövlətinə təzyiq göstərilməsi təklif edilmişdir.
Qeyd olunan ittihama əsasən, Qənimət Zayıdov 2013-cü ilin əvvəlindən etibarən Əli Kərimlinin adından xarici ölkənin xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələri ilə gizli əlaqəyə girərək danışıqlar aparmış, onun Azərbaycan Respublikasında hakimiyyətə gətirilməsində xarici xüsusi xidmət orqanlarının geniş təşkilati və xüsusi imkanlarından istifadə edilməsi üçün müraciət etmiş, qarşılığında Azərbaycanda xarici dövlətin strateji maraqlarının təmin ediləcəyini konkret detallar sadalamaqla vəd etmiş, eləcə də tərəflər Əli Kərimli hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə Azərbaycan Respublikasının mərhələli qaydada Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatına tam üzv olacağı barədə razılaşmışlar.
Eyni zamanda ittihama əsasən, Əli Kərimli adıçəkilən şəxslərlə qabaqcadan əldə olunmuş ümumi razılaşmaya uyğun qaydada cinayət əməllərini davam etdirərək, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistanın apardığı təcavüzkar müharibəyə qarşı və orduya dəstək üçün Azərbaycan vətəndaşları 2020-ci ilin iyul ayının 14-dən 15-nə keçən gecə Bakı şəhərində yürüş etdikləri zaman Fuad Qəhrəmanlı və digərlərinə partiyanı təmsil edən şəxslərlə birlikdə kiçik qruplar təşkil etməklə yürüş iştirakçılarına qoşulmaq, daha sonra vətənpərvərlik şüarlarını təxribat xarakterli çağırışlarla əvəz edərək xaotik vəziyyət yaratmaq, bu vəziyyətdən yararlanıb kütləni idarə etməklə, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” QSC-nin inzibati binalarını ələ keçirmək, o cümlədən kütləvi informasiya vasitələri ilə hakimiyyətin ələ keçirilməsini bəyan edəcəyi barədə tapşırıqlar vermişdir.
Bundan başqa, Ramiz Mehdiyev 2025-ci ilin avqust-sentyabr aylarında dövlət hakimiyyəti əleyhinə gizli plan və fəaliyyət istiqamətlərini özündə ehtiva edən “Dövlət idarəetmə sisteminin yenidən qurulması haqqında təkliflər” başlığı altında müvafiq xarici dildə hazırladığı yazılı materialı köməkçisi Əmirov Eldar Qurban oğlu və digərləri vasitəsilə həmin sənəddə nəzərdə tutulan məsələlərin birgə razılaşdırılması məqsədilə 27 sentyabr 2025-ci il tarixində Əli Kərimliyə təqdim etmiş, 2025-ci ilin oktyabr ayının 3-də sözügedən yazının yekun redaktə olunmuş nüsxəsini qabaqcadan şəxsən əlaqə saxladığı xarici dövlətin xüsusi xidmət orqanlarının rəhbər vəzifəli şəxslərinə faktiki sahibi olduğu “Şərq-Qərb” ASC-nin əməkdaşları vasitəsilə göndərmiş, qeyd olunan göndəriş texniki olaraq fiksə edilmişdir.
Bu əməlləri ilə Ramiz Mehdiyev dövlət hakimiyyətinin xarici xüsusi xidmət orqanlarının köməyi ilə ələ keçirilməsi və konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə yönələn hərəkətlər etmiş, xarici dövlətin nümayəndələrinə Azərbaycan Respublikasının dövlət təhlükəsizliyi maraqlarına zidd kömək etməklə dövlətə xəyanət etmişdir.
Bundan əlavə, Ramiz Mehdiyev 13 oktyabr 2025-ci il tarixinədək olan müddətdə cinayət yolu ilə əldə edilmiş 17.000.000 manatdan artıq pul vəsaitini leqallaşdırmışdır.
Sadalanan cinayət əməllərində iştiraklarına görə, Abbas Abbasov, Əli Kərimli, Fuad Qəhrəmanlı, Məmməd İbrahim və Qənimət Zayıdov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, yaxud zorla saxlanılmasına, habelə dövlətin konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə yönələn hərəkətlər), Eldar Əmirov 32.5, 278.1 (hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, yaxud zorla saxlanılmasına, habelə dövlətin konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə yönələn hərəkətlərə kömək etmə), Ramiz Mehdiyev 193-1.3.2 (cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırma), 274 (dövlətə xəyanət) və 278.1-ci maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb edilmişdir.
Abbas Abbasov, Fuad Qəhrəmanlı və Qənimət Zayıdov Azərbaycan Respublikası ərazisindən kənarda olduqları və istintaqdan gizləndikləri üçün barələrində axtarış elan edilməklə, məhkəmə tərəfindən qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Official 12 February 2026
Investigative measures are being carried out in connection with criminal acts directed against state power.
As a result of the comprehensive measures taken by the State Security Service to prevent the provocative and disruptive activities of foreign special service agencies against the security and national interests of Azerbaijan, reasonable suspicions have arisen that nationals of the Republic of Azerbaijan – Mehdiyev Ramiz Anvar oglu, Abbasov Abbas Aydin oglu, Karimli Ali Amirhuseyn oglu and others – have committed acts aimed at the forcible seizure of state power and the forcible change of the constitutional state structure.
According to the indictment filed against the accused in the criminal case, Abbasov Abbas Aydin oglu and Ibrahimbeyov Rustam Mammad Ibrahim oglu, as co-founders and leaders of an organisation created by special service agencies of a foreign country to interfere with political processes in Azerbaijan and registered in a foreign country on 4 July 2012 under the name “Union of Russian Azerbaijani Organizations”, also referred to as the “Union of Billionaires”, as well as Mehdiyev Ramiz Anvar oglu, the chairman of the Azerbaijan Popular Front Party (APFP) Karimli Ali Amirhuseyn oglu, party members Fuad Ali oglu Gahramanli, Ganimat Salim oglu Zayidov and others, conspired to forcibly seize state power and forcibly change the current constitutional state structure.
Thus, after the creation of an organisation called the “National Council of Democratic Forces” (National Council), which nominated Rustam Ibrahimbeyov, a foreign national, as a candidate in the presidential election of the Republic of Azerbaijan in 2013, they acted with the financial assistance and other forms of organisational support of foreign special service agencies to commit mass riots, disobey lawful demands of government representatives, and disrupt public order, transport, enterprises, departments and organisations in order to forcibly seize state power. They also directed funds amounting to 933,828.40 manats, received through APFP member Ibrahim Mammad Aziz oglu and others, as well as funds received from Ramiz Mehdiyev and Abbas Abbasov, to attract people from various regions of the republic to commit the aforementioned acts.
According to the technical evidence attached to the materials of the criminal case, members of the organisation called the “Billionaires’ Union” were instructed to send Azerbaijani nationals, who were working under their subordination or otherwise under their patronage in a foreign country during the 2013 presidential election, to Azerbaijan in order to summon their relatives and close friends to ensure that they were used in rallies and mass riots in accordance with the instructions of foreign special service agencies.
It was revealed that, as a result of prior negotiations and in accordance with the request of authorised persons of the relevant foreign state, in a secret letter addressed by the “National Council” to the leadership of that foreign state in 2013, there was a request to support the activities of the “Council” and a proposal to put pressure on the Azerbaijani state to implement the “reforms” carried out in that country in Azerbaijan as well.
According to the aforementioned accusation, since the beginning of 2013 Ganimat Zayidov has been secretly communicating and negotiating with representatives of foreign special service agencies on behalf of Ali Karimli, appealing for the use of the broad organisational and special capabilities of foreign special service agencies in bringing him to power in the Republic of Azerbaijan, promising in return, and listing specific details, that the strategic interests of the foreign state in Azerbaijan would be ensured, and the parties also agreed that, if Ali Karimli came to power, the Republic of Azerbaijan would gradually become a full member of the Collective Security Treaty Organization.
At the same time, according to the indictment, Ali Karimli, continuing his criminal acts in accordance with the general agreement reached in advance with the aforementioned individuals, during the Azerbaijani citizens’ march in Baku on the night of 14–15 July 2020 in support of the army and against the aggressive war waged by Armenia in the Karabakh region of Azerbaijan, instructed Fuad Gahramanli and others to form small groups with party representatives, join the marchers and then create a chaotic situation by replacing patriotic slogans with provocative calls, and thus, by taking advantage of the situation and controlling the crowd, seize the administrative buildings of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the “Azerbaijan Television and Radio Broadcasting” CJSC, including announcing the seizure of power through the mass media.
In addition, Ramiz Mehdiyev submitted written material prepared in August–September 2025, in a foreign language, under the title “Proposals on the Restructuring of the State Administration System”, which contained secret plans and directions of action against state power, to Ali Karimli on 27 September 2025 through his assistant Amirov Eldar Gurban oglu and others in order to jointly agree on the issues stipulated in that document. On 3 October 2025, he sent the final edited copy of the article through employees of the “Sharg-Garb” OJSC, which he effectively owned, to senior officials of the special service agencies of the foreign state with whom he had previously personally contacted, and this transmission was technically registered.
By these actions, Ramiz Mehdiyev took actions aimed at seizing state power with the help of foreign special service agencies and forcibly changing the constitutional structure, and committed treason by assisting representatives of a foreign state contrary to the interests of the state security of the Republic of Azerbaijan.
In addition, Ramiz Mehdiyev legalised more than 17,000,000 manats of criminally obtained funds until 13 October 2025.
For their participation in the listed criminal acts, Abbas Abbasov, Ali Karimli, Fuad Gahramanli, Mammad Ibrahim and Ganimat Zayidov have been held responsible as accused persons under Article 278.1 (actions aimed at the forcible seizure or forcible retention of power, as well as forcible change of the constitutional structure of the state), Eldar Amirov under Articles 32.5 and 278.1 (assistance to actions aimed at the forcible seizure or forcible retention of power, as well as forcible change of the constitutional structure of the state), and Ramiz Mehdiyev under Articles 193-1.3.2 (legalisation of a large amount of property obtained through crime), 274 (treason) and 278.1 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.
Abbas Abbasov, Fuad Gahramanli and Ganimat Zayidov were declared wanted, and the court chose a preventive measure of arrest in absentia because they are currently outside the territory of the Republic of Azerbaijan and hiding from the investigation.