Rəsmi məlumatlar 03 Fevral 2026
Rusiya və Ukrayna arasında davam edən hərbi əməliyyatlarda iştirak etmiş Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları məsuliyyətə cəlb olunmuşlar.
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin tərkibində ölkə hüdudlarından kənarda hərbi münaqişələrdə iştirak edən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının müəyyən edilərək hüquqi məsuliyyətə cəlb olunmaları istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən əməliyyat-istintaq tədbirləri həyata keçirilir.
Əldə olunmuş məlumatlara əsasən, ötən müddət ərzində Rusiya və Ukrayna arasında davam edən hərbi əməliyyatlarda xeyli sayda Azərbaycan Respublikası vətəndaşı iştirak edərək həlak olmuş, itkin düşmüş və ya yaralanmış, bəzilərinin isə əsirlikdə saxlanıldıqları təsbit edilmişdir.
Aparılmış araşdırmalarla Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - 1991-ci il təvəllüdlü Nəbiyev Real Eldəniz oğlu, 1993-cü il təvəllüdlü Hüseynov Faris Famil oğlu, 1994-cü il təvəllüdlü Məmmədov Ali Elnur oğlu və Mirhəşimli Murov Həsən oğlunun Rusiya və Ukrayna silahlı birləşmələrinin nəzarəti altında döyüş əməliyyatlarında iştirak etmələri sübuta yetirildiyindən, həmin şəxslər 2026-cı ilin yanvar ayında saxlanılaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmiş və barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
Bir daha vətəndaşların diqqətinə çatdırılır ki, belə silahlı münaqişələrdə iştirak etmək Azərbaycan Respublikasında cinayət məsuliyyəti yaradır və bundan sonra da xarici dövlətlərin ərazisində müvafiq cinayət əməllərinə yol verən şəxslərin məsuliyyət məsələsi qanunauyğun şəkildə təmin ediləcəkdir.

Official 03 February 2026
Nationals of the Republic of Azerbaijan who participated in the ongoing military operations between Russia and Ukraine were brought to justice.
The State Security Service continues to carry out operational-investigative measures to identify and hold legally responsible nationals of the Republic of Azerbaijan participating in military conflicts outside of the country as part of armed formations against the legislation of the Republic of Azerbaijan.
According to the information obtained it was established, that over the past period a significant number of nationals of the Republic of Azerbaijan have been killed, gone missing or were injured, and some are being held in captivity having participated in the ongoing military operations between Russia and Ukraine.
Since the investigation established, that nationals of the Republic of Azerbaijan - Nabiyev Real Eldaniz oglu, born in 1991, Huseynov Faris Famil oglu, born in 1993, Mammadov Ali Elnur oglu, born in 1994, and Mirhashimli Murov Hasan oglu, born in 1994, participated in combat operations under the control of the armed forces of Russia and Ukraine, these individuals accordingly were detained and brought to criminal responsibility in January 2026, and a preventive measure of arrest was selected for them by a court decision.
Once again it is emphasized that participation in such armed conflicts creates a criminal liability in the Republic of Azerbaijan, and henceforth, the issue of liability of persons who commit relevant criminal acts on the territory of foreign states shall be enforced in accordance with the law.