Rəsmi məlumatlar 27 Yanvar 2026
Xarici ölkənin Azərbaycandakı səfirliyinə qarşı terror hücumu etməyə hazırlaşan şəxslər həbs edilmişlər.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri zamanı Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - 2000-ci il təvəllüdlü, “Abu Zər əl-Mühacir” dini ləqəbli Quliyev İlqar İlham oğlu, 2005-ci il təvəllüdlü, “Abdurəşid” dini ləqəbli Piriyev Amin Elşad oğlu və 2005-ci il təvəllüdlü “Abdurrahman əl-Azəri” dini ləqəbli Əlizadə Elvin Sənan oğlunun dini düşmənçilik zəminində Bakı şəhərində xarici ölkənin səfirliyinə terror hücumu törətməyə hazırlıq görmələrinə əsaslı şübhələr yaranmışdır.
Adıçəkilən şəxslər İŞİD terror təşkilatının “Vilayəti-Xorasan” silahlı qruplaşmasının üzvləri ilə cinayət əlaqəsinə girərək, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında xarici dövlətin Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinə terror hucumu etmək üçün silah qismində istifadə edilən predmetlər əldə edib səfirliyin yerləşdiyi əraziyə yaxınlaşarkən DTX-nin əməkdaşları tərəfindən saxlanılmışlar.
Faktla bağlı İlqar Quliyev, Amin Piriyev və Elvin Əlizadə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 28, 214.2.1, 28, 214.2.3 və 28, 214.2.6 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən, silah qismində istifadə olunan predmetlərdən istifadə etməklə, dini düşmənçilik zəminində terrorçuluğa hazırlıq) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmiş, barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Official 27 January 2026
Persons preparing to commit a terrorist attack against the embassy of the foreign country in Azerbaijan have been arrested.
During the operational-investigative measures carried out by the State Security Service (SSS), reasonable suspicions arose that citizens of the Republic of Azerbaijan - Guliyev Ilgar Ilham oglu, born in 2000, nicknamed “Abu Zar al-Muhajir”, Piriyev Amin Elshad oglu, born in 2005, nicknamed “Abdurashid”, and Alizade Elvin Sanan oglu, born in 2005, nicknamed “Abdurrahman al-Azeri”, were preparing to commit a terrorist attack to the embassy of the foreign country in Baku on the grounds of religious hostility.
The aforementioned individuals entered into criminal relations with members of the ISIS terrorist organization's “Vilayati-Khorasan” armed group, and as a group of conspiring individuals, obtained items used as weapons to carry out a terrorist attack on the embassy of a foreign state in the Republic of Azerbaijan and were detained by the employees of the SSS while approaching the area where the embassy was located.
In connection with the fact, Ilgar Guliyev, Amin Piriyev and Elvin Alizadeh were brought to criminal responsibility under Articles 28, 214.2.1, 28, 214.2.3 and 28, 214.2.6 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (preparation for terrorism on the basis of religious hostility by a conspiring group of individuals, using objects used as weapons), and a preventive measure of arrest was chosen for them by a court decision.