Xarici xüsusi xidmət orqanlarının tapşırığı ilə ağır cinayətlər törətmiş Azərbaycan vətəndaşları saxlanılmışlar.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarından ibarət qanunsuz silahlı birləşmələrin yaradılması, xarici xüsusi xidmət orqanları tərəfindən onlardan kəşfiyyat-pozuculuq, terror-təxribat məqsədləri üçün istifadə olunması barədə daxil olan məlumatlar əsasında kompleks araşdırma tədbirləri həyata keçirilmişdir.
Görülmüş müvafiq tədbirlərlə Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda qanunsuz silahlı birləşmənin fəaliyyətinin təşkili, həmin birləşmənin tərkibində xarici dövlətin rəsmi şəxslərinin güdülməsi və digər cinayət əməllərinin törədilməsinə cəlb edilmiş, özlərini “kriminal aləm”in nümayəndələri hesab edən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müəyyənləşdirilərək ifşa olunmuşlar.
Qeyd olunan cinayət əməllərinin törədilməsində şübhəli bilinən 1995-ci il təvəllüdlü Məmmədov Amid Saməddin oğlunun xarici ölkə ərazisində gizləndiyi yer müəyyən edildikdən sonra o, keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində saxlanılmış, Azərbaycan Respublikasına gətirilərək istintaqa cəlb edilmişdir.
Eləcə də, bu cinayətlərin törədilməsində şübhəli bilinən 1997-ci il təvəllüdlü Səfərov Nurlan İlham oğlu və 1983-cü il təvəllüdlü İsrafilov Edik Nəbi oğlu saxlanılaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmuşlar.
Adları çəkilən şəxslər Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak etmə) maddələri ilə ittiham olunaraq, barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
Davam edən tədbirlər və cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmiş digər şəxslər barədə ictimaiyyətə əlavə məlumat təqdim ediləcəkdir.

Official 10 December 2025
Azerbaijani citizens who committed serious crimes on the instructions of foreign special service agencies were detained.
Complex investigative measures were carried out based on the information received about the creation of illegal armed formations consisting of citizens of the Republic of Azerbaijan, their use by foreign special service agencies for intelligence-subversion, terrorist-sabotage purposes.
With the appropriate measures taken, citizens of the Republic of Azerbaijan who were involved in organizing the activities of an illegal armed formation outside the borders of the Republic of Azerbaijan, the targeting of officials of a foreign state and the commission of other criminal acts within that formation, and who considered themselves representatives of the "criminal world", were identified and exposed.
After the hiding place of Mammadov Amid Sameddin oglu, born in 1995, suspected of committing the aforementioned criminal acts, was determined in a foreign country, he was detained as a result of operational-search measures, brought to the Republic of Azerbaijan and brought under investigation.
Also, Nurlan Ilham oglu Safarov, born in 1997, and Edik Nabi oglu Israfilov, born in 1983, suspected of committing these crimes, were detained and brought to criminal responsibility.
The named persons were charged under Articles 12.1, 279.1 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (participation in the activities of armed formations not provided for by the legislation of the Republic of Azerbaijan outside the borders of the Republic of Azerbaijan) and were placed in pretrial detention by a court decision.
Additional information will be provided to the public about ongoing measures and other persons brought to criminal responsibility.