Tədbirlər 14 Noyabr 2025
2025-ci il noyabrın 14-də Xankəndi şəhərində “Beynəlxalq nəqliyyat xətlərinin təhlükəsizliyinin təmin olunmasında xüsusi xidmət orqanlarının rolu” mövzusunda Türk Dövlətlərinin Xüsusi Xidmət Orqanları Konfransının XXVII plenar iclası keçirilmişdir. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəisi general-polkovnik Orxan Sultanov, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstanın müvafiq xidmət rəhbərləri, həmçinin fəxri qonaq qismində Macarıstandan olan nümayəndə iştirak etmişdir.
Tədbiri açıq elan edən DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tədbir iştirakçılarına ünvanladığı müraciəti səsləndirdikdən sonra plenar iclasın mövzusu ilə bağlı geniş nitqlə çıxış etmişdir. Müasir dövrdə beynəlxalq sabitliyə çoxsaylı təhdidlərin dünyanın nəqliyyat və kommunikasiya xətlərinin təhlükəsizliyinə təsirsiz ötüşmədiyini və türk dövlətlərinin önəmli nəqliyyat şəbəkələrinin üzərində yerləşdiyini qeyd edən Xidmət rəisi bildirmişdir ki, həmin nəqliyyat marşrutlarının təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün sözügedən ölkələr arasında müvafiq sahədə əməkdaşlıq əlaqələrinin davamlı şəkildə möhkəmləndirilməsi, birgə səylərin hər zaman səfərbər edilməsi, məlumat mübadiləsinin daha intensiv aparılması vacibdir.
General-polkovnik Əli Nağıyev beynəlxalq nəqliyyat və kommunikasiya xətlərinin təhlükəsiz fəaliyyətinin təminatında, onların beynəlxalq terrorçuluq, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, qaçaqmalçılıq və sair mənfi təzahürlü hallardan qorunmasında xüsusi xidmət orqanlarının oynadığı roldan da ətraflı söhbət açmışdır.
Vurğulanmışdır ki, Uzaq Şərqdən Avropaya qədər uzanan Orta Dəhlizin vacib tərkib hissəsi olan Zəngəzur dəhlizinin reallaşdırılmasına bəzi destruktiv dairələr hər vəchlə maneçilik törətməyə çalışır və bu amil göstərilən istiqamətdə təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunmasını mühüm vəzifələrdən biri kimi qarşıya qoyur.
Daha sonra tədbir digər iştirakçıların çıxışları və qarşılıqlı müzakirələrlə davam etmiş, sonda plenar iclasın yekun sənədi imzalanmışdır.

Events 14 November 2025
On November 14th, 2025, the XXVII plenary meeting of the Conference of the Special Service Agencies of the Turkic States was held in Khankendi city on the topic “The Role of Special Service Agencies in Ensuring the Security of International Transport Lines”. The event was attended by the Chief of the State Security Service (SSS) of the Republic of Azerbaijan, Colonel-General Ali Naghiyev, the Chief of the Foreign Intelligence Service, Colonel-General Orkhan Sultanov, the heads of the relevant services of Türkiye, Kazakhstan, Uzbekistan and Kyrgyzstan, as well as a representative from Hungary as an honorary guest.
Declaring the event open, the Chief of the SSS, Colonel-General Ali Naghiyev delivered an extensive speech on the topic of the plenary meeting after reading the address addressed to the participants by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. Noting that numerous threats to international stability in the modern era have not left the security of the world's transport and communication lines untouched and that the Turkic states are located on important transport networks the Chief of the Service stated, that in order to ensure the security of these transport routes it is important to continuously strengthen cooperation relations in the relevant field between the mentioned countries, constantly mobilize joint efforts and conduct more intensive information exchange.
Colonel-General Ali Naghiyev also spoke in detail about the role played by special services in ensuring the safe operation of international transport and communication lines, protecting them from international terrorism, transnational organized crime, smuggling and other negative manifestations.
It was emphasized that some destructive circles in every possible way are trying to obstruct the implementation of the Zangezur corridor, which is an important component of the Middle Corridor stretching from the Far East to Europe and this factor sets the provision of reliable security in the indicated direction as one of the important tasks.
Then the event continued with speeches by other participants and mutual discussions, in the end, the final document of the plenary meeting was signed.