Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Dövlət Miqrasiya Xidmətinin birgə məlumatı
Xarici ölkə vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikası ərazisində qanunvericiliyin tələblərini pozaraq dini təbliğat işi aparmaları ilə bağlı daxil olmuş məlumatlar əsasında Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Dövlət Miqrasiya Xidmətinin birgə həyata keçirdikləri tədbirlər nəticəsində başqa dövlətin ərazisində yerləşən dini mərkəzin üzvləri olan əcnəbilər - 1968-ci il təvəllüdlü Şeyx Məhəmməd Hənif (Shaikh Muhammad Hanif), 1981-ci il təvəllüdlü Kərim Bux (Kareem Bux) və 1968-ci il təvəllüdlü Çanna Tac Məhəmmədin (Channa Taj Muhammad) Azərbaycanda qeyri-ənənəvi dini cərəyana aid ideyaların təbliği istiqamətində fəaliyyət göstərləri, qanunsuz qapalı dini yığıncaqlar və dini ayinlərin icrasını təşkil etləri təsbit olunmuşdur.
Toplanmış materiallar əsasında, adları qeyd olunan xarici ölkə vətəndaşlarının “Dini etiqad azadlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərinə zidd fəaliyyət göstərmələri müəyyənləşdirilərək onların bu əməllərinin qarşısı alınmış və həmin şəxslər AR Miqrasiya Məcəlləsinin 79.1.2 maddəsinə əsasən ölkə hüdudlarından kənara çıxarılmışlar.

Joint information of the State Security Service and the State Migration Service
As a result of the measures taken jointly by the State Security Service and the State Migration Service, based on information received regarding the religious propaganda activities of foreign citizens in violation of the requirements of the legislation in the territory of the Republic of Azerbaijan it was established that foreigners who are members of a religious center located in the territory of another state - Shaikh Muhammad Hanif (born in 1968), Kareem Bux (born in 1981) and Channa Taj Muhammad (born in 1968) - were engaged in the propagation of ideas related to non-traditional religious movements in Azerbaijan and organized illegal closed religious meetings and religious ceremonies.
Based on the collected materials it was determined that the mentioned foreign citizens were acting contrary to the requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Freedom of Religious Belief", therefore their activities were prevented and these individuals were deported from the country in accordance with Article 79.1.2 of the Migration Code of the Republic of Azerbaijan.