Tədbirlər 16 May 2025
Mayın 16-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev Tacikistan Respublikasının paytaxtı Düşənbə şəhərində təşkil olunmuş MDB-yə üzv dövlətlərin təhlükəsizlik və xüsusi xidmət orqanları rəhbərləri Şurasının 56-cı iclasında iştirak etmişdir.
Tədbirdən əvvəl Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon MDB ölkələrinin nümayəndə heyətlərinin rəhbərlərini qəbul etmiş, sonra iclas öz işinə başlamışdır.
MDB məkanında beynəlxalq terrorçuluğa, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq və kibercinayətkarlığa, dini ekstremizm və radikalizmə, narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı birgə mübarizənin aparılmasının, habelə region ölkələrinin üzləşdiyi xarici təhdidlərin vaxtında zərərsizləşdirilməsi məqsədilə xüsusi xidmət orqanları arasında məlumat mübadiləsinin aparılmasının vacibliyi iclasın əsas müzakirə mövzusu olmuşdur. Qeyd olunmuşdur ki, göstərilən istiqamətlərdə MDB ölkələrinin təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətinin müasir dövrün çağırışlarına uyğun qurulması üçün bundan sonra da bütün imkanlar səfərbər edilməli, qurumların qüvvə və vasitələrindən təhlükəsizliyə mənfi təsir göstərən halların aradan qadırılması yönündə daima səmərəli istifadə olunmalıdır.
Tədbir ərzində MDB dövlətlərinin xüsusi xidmət orqanlarının qarşılıqlı əlaqələrinin gələcək perspektivləri və strategiyası, həmçinin qarşıda duran vəzifələr barəsində geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır.

Another meeting of the security agencies of the CIS member states was held.
On May 16th the Chief of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, Colonel-General Ali Naghiyev, participated in the 56th meeting of the Council of heads of security and special service agencies of the CIS member states held in Dushanbe, the capital of the Republic of Tajikistan.
Before the event the heads of delegations of the CIS countries were received by the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, after which the meeting began.
The main topic of discussion of the meeting was the importance of conducting a joint fight against international terrorism, transnational organized crime and cybercrime, religious extremism and radicalism and illicit drug trafficking in the CIS, as well as the importance of exchanging information between special service agencies in order to timely neutralize external threats faced by the countries of the region. It was noted that in order to align the activities of the security agencies of the CIS countries in the above-mentioned areas with the challenges of the modern era all opportunities should be mobilized and the forces and means of the agencies should always be used effectively to eliminate situations that negatively affect security.
During the event a broad exchange of views was held on the future prospects and strategy of mutual relations of the special services of the CIS countries, as well as the tasks ahead.