Tədbirlər 02 Aprel 2025
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 23 mart 1997-ci il tarixli Sərəncamı ilə 28 mart tarixi Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günü kimi təsis olunmuşdur.
Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının yaradılmasının 106-cı ildönümü ilə əlaqədar, aprelin 2-si Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev və Xidmətin əməkdaşları Fəxri xiyabanda Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının fəxri rəhbəri, Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etmiş, dahi şəxsiyyətin əziz xatirəsinə dərin ehtiramlarını bildirərək, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoymuşlar.
Görkəmli oftalmoloq-alim Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi anılmış, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülmüşdür.
Daha sonra Şəhidlər xiyabanında respublikamızın müstəqilliyi yolunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin və Azərbaycanın Milli Qəhrəmanları olan təhlükəsizlik orqanlarının mərhum əməkdaşlarının məzarları ziyarət olunmuş, Xidmətin adından “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoyulmuşdur.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) akt zalında Xidmətin şəxsi heyətinin və veteranlarının iştirakı ilə təşkil olunmuş tədbirdə öncə, ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin xatirəsi yad olunmuş və ardınca Dövlət Himni səsləndirilmişdir.
DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev çıxış edərək, peşə bayramı münasibətilə şəxsi heyətə öz təbriklərini çatdırmış, yarandığı gündən bugünədək mürəkkəb yol keçmiş təhlükəsizlik orqanlarının inkişafında ömrünün 25 ilini bu mühüm təsisatda xidmətə həsr etmiş Ulu Öndər Heydər Əliyevin danılmaz rolundan ətraflı bəhs etmişdir. Xidmət rəisi bildirmişdir ki, DTX-nin əməkdaşları dahi rəhbərin bu orqanlarda əsasını qoyduğu peşəkarlıq məktəbini və vətənpərvərlik irsini bu gün də layiqincə davam etdirirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarına göstərdiyi xüsusi diqqət və əvəzsiz qayğıdan söhbət açan general-polkovnik Əli Nağıyev qeyd etmişdir ki, məhz bu diqqət və qayğının nəticəsində DTX-nin fəaliyyətini müasir çağırışlara uyğun şəkildə qurmaq mümkün olur, Xidmətin maddi-texniki təminatı, əməkdaşların iş şəraiti və sosial vəziyyəti gündən-günə yüksəlir.
Xidmət rəisi ötən il ərzində də təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunması baxımından DTX-nin səmərəli fəaliyyət göstərdiyini, xarici və daxili təhdidlərin qarşısının alınması istiqamətində vacib işlərin görüldüyünü, xüsusən dövlətə xəyanət, casusluq, terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, dövlət xadiminin və ya ictimai xadimin həyatına sui-qəsdə hazırlıq cinayətləri ilə mübarizədə əhəmiyyətli nəticələrin əldə edildiyini vurğulamışdır.
Ötən dövrdə bəzi destruktiv qüvvələr tərəfindən pozuculuq fəaliyyətinin həyata keçirilməsinə cəhdlərin edildiyini qeyd edən general-polkovnik Əli Nağıyev ölkəmizin təhlükəsizliyinə yönələn halların qarşısının qətiyyətlə alınacağını bildirmişdir.
Çıxışının sonunda Əli Nağıyev, Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən DTX-nin şəxsi heyətinə göstərilən etimadın və etibarın bundan sonra da doğruldulacağına, təhlükəsizliyin qorunması naminə əməkdaşların daima böyük səy və əzmlə çalışacaqlarına dərin inamını ifadə etmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin sədri Arzu Nağıyev DTX-nin əməkdaşlarını və veteranlarını Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının yaranması günü və peşə bayramı münasibətilə təbrik etmiş, Azərbaycan xüsusi xidmət orqanlarının qarşısında duran vəzifələrin bundan sonra da uğurla yerinə yetiriləcəyinə, DTX-nin təhlükəsizliyin qorunması işinə davamlı olaraq önəmli töhfələr verəcəyinə, ölkə başçısının rəhbərliyi ilə Xidmətin gələcəkdə də yeni-yeni nailiyyətlər qazanacağına əmin olduğunu demişdir.
Çıxışlar bitdikdən sonra DTX-nin bir qrup əməkdaşının ali hərbi rütbələrə, müxtəlif orden və medallara layiq görülməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin imzaladığı Sərəncamlar elan olunmuş, DTX-nin müvafiq əmrləri ilə bir sıra əməkdaşlar mükafatlarla təltif edilmişlər.
Tədbir, rəsmi hissədən sonra DTX-nin Mədəniyyət Mərkəzində mədəni proqramdan ibarət bədii hissə ilə davam etmişdir.

Мероприятия 02 Апрель 2025
Распоряжением Общенационального лидера Гейдара Алиева от 23 марта 1997 года, 28 марта был учрежден как день профессионального праздника сотрудников органов безопасности Азербайджана.
В связи со 106-ой годовщиной создания органов безопасности Азербайджана 2 апреля начальник Службы Государственной Безопасности, генерал-полковник Али Нагиев и сотрудники Службы посетили могилу почетного руководителя органов безопасности Азербайджана, великого лидера Гейдара Алиева на Аллее почетного захоронения, выразив глубокое уважение к светлой памяти гениальной личности, возложили венок и цветы к его могиле.
Также была почтена память выдающегося ученого-офтальмолога Зарифы Алиевой, на её могиле были возложены цветы.
Затем на Аллее Шехидов были посещены могилы шехидов, павших за независимость Азербайджана, а также погибших сотрудников органов безопасности, являющихся Национальными героями Азербайджана, от имени Службы к мемориалу «Вечный огонь» был возложен венок.
На мероприятии, организованном в актовом зале Службы Государственной Безопасности (СГБ) с участием личного состава и ветеранов Службы, сначала была почтена память наших шехидов, павших за суверенитет и территориальную целостность нашей страны, а затем прозвучал Государственный Гимн.
Начальник СГБ генерал-полковник Али Нагиев выступив с речью, поздравил личный состав с профессиональным праздником, подробно рассказал о неоспоримой роли великого лидера Гейдара Алиева, посвятившего 25 лет своей жизни службе в этом важном учреждении, в развитии органов безопасности, прошедшего сложный путь со дня создания. Начальник Службы отметил, что сотрудники СГБ и сегодня достойно продолжают в этих органах школу профессионализма и наследие патриотизма, заложенное гениальным руководителем.
Рассказав об особом внимании и незаменимой заботе, оказываемый Президентом Азербайджанской Республики, Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым органам безопасности, генерал-полковник Али Нагиев подчеркнул, что именно в результате этого внимания и заботы удается строить деятельность СГБ в соответствии с современными вызовами, повышается материально-техническое обеспечение, условие работы и социальное положение сотрудников.
Начальник Службы подчеркнул, что в минувшем году СГБ плодотворно работала в плане  обеспечения безопасности, была проделана важная работа по предотвращению внешних и внутренних угроз, особенно значимые результаты были достигнуты в борьбе с преступлениями связанными с государственной изменой, шпионажем, терроризмом, финансированием терроризма, подготовкой покушений на государственных и общественных деятелей.
Отметив, что за истекший период предпринимались попытки осуществления подрывной деятельности со стороны некоторых деструктивных сил,  генерал-полковник Али Нагиев заверил, что действия, направленные на безопасность нашей страны, будут жёстко пресекаться.
В завершение своего выступления Али Нагиев выразил глубокую веру в то, что доверие, оказанное Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым личному составу СГБ и впредь будут оправданы, сотрудники всегда будут работать с большим усилием и решимостью во имя защиты безопасности.
Выступая на мероприятии, председатель комитета Милли Меджлиса по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией Арзу Нагиев поздравил сотрудников и ветеранов СГБ с днем основания органов безопасности Азербайджана и профессиональным праздником, выразил уверенность в том, что задачи, поставленные перед спецслужбами Азербайджана и впредь будут выполняться успешно, СГБ и в дальнейшем непрерывно будет вносить важный вклад в работу по обеспечению безопасности, Служба под руководством главы государства и в будущем добьется новых успехов.
После выступлений были оглашены Распоряжения Президента Азербайджанской Республики о присвоении высших воинских званий, награждении орденами и медалями ряда сотрудников СГБ, по соответствующим приказам Службы некоторые сотрудники были награждены премиями.
После официальной части мероприятие продолжилось в Культурном Центре СГБ художественной частью, состоящей из культурной программы.