Rəsmi məlumatlar 13 Mart 2025
5 mart 2025-ci ildə Bakı şəhərinin Nizami rayonu ərazisində yerləşən SOCAR Neft Emalı Zavodunda baş vermiş yanğın hadisəsi ilə bağlı aidiyyəti dövlət orqanları ilə birgə kompleks tədbirlər həyata keçirilmişdir.
İlkin araşdırmalar zamanı müəyyən edilmişdir ki, SOCAR Neft Emalı Zavodunun 2 nömrəli istehsalat sahəsinin 21 nömrəli ilkin emal qurğusunun N-21/1 saylı nasos sisteminin iş planına uyğun təmirə hazırlanması prosesində müvafiq təhlükəsizlik qaydalarına əməl edilməmişdir. Belə ki, növbə qəbulu zamanı nasosda mazut axınının davam etməsi barədə birbaşa xəbərdaredici yazılı məlumat verilməsinə baxmayaraq, 4-5 mart 2025-ci il tarixlərində olan növbə heyəti qurğunu təmirə tam hazır vəziyyətə gətirmədən və borunun ağır dizel fraksiyası ilə təmizlənərək boş olmasını təmin etmədən təmir-bərpa qrupuna təhvil vermişdir.
Nəticədə nasos avadanlığı ümumi qurğudan təmir məqsədilə ayrılarkən tezalışan mazut kütləsinin borudan təzyiq altında sızaraq, alovlanıb geniş ərazini əhatə edən yanğın yaratması insanların həyat və sağlamlığına ciddi təhlükə doğurmuş, ilkin emal qurğusunun istismardan çıxarılmasına, ətrafda olan konstruksiyaların yanmasına və əlaqəli digər texniki qurğuların sıradan çıxmasına, habelə yanacaq materiallarının istehsalı prosesində fasilələr yaranmasına və maddi ziyan vurulmasına səbəb olmuşdur.
Bundan başqa, 8 mart 2025-ci il tarixində yanğının nəticələrinin aradan qaldırılması və qurğunun təmirə hazırlanması prosesi çərçivəsində eyni növbə heyəti tərəfindən həmin ilkin emal qurğusunun borularında və qurğuda olan dizel məhsulunun boşaldılması zamanı təhlükəsizlik qaydaları pozulmuş, ərazidə qaynaq işləri aparılmasına baxmayaraq, dizel məhsulu emal qurğusunun yerləşdiyi torpaq sahəsinə axıdılmış, bununla da təkrar yanğın təhlükəsi yaranmış, müəssisədə iş prosesi pozulmuş və maddi ziyan vurulmuşdur.
Faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində aparılan cinayət işi üzrə növbə heyəti rəhbəri, baş operator Qarayev Sadiq Hümbət oğlu saxlanılaraq Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 223.2-ci (partlayış təhlükəli obyektlərdə təhlükəsizlik qaydalarının pozulması) maddəsi ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmişdir.

Официальная информация 13 Март 2025
В связи с пожаром произошедшим 5 марта 2025 года на территории Низаминского района города Баку, на Нефтеперерабатывающем заводе SOCAR, соответствующие государственные органы совместно провели комплексные мероприятия.
В ходе предварительного расследования было установлено, что в процессе подготовки к ремонту насосной системы № N-21/1 установки первичной обработки № 21 производственного участка № 2 нефтеперерабатывающего завода SOCAR не были соблюдены соответствующие правила техники безопасности. Так как, несмотря на наличие письменного предупреждающего уведомления о продолжающемся потоке мазута в насосе во время сдачи смены, дежурный персонал, работавший с 4 по 5 марта 2025 года, передал установку ремонтно-восстановительной группе, не приведя её в полностью готовое состояние и не обеспечив очистку трубопровода тяжелой дизельной фракцией.
В результате, при отсоединении насосного оборудования от общей установки с целью ремонта, легковоспламеняющаяся масса мазута просочилась под давлением из трубы, воспламенилась и вызвала крупный пожар, охвативший обширную территорию, что создало серьезную угрозу жизни и здоровью людей, привело к выводу из эксплуатации установки первичной переработки, возгоранию конструкций в прилегающей зоне, выходу из строя других сопутствующих технических устройств, а также к перебоям в процессе производства топливных материалов и материальному ущербу.
Кроме этого, 8 марта 2025 года в ходе устранения последствий пожара и подготовки установки к ремонту та же дежурная смена допустила нарушения правил безопасности при сливе дизельного топлива из трубопроводов и установки первичной переработки, несмотря на проведение сварочных работ в этой зоне, дизельное топливо было слито на грунт, что создало повторную угрозу возгорания, нарушило рабочий процесс предприятия и нанесло материальный ущерб.
По данному факту в Службе государственной безопасности возбуждено уголовное дело, в рамках которого руководитель дежурной смены, главный оператор Садыг Гумбат оглы Караев был задержан и привлечен к уголовной ответственности по статье 223.2 (нарушение правил безопасности на взрывоопасных объектах) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики.