Tədbirlər 17 Sentyabr 2024
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) təşkilatçılığı ilə 50-yə yaxın ölkənin xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi “Qlobal nəqliyyat şəbəkələrinin təhlükəsizliyinə yönələn müasir çağırışlar” mövzusunda II Bakı Təhlükəsizlik Forumu keçirilmişdir.
Öncə tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin forumun iştirakçılarına müraciəti səsləndirilmiş, konfransın mövzusunu əhatə edən videomaterial təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə çıxış edən DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev qonaqları salamladıqdan sonra ötən ilin may ayında keçirilmiş və bu il yenidən təşkil olunan Bakı Təhlükəsizlik Forumunun tərəfdaş qurumlar arasında məlumat mübadiləsinin və qarşılıqlı əlaqənin digər sahələrinin genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirmişdir.
Xidmət rəisi Əli Nağıyev həmçinin beynəlxalq terrorçuluqla və bütövlükdə təhlükəsizlik sisteminə təhdid hesab olunan hallarla mübarizədə xüsusi xidmət orqanlarının fəaliyyətinin koordinasiyalı şəkildə təmin edilməsinin vacibliyini qeyd etməklə, tədbirin ümumi maraq kəsb edən məsələlər ətrafında ölkələrin təhlükəsizlik strukturlarının müzakirə aparmaları üçün önəmli platforma olduğunu nəzərə çatdırmışdır.
Xidmət rəisi builki forumun COP29 ərəfəsində keçirilməsinin təsadüfi olmadığına diqqət çəkərək, enerji resurslarının daşınmasında istifadə olunan nəqliyyat xətlərini hədəf alan terror-təxribat aktlarının qlobal xarakterli iqtisadi və ekoloji fəlakətlərə səbəb ola biləcəyindən və bu xüsusda birgə səylərin daha da gücləndirilməsinin və ümumi fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılmasının zəruriliyindən danışmışdır.
General-polkovnik Əli Nağıyev dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin beynəlxalq aləmdə aktual olan məsələlərə dair tədbirlərin respublikamızda təşkil olunmasına davamlı siyasi dəstək verdiyini vurğulayaraq, bu konfransın qlobal nəqliyyat dəhlizlərinin təhlükəsizliyinin üzləşdiyi risklərlə mübarizədə ortaq yanaşmaların formalaşdırılmasına və fəaliyyət strategiyasının təkmilləşdirilməsinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etmişdir.
Daha sonra tədbir xarici xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndə heyəti rəhbərlərinin mövzu ilə əlaqədar çıxışları ilə öz işini davam etdirmiş, sonda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Bakı Təhlükəsizlik Forumunun Bakıda daimi əsasda fəaliyyət göstərəcək Katibliyinin yaradılmasının iştirakçı ölkələr tərəfindən yekdilliklə dəstəkləndiyi bildirilmişdir.

Events 17 September 2024
The II Baku Security Forum on the theme of “Contemporary challenges to the security of global transportation networks” organized by the State Security Service (SSS) was held with the participation of representatives of the special service agencies of about 50 countries.
Firstly, at the event the address of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the participants of the forum was presented and video material covering the topic of the conference was demonstrated.
After welcoming the guests in his speech at the event the Chief of SSS Colonel-General Ali Naghiyev said that the Baku Security Forum, which was held in May of last year and was reorganized this year, was of great importance in the terms of expanding information exchange and other areas of interaction between partner institutions.
The Chief of the Service Ali Naghiyev also pointed out the importance of coordinating the activities of special service agencies in the fight against international terrorism and situations considered a threat to the security system as a whole, and noted that the event is an important platform for the security structures of countries to discuss issues of common interest.
The Chief of the Service highlighted that this year's forum was held on the eve of COP29 and spoke about the fact that acts of terrorist sabotage targeting the transport lines used in the transportation of energy resources can cause economic and environmental disasters of a global nature and in this regard, it is necessary to further strengthen joint efforts and increase the efficiency of common activities.
General-Colonel Ali Naghiyev emphasized that the head of our state Mr. Ilham Aliyev has given continuous political support to the organization of events in our republic on issues relevant to the international world and expressed his confidence that this conference will contribute to the formation of joint approaches and improvement of the action strategy in combating the risks faced by the security of global transport corridors.
Later, the event continued its work with the speeches of the heads of the delegations of foreign special service agencies, and at the end it was stated that the establishment of the Secretariat of the Baku Security Forum at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, which shall operate on a permanent basis in Baku was unanimously supported by the participating countries.