Rəsmi məlumatlar 20 İyun 2024
Dövlət və ictimai xadimlərin adından saxta müraciətlər hazırlayan kibercinayətkar şəbəkə ifşa olunmuşdur
Kibercinayət yolu ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, digər dövlət və ictimai xadimlərin adından süni intellekt proqramları - “deepfake” texnologiyaları vasitəsilə saxta videomüraciətlərin hazırlanması, bu yolla müxtəlif sosial şəbəkələrdə Dövlət Neft Şirkəti (“SOCAR”), “Kapital Bank”, “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” tərəfindən iri məbləğlərdə qazanc vədi verən saxta elanlar yaymaqla vətəndaşların pul vəsaitlərinin ələ keçirilməsi faktları ilə bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 272.2.1, 272.2.2 (Mütəşəkkil dəstə tərəfindən təkrar olaraq kompüter məlumatlarını qanunsuz ələ keçirmə), 273-2-ci (Kompüter məlumatlarının saxtalaşdırılması) və 178.3.1 (Mütəşəkkil dəstə tərəfindən dələduzluq) maddələri ilə cinayət işi başlanılmışdır.
Cinayət işi üzrə kompleks araşdırmalar aparılaraq kibercinayətlərin törədildiyi ölkələr müəyyən edilmiş, həmin dövlətlərin aidiyyəti orqanları ilə operativ prosessual əməkdaşlıq çərçivəsində beynəlxalq kibercinayətkar şəbəkə ifşa olunmuş, qeyd olunan cinayət əməllərinin qarşısı alınmışdır.
Müəyyənləşdirilmişdir ki, kibercinayətkarların yaratdıqları saytlara istinadən internetin Azərbaycan seqmentinin istifadəçilərinə təqdim edilən çoxsaylı saxta elanlarda vətəndaşlar müxtəlif investisiya layihələrinə pul vəsaiti yatırmağa dəvət edilmiş, köçürülmüş vəsaitlərin müntəzəm olaraq əhəmiyyətli dərəcədə artması görüntüsü yaradılmış, vəd edilmiş investisiya qazancının zərərçəkmiş şəxslərin bank kartlarına köçürülməsi adı altında, habelə kibercinayət yolu ilə sonuncuların kart məlumatları əldə edilərək həmin kartlardakı pul vəsaitləri ələ keçirilmişdir.
Azərbaycanın və digər ölkələrin vətəndaşlarının külli miqdarda pul vəsaitlərini analoji cinayət əməlləri ilə ələ keçirmiş beynəlxalq kibercinayətkar qruplaşmanın üzvləri Ukrayna ərazisində yerli hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmiş, transmilli mütəşəkkil dəstənin cinayət əməllərinin törədilməsində iştirak etmiş Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - 1998-ci il təvəllüdlü Zöhrabov Rafiq Mahir oğlu və 1979-cu il təvəllüdlü Niftalıyev Sərdar Əlixan oğlu Azərbaycanda cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmuş, məhkəmənin qərarı ilə barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
Hazırda cinayət işi üzrə araşdırmalar və beynəlxalq hüquqi əməkdaşlıqdan irəli gələn cinayət-prosessual tədbirlər davam etdirilir.

Официальная информация 20 Июнь 2024
Разоблачена киберпреступная сеть, готовящая фейковые заявления от имени государственных и общественных деятелей
В связи с фактами создания фейковых видео обращений от имени Президента Азербайджанской Республики, других государственных и общественных деятелей, киберпреступным способом, с помощью программ искусственного интеллекта – технологии «deepfake», и вымогания крупной суммы денежных средств граждан, путем распространения в различных социальных сетях объявлений, обещающих большие прибыли от Государственной нефтяной компании («SOCAR»), «Капитал Банка» и «Международного банка Азербайджана», в Главным следственным управлением Службы Государственной Безопасности возбуждено уголовное дело по статьям 272.2.1, 272.2.2 (Неоднократное, неправомерное завладение компьютерной информацией организованной группой), 273-2 (Подделка компьютерных данных) и 178.3.1 (мошенничество, совершаемое организованной преступной группировкой) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики.
Проведя комплексное расследование по уголовному делу, были выявлены страны, в которых совершались эти киберпреступления, в рамках оперативного процессуального взаимодействия с соответствующими органами этих государств, международная киберпреступная сеть была разоблачена и указанные преступные деяния были предотвращены.
Было установлено, что в многочисленных фейковых объявлениях, представленных пользователям азербайджанского сегмента интернета со ссылками на сайты, созданные киберпреступниками, гражданам предлагалось вкладывать деньги в различные инвестиционные проекты, создавался образ значительного увеличения переводимых средств на регулярной основе, под видом перевода обещанной инвестиционной прибыли на банковские карты пострадавших лиц, киберпреступным способом были добыты данные банковских карт, в следствии чего средства на этих картах были изъяты.
Члены международной киберпреступной группировки, завладевшие крупной суммой денег граждан Азербайджана и других стран, посредством аналогичных преступных действий были привлечены к уголовной ответственности местными правоохранительными органами на территории Украины, граждане Азербайджанской Республики, участвовавшие в совершении преступных деяний транснациональной организованной группы - Зограбов Рафик Махир оглы, 1998 года рождения и Нифталиев Сардар Алихан оглы, 1979 года рождения были привлечены к уголовной ответственности в Азербайджане, решением суда против них была избрана мера пресечения  под стражу.
На данный момент расследование по уголовному делу и уголовно-процессуальные меры, возникающие от международно-правового сотрудничества, продолжаются.