Tədbirlər 10 May 2024
Müasir müstəqil Azərbaycanın qurucusu, çağdaş dövlətçiliyimizin banisi, Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının fəxri rəhbəri, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü ilə əlaqədar Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev və Xidmətin əməkdaşları Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin məzarını ziyarət edərək önünə əklil və gül dəstələri qoymuş, dahi şəxsiyyətin əziz xatirəsinə dərin ehtiramlarını bildirmişlər.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın da xatirəsi yad edilmiş, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülmüşdür.
Xidmətin şəxsi heyətinin iştirakı ilə DTX-nin akt zalında təşkil olunmuş tədbirdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və respublikamızın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuş və Dövlət Himni səsləndirilmişdir.
DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev geniş nitqlə çıxış edərək dahi rəhbərin həyat yoluna nəzər salmış, Ulu Öndərin mənalı ömrünün 25 ilini həsr etdiyi təhlükəsizlik orqanlarındakı fəaliyyətinin bu orqanların tarixində mühüm bir mərhələ kimi qiymətləndirildiyini vurğulamış, onun əvəzsiz səyləri ilə təhlükəsizlik təşkilatının azərbaycançılıq ideologiyası əsasında formalaşmasından, xilaskarlıq missiyasını üzərinə götürərək dövlətimizin müstəqilliyinin qorunub saxlanılmasında misilsiz xidmətlərindən ətraflı bəhs etmişdir. General-polkovnik Əli Nağıyev bildirmişdir ki, bugünkü təhlükəsizlik orqanlarının fəaliyyətinin əsasını Heydər Əliyevin bu təsisatda təməlini qoyduğu peşəkarlıq məktəbi və vətənpərvərlik irsi təşkil edir və DTX-nin əməkdaşları bu məktəbin davamçıları olaraq təhlükəsizlik orqanlarında Heydər Əliyev ənənələrinin yaşadılması və inkişaf etdirilməsi naminə əzmlə çalışırlar.
Xidmət rəisi Əli Nağıyev Ulu Öndərin siyasi varisi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə xüsusi xidmət orqanlarının hazırda öz fəaliyyətini uğurla həyata keçirdiyini diqqətə çatdırmışdır.
Rəsmi hissə başa çatdıqdan sonra tədbir bədii hissə ilə - DTX-nin Mədəniyyət mərkəzində tanınmış mədəniyyət və incəsənət nümayəndələrinin ifasında konsert proqramı ilə davam etdirilmişdir.

Мероприятия 10 Май 2024
В СГБ состоялось мероприятие по случаю 101-й годовщины со дня рождения Великого Лидера Гейдара Алиева
По случаю 101-й годовщины со дня рождения Гейдара Алиева, основателя современного независимого Азербайджана, основоположника нашей современной государственности, почетного руководителя органов безопасности Азербайджана, начальник Службы Государственной Безопасности (СГБ) генерал-полковник Али Нагиев и сотрудники Службы посетив могилу Великого Вождя на Аллее Почетного захоронения, возложили к нему венки и цветы и выразили глубокое уважение светлой памяти гениальной личности.
Была также почтена память выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой, возложены цветы к ее могиле.
На мероприятии, организованном в актовом зале СГБ с участием личного состава Службы,  минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева и наших шехидов, отдавших свою жизнь за суверенитет и территориальную целостность нашей республики, и прозвучал Государственный Гимн.
Начальник СГБ генерал-полковник Али Нагиев в своем выступлении, пересматривая жизненный путь гениального руководителя, подчеркнул, что деятельность Великого Вождя в органах безопасности, которой он посвятил 25 лет своей содержательной жизни, считается важным этапом в истории этих органов, подробно рассказал о его неоценимых усилиях в формировании органов безопасности на основе идеологии азербайджанства, беспрецедентных заслугах в сохранении независимости нашего государства, взяв на себя спасательную миссию. Генерал-полковник Али Нагиев заявил, что основой сегодняшней деятельности органов безопасности является школа профессионализма и патриотизма, заложенная Гейдаром Алиевым в этом учреждении, и сотрудники СГБ, как последователи этой школы, упорно трудятся над сохранением и развитием традиций Гейдара Алиева в органах безопасности.
Начальник Службы Али Нагиев отметил, что спецслужбы успешно осуществляют свою деятельность под руководством Ильхама Алиева, политического преемника Великого Вождя, Президента Азербайджанской Республики, Главнокомандующего Вооруженных Сил.
После окончания официальной части мероприятие продолжилось художественной частью – концертной программой в исполнении известных представителей культуры и искусства в Культурном центре СГБ.