Tədbirlər 02 Dekabr 2023
Dekabrın 1-də Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Mədəniyyət Mərkəzində DTX-nin Heydər Əliyev adına Akademiyasının (Akademiya) yaranmasının 25 illik yubileyi ilə bağlı təntənəli mərasim keçirilmişdir. Tədbirdə hüquq-mühafizə və digər dövlət orqanlarının rəhbərləri, DTX-nin rəhbər heyəti və əməkdaşları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, millət vəkilləri və təhlükəsizlik orqanlarının veteranları iştirak etmişlər.
Öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuş, Dövlət Himni səsləndirilmişdir.
Sonra Akademiyanın 25 illiyinə həsr edilmiş videoçarx nümayiş etdirilmiş, ardınca çıxış üçün söz DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyevə verilmişdir.
Qonaqları salamlayaraq Akademiyanın professor-müəllim heyətinə və kursantlarına təbriklərini çatdıran Xidmət rəisi 25 il bundan əvvəl - 1998-ci il dekabrın 1-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə xüsusi xidmət orqanları üçün ali təhsilli kadrların hazırlanması məqsədilə təhlükəsizlik orqanının Akademiyasının yaradılmasının, eləcə də 25 illik yubileyinin məhz Ümummilli Liderin anadan olmasının 100-cü ildönümünün qeyd edildiyi ilə təsadüf etməsinin bu orqanların tarixində mühüm hadisə olduğunu vurğulamış, hazırda təhsil ocağında Heydər Əliyevin peşəkarlıq məktəbinin və vətənpərvərlik irsinin sadiq davamçılarının yetişdirildiyini diqqətə çatdırmışdır. Mənalı ömrünün 25 ilini həsr etdiyi təhlükəsizlik orqanları qarşısında Ulu Öndərin əvəzsiz xidmətlərini nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2005-ci ilin dekabr ayının 20-də imzaladığı Fərmanla Akademiyaya dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin adının verilməsinin isə təhlükəsizlik orqanlarının tarixinə növbəti əlamətdar hadisə kimi daxil olduğunu qeyd edən general-polkovnik Əli Nağıyev bildirmişdir ki, bu gün DTX-nin və Akademiyanın şəxsi heyəti öz fəaliyyətini Ümummilli Liderin amalları və ideyaları üzərində qurmaqdadır.
DTX-nin rəisi Əli Nağıyev Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə ötən müddət ərzində Akademiyanın maddi-texniki bazasının təkmilləşdirilməsi, təhsilin müasir tələblərə uyğun şəkildə təşkil edilməsi, çağdaş texnoloji yenilikləri uğurla tətbiq etməklə tədris prosesinin səviyyəsinin yüksəldilməsi yönümündə görülən işlərdən ətraflı danışmış, son illərdə Akademiyanın kursantlarının ölkəmizin aparıcı ali təhsil müəssisələri arasında keçirilmiş müxtəlif bilik yarışlarında ardıcıl olaraq qalib adını qazanmasının qürurverici hal olduğunu demişdir.
Daha sonra digər qonaqlar da çıxış edərək Azərbaycanda təhsil-tədris sahəsində aparılan islahatlardan, Akademiyanın bu strateji sektorun inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs etmiş, professor-müəllim heyətinə və kursantlara çətin və şərəfli yolda uğurlar arzulamışlar.
Tədbirin rəsmi hissəsi başa çatdıqdan sonra qonaqlara mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin ifasında bədii proqram təqdim olunmuşdur.
Akademiyanın yaranmasının 25 illik yubileyi ilə əlaqədar silsilə tədbirlər dekabrın 2-də “Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyası Ulu Öndər irsinin daşıyıcıdır” adlı elmi-praktiki konfransla davam edəcəkdir.

Мероприятия 02 Декабрь 2023
1 декабря в Культурном центре Службы Государственной Безопасности (СГБ) состоялась торжественная церемония по случаю 25-летнего юбилея со дня создания Академии СГБ имени Гейдара Алиева. В мероприятии приняли участие руководители правоохранительных и других государственных органов, руководящий состав и сотрудники СГБ, ректоры вузов, депутаты и ветераны органов безопасности.
Сначала минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, павших за независимость и территориальную целостность Азербайджанской Республики, прозвучал государственный гимн.
Затем был показан видеоролик, посвященный 25-летию Академии, после чего слово для выступления было предоставлено начальнику СГБ генерал-полковнику Али Нагиеву.
Передавая поздравление профессорско-преподавательскому составу и курсантам Академии, начальник Службы подчеркнул, что 25 лет назад - 1 декабря 1998 года распоряжением великого лидера Гейдара Алиева создание Академии органов безопасности с целью подготовки высокообразованных кадров для специальных служб, а также то, что 25-летний юбилей совпал именно с празднованием 100-летия со дня рождения общенационального лидера, является важным событием в истории этих органов, сообщил что в образовательном учреждении воспитываются преданные последователи школы профессионализма и наследия патриотизма Гейдара Алиева. Отметив, что подписанный Президентом Ильхамом Алиевым 20 декабря 2005 года Указ о присвоении Академии имени гениальной личности Гейдара Алиева, учитывая неоценимые заслуги великого лидера перед органами безопасности, которым он посвятил 25 лет своей содержательной жизни, стало еще очередным значимым событием в истории органов безопасности, генерал-полковник Али Нагиев сказал, что сегодня личный состав СГБ и Академии строят свою деятельность опираясь на цели и идеи общенационального лидера.
Начальник СГБ Али Нагиев подробно рассказал о работе, проделанной за прошедший период при внимании и заботе Президента Ильхама Алиева для улучшения материально-технической базы Академии, организации образования в соответствии с современными требованиями, повышения уровня образовательного процесса путем успешного применения современных технологических новшеств, подчеркнул, что является предметом гордости то, что в последние годы курсанты Академии последовательно завоевывают звание победителя в различных соревнованиях знаний, проводимых среди ведущих вузов нашей страны.
Выступившие затем другие гости рассказали о реформах, осуществляемых в сфере образования в Азербайджане, вкладе Академии в развитие этого стратегического сектора, пожелали успехов профессорско-преподавательскому составу и курсантам на трудном и почетном пути.
После завершения официальной части мероприятия была представлена художественная программа в исполнении деятелей культуры и искусства.
Цикл мероприятий по случаю 25-летнего юбилея со дня создания Академии продолжится 2 декабря научно-практической конференцией на тему «Академия Службы Государственной Безопасности имени Гейдара Алиева - носитель наследия великого лидера».