Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin birgə məlumatı
Tədbirlər 26 Oktyabr 2023
18:35
Bakıda kibertəhlükəsizlik üzrə tədbir keçirilmişdir
Oktyabrın 26-da Bakı Konqres Mərkəzində kiberfestivala (“Critical Infrastructure Defence Challenge 2023”) start verilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir kiber sahə üzrə yerli və xarici şirkətləri, dövlət və özəl sektorda fəaliyyət göstərən qurumları, tələbə və ekspertləri bir araya toplamışdır.
Tədbirin açılışında Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi general-leytenant İlqar Musayev, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kazımov, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov, “Azerconnect” şirkətinin baş direktorunun müavini Dövlət Dövlətov“BP” şirkətinin Xəzər regionunda xarici əlaqələr və kommunikasiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli çıxış etmişlər.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanda ilk dəfə kiberhücumların simulyasiyası ilə virtual müharibədə dövlət qurumlarının, kritik infrastrukturların, bankların, telekommunikasiya müəssisələrinin IT üzrə 3-5 nəfər tərkibdə 20 komandası 2 gün ərzində yarışacaqlar. Tədbirin son günündə qalib komanda 30.000 manat mükafat əldə edəcəkdir.
Təşkilatçılar tərəfindən tədbir günləri ərzində informasiya təhlükəsizliyi mövzusunda 10 təqdimat, 5 panel müzakirəsi, eləcə də ödənişsiz 6 fərqli sahə üzrə təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bütün qonaqlar kibertəhlükəsizlik həlləri sərgisini ziyarət etmək, virtual yarışlarda iştirak edib hədiyyələr qazanmaq imkanlarına malikdirlər.
Qeyd edək ki, kiberfestival dövlət qurumları, kritik infrastrukturlar, maliyyə və telekommunikasiya sektorları əməkdaşlarının informasiya təhlükəsizliyi üzrə təcrübə, bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, dövlət və özəl sektorlararası şəbəkələşmənin və koordinasiyanın gücləndirilməsi məqsədilə təşkil olunmuşdur.

Joint information of the State Service of Special Communication and Information Security and the State Security Service of the Republic of Azerbaijan
Events 26 October 2023
18:35
An event on cyber security was held in Baku
On October 26, the cyberfestival (“Critical Infrastructure Defense Challenge 2023”) was launched at the Baku Congress Center. The event, jointly organized by the State Service of Special Communication and Information Security and the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, brought together local and foreign companies in the cyber field, institutions operating in the public and private sector, students and experts.
Chief of the Special Communications and Information Security State Service Lieutenant-General Ilgar Musayev, Chief of the State Security Service Colonel-General Ali Naghiyev, Сhairman of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan Taleh Kazimov, Deputy of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Committee of the Milli Majlis Tahir Mirkishili, Chairman of the Management Board of the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan  Orkhan Mammadov, Deputy minister of digital development and transport of the Republic of Azerbaijan Samir Mammadov, Deputy general director of “Azerconnect” Company Dovlat Dovlatov and Vice-president of external relations and communications of “BP” Company in the Caspian Region Bakhtiyar Aslanbeyli gave  speeches at the opening of the event.
Within the framework of the event, for the first time in Azerbaijan, 20 IT teams of 3-5 people from state institutions, critical infrastructures, banks, and telecommunication enterprises shall compete in a virtual war with the simulation of cyber-attacks within 2 days. On the last day of the event the winning team will receive a prize of 30,000 manats.
During the event 10 presentations, 5 panel discussions on information security, as well as free trainings in 6 different fields are planned by the organizers. All guests have the opportunity to visit the exhibition of cyber security solutions, participate in virtual competitions and win prizes.
It should be noted that the cyberfestival is organized in order to improve the experience, knowledge and skills of the employees of state institutions, critical infrastructures, financial and telecommunication sectors on information security and to strengthen the networking and coordination between the public and private sectors.