Tədbirlər 11 Oktyabr 2023
Oktyabrın 11-də Bakı şəhərində MDB-yə üzv dövlətlərin təhlükəsizlik orqanları rəhbərləri Şurasının (SORB) 53-cü iclası keçirilmişdir. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev, Azərbaycan Respublikası Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəisi general-polkovnik Orxan Sultanov və MDB ölkələrinin müvafiq orqanlarının rəhbərləri iştirak etmişlər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri xiyabanda müasir Azərbaycanın banisi və qurucusu, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək önünə gül dəstələri qoymuş, Ulu Öndərin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad etmişlər.
Daha sonra tədbirin rəsmi açılışı olmuş, gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsinə başlanılmışdır. DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev giriş nitqində qonaqları Azərbaycanda salamlamaqdan məmnun olduğunu bildirmiş, tədbirin Bakı şəhərində keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırmışdır. Xidmət rəisi SORB-un Belarusun Minsk şəhərində keçirilən son iclasından ötən qısa zaman ərzində dünyada təhlükəsizlik və geosiyasi cəhətdən bir sıra köklü dəyişikliklərin baş verdiyini, bəzi ölkələrdə yeni münaqişə ocaqlarının yarandığını, beynəlxalq terrorçuluq, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, dini ekstremizm, narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi hallarının artdığını və bu vəziyyətin ölkələrdə əməliyyat şəraitini xeyli mürəkkəbləşdirdiyini qeyd etmiş, tədbirin göstərilən istiqamətlərdə təcrübə və fikir mübadiləsi aparmağa, MDB dövlətlərinin mənfi təzahürlərə qarşı birgə mübarizə üsullarını və koordinasiyalı iş mexanizmini daha da təkmilləşdirməyə, gələcək fəaliyyətin konturlarını cızmağa əlavə imkanlar yaradacağına, mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin yeni mərhələyə yüksələcəyinə inandığını demişdir. Əli Nağıyev iclasın gündəliyində həlli vacib məsələlərin durduğunu, tədbir çərçivəsində dövlətlərin təhlükəsizliyi baxımından mühüm qərarların qəbul ediləcəyinə, ümumilikdə iclasın məhsuldar keçəcəyinə ümidvar olduğunu bildirmişdir.
Respublikamızda təhlükəsizliyə və sabitliyə əsas təhdidlərdən sayılan, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində fəaliyyət göstərmiş qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinə qarşı həyata keçirilmiş antiterror tədbirləri barədə məlumat verən general-polkovnik Əli Nağıyev bildirmişdir ki, həmin cinayətkar birliklərin 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli Bəyanatın ziddinə olaraq ərazilərimizdən çıxmaması, son zamanlar onlar tərəfindən yaşayış məntəqələrinin və kommunikasiyaların davamlı minalanması, ordumuzun mövqelərinin fasiləsiz atəş altında saxlanılması, mülki vətəndaşların və polis əməkdaşlarının həlak olması ilə nəticələnən terror aktlarının törədilməsi qısamüddətli antiterror tədbirlərinin keçirilməsini zəruri və təxirəsalınmaz etmiş, bununla da Azərbaycan Respublikası öz suverenliyini bərpa etmişdir.
Sonra iclas birlik ölkələrinin təhlükəsizlik məsələləri üzrə, o cümlədən MDB məkanında sabitliyin pozulmasına yönələn destruktiv fəaliyyətə və yeni çağırışlara qarşı səylər birləşdirilməklə birgə mübarizəyə dair digər iştirakçıların çıxışları və qarşılıqlı müzakirələrlə davam etmiş, yekun sənədlərin imzalanması ilə başa çatmışdır.

Мероприятия 11 Октябрь 2023
11 октября в Баку состоялось 53-е заседание Совета руководителей органов безопасности государств-участников СНГ (СОРБ). В мероприятии приняли участие начальник Службы Государственной Безопасности Азербайджанской Республики генерал-полковник Али Нагиев, начальник Службы Внешней Разведки Азербайджанской Республики генерал-полковник Орхан Султанов и руководители соответствующих органов стран СНГ.
Сначала участники мероприятия посетили могилу основателя и основоположника современного Азербайджана, общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева на Аллее почетного захоронения, возложили цветы, почтили светлую память Великого Руководителя с глубоким уважением.
Позже состоялось официальное открытие мероприятия и началось обсуждение вопросов повестки дня. Во вступительной речи, начальник СГБ генерал-полковник Али Нагиев выразил удовлетворение приветствием гостей в Азербайджане и подчеркнул, что проведение мероприятия в Баку имеет особое значение. Глава Службы отметил, что за короткое время, прошедшее с момента последнего заседания СОРБ в Минске, Беларуси, в мире произошли ряд радикальных изменений с точки зрения безопасности и геополитики, в некоторых странах возникли новые конфликтные очаги, увеличились случаи международного терроризма, транснациональной организованной преступности, религиозного экстремизма, незаконного оборота наркотиков, что значительно усложнил оперативные условия в странах, и выразил свою веру, что мероприятие создаст дополнительные возможности для обмена мнением и опытом в указанных направлениях, для усовершенствования методов совместной борьбы и механизма скоординированной работы стран СНГ с негативными проявлениями, создаст дополнительные возможности для чертежа контуров будущей деятельности, в результате чего существующие  двусторонние и многосторонние сотруднические отношения поднимутся на новый этап.
Али Нагиев заявил, что на повестке заседания стоят важные вопросы, которые предстоит решить, и выразил надежду, что в рамках мероприятия будут приняты важные решения с точки зрения безопасности государств, и заседания в целом пройдет продуктивно.
Предоставивший информацию об антитеррористических мерах, предпринятых против действовавщих в карабахском регионе Азербайджана незаконных армянских вооруженных формирований, которые считались основной угрозой безопасности и стабильности в нашей республике, генерал-полковник Али Нагиев заявил, что отсутствие желания данных преступных группировок покидать наши территории вопреки трехстороннему Заявлению от 10 ноября 2020 года, в последнее время постоянное минирование жилых участков и коммуникаций, непрерывный обстрел позиций нашей армии, совершение террористических актов, в результате которых погибли гражданские лица и сотрудники полиции, сделали проведение краткосрочных антитеррористических меропрятий необходимым и неотложным, и тем самым Азербайджанская Республика восстановила свой суверенитет.
Затем заседание продолжилась выступлениями и взаимными дискуссиями других участников по вопросам безопасности стран содружества, включая деструктивную деятельность, направленную на дестабилизацию в пространстве СНГ и совместных усилиях против новых вызовов, и завершилась подписанием итоговых документов.