Daxili İşlər Nazirliyinin, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin və Baş Prokurorluğun Mətbuat xidmətlərinin birgə məlumatı
Tədbirlər 19 Sentyabr 2023
DİN əməkdaşlarına qarşı törədilmiş terror aktı ilə bağlı cinayət işi başlanılmışdır
19 sentyabr 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) əməkdaşlarının olduğu “Kamaz” markalı nəqliyyat vasitəsi həmin gün Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa yolunun Xocavənd rayonundan keçən 58-ci kilometrliyində Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi əməkdaşlarının öldürülməsi ilə nəticələnmiş terror hadisəsinin baş verdiyi yer istiqamətində hərəkət edərkən saat 04:30 radələrində Xocavənd rayonunun Tağaverd kəndi ərazisində yeni inşa olunan tunel yolunda sülhməramlıların müvəqqəti yerləşdiyi ərazidə fəaliyyət göstərən qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin təxribat-diversiya qrupu tərəfindən yerləşdirilmiş minaya düşərək partlamış, törədilmiş terror aktı nəticəsində DİN-in əməkdaşları olan 05.02.1994-cü il təvəllüdlü Camalzadə Asim Knyaz oğlu, 08.07.1987-ci təvəllüdlü Şirinov Ramil Arif oğlu, 12.07.1991-ci il təvəllüdlü Mahmudov Seymur Elsevər oğlu və 21.07.1998-ci il təvəllüdlü Zamanov Xəzər Azər oğlu hadisə yerində həlak olmuşlar.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən təkrar odlu silahdan, partlayıcı maddələrdən və qurğulardan istifadə etməklə terrorçuluq), 120.2.1, 120.2.3, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.10, 120.2.11, 120.2.12 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən, ümumi təhlükəli üsulla, təkrar, zərər çəkmiş şəxsin xidməti vəzifəsini yerinə yetirməsi ilə əlaqədar, milli ədavət və düşmənçilik niyyəti ilə iki və ya daha çox şəxsi terrorçuluqla əlaqədar öldürmə), 228.3 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən təkrar qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, saxlama, daşıma və gəzdirmə) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanmışdır.
Cinayət işi üzrə birgə istintaq-əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir, gedişatı barədə ictimaiyyətə əlavə məlumatın verilməsi təmin ediləcəkdir.

Совместная информация пресс-служб Министерства внутренних дел, Службы государственной безопасности и Генеральной прокуратуры
Мероприятия 19 Сентябрь 2023
Возбуждено уголовное дело в связи террористическом актом, совершенном против сотрудников МВД
19 сентября 2023 года автомобиль марки «Камаз», на борту которого находились сотрудники Министерства внутренних дел (МВД) Азербайджанской Республики, двигаясь к месту произошедшего в этот день террористического акта на 58 километре дороги Ахмадбейли-Физули-Шуша, проходящего через Ходжавендский район, в результате которого погибли сотрудники Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана, около 04:30 часов на недавно построенной туннельной дороге в селе Тагаверд Ходжавендского района подорвался на мине, заложенной провокационно-диверсионной группой незаконных армянских вооруженных формирований, действующих в зоне временной дислокации миротворцев. В результате теракта погибли Джамалзаде Асим Княз оглы (05.02.1994 года рождения), Ширинов Рамиль Ариф оглы (08.07.1987 года рождения), Махмудов Сеймур Эльсевер оглы (12.07.1991 года рождения) и Заманов Хазар Азер оглы (21.07.1998 года рождения).
В связи с данным фактом в Главном следственном управлении Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики возбуждено уголовное дело по статьям 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (терроризм, совершенный организованной группой с неоднократным применением огнестрельного оружия, взрывчатых веществ и устройств), 120.2.1, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.10, 120.2.11, 120.2.12 (убийство двух и более лиц в связи с исполнением потерпевшими служебного долга, совершенное организованной группой общеопасным способом, неоднократно, сопряженное с разбоем, вымогательством, терроризмом по мотиву национальной ненависти и вражды), 228.3 (незаконные приобретение, передача, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия, комплектующих деталей к нему, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору) и другими статьями Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
По уголовному делу проводятся совместные следственно-оперативные мероприятия, о его ходе общественности будет предоставлена ​​дополнительная информация.