Daxili İşlər Nazirliyinin, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin və Baş Prokurorluğun Mətbuat xidmətlərinin birgə məlumatı
Tədbirlər 19 Sentyabr 2023
DİN əməkdaşlarına qarşı törədilmiş terror aktı ilə bağlı cinayət işi başlanılmışdır
19 sentyabr 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) əməkdaşlarının olduğu “Kamaz” markalı nəqliyyat vasitəsi həmin gün Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa yolunun Xocavənd rayonundan keçən 58-ci kilometrliyində Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi əməkdaşlarının öldürülməsi ilə nəticələnmiş terror hadisəsinin baş verdiyi yer istiqamətində hərəkət edərkən saat 04:30 radələrində Xocavənd rayonunun Tağaverd kəndi ərazisində yeni inşa olunan tunel yolunda sülhməramlıların müvəqqəti yerləşdiyi ərazidə fəaliyyət göstərən qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin təxribat-diversiya qrupu tərəfindən yerləşdirilmiş minaya düşərək partlamış, törədilmiş terror aktı nəticəsində DİN-in əməkdaşları olan 05.02.1994-cü il təvəllüdlü Camalzadə Asim Knyaz oğlu, 08.07.1987-ci təvəllüdlü Şirinov Ramil Arif oğlu, 12.07.1991-ci il təvəllüdlü Mahmudov Seymur Elsevər oğlu və 21.07.1998-ci il təvəllüdlü Zamanov Xəzər Azər oğlu hadisə yerində həlak olmuşlar.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən təkrar odlu silahdan, partlayıcı maddələrdən və qurğulardan istifadə etməklə terrorçuluq), 120.2.1, 120.2.3, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.10, 120.2.11, 120.2.12 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən, ümumi təhlükəli üsulla, təkrar, zərər çəkmiş şəxsin xidməti vəzifəsini yerinə yetirməsi ilə əlaqədar, milli ədavət və düşmənçilik niyyəti ilə iki və ya daha çox şəxsi terrorçuluqla əlaqədar öldürmə), 228.3 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən təkrar qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, saxlama, daşıma və gəzdirmə) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanmışdır.
Cinayət işi üzrə birgə istintaq-əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir, gedişatı barədə ictimaiyyətə əlavə məlumatın verilməsi təmin ediləcəkdir.

Joint information of the press services of the Ministry of Internal Affairs, the State Security Service and the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan
Events 19 September 2023
A criminal case has been initiated in connection with the terrorist act committed against the employees of the Ministry of Internal Affairs
On September 19, 2023 at around 04:30 a.m. a “Kamaz” model vehicle carrying employees of the Ministry of Internal Affairs (MIA) of the Republic of Azerbaijan while moving in direction of earlier terrorist incident that resulted in the death of employees of the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads on the 58th kilometer of the Ahmadbeyli-Fuzuli-Shusha road passing through the Khojavend region, passing through a newly built tunnel road in the territory of Tagaverd village of Khojavend district exploded on a mine planted by the sabotage and diversion group of the illegal Armenian armed units operating within the temporary dislocation area of the peacekeepers. As a result of this terrorist act Jamalzade Asim Knyaz oglu (born 05.02.1994), Shirinov Ramil Arif oglu (born on 07.08.1987), Mahmudov Seymur Elsever oglu (born on 07.12.1991) and Zamanov Khazar Azer oglu (born on 07.21.1998) were killed at the scene.
A criminal case has been initiated by the Investigation head department of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan under articles 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (terrorism using repeated firearms, explosives and devices by an organized group), 120.2.1, 120.2.3, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.10, 120.2.11, 120.2.12 (terrorist-related killing of two or more persons by an organized gang, by a common dangerous method, repeatedly, in the performance of the victim's official duties, with national enmity and hostile intent), 228.3 (repeatedly illegal acquisition, storage, transportation and movement of firearms, their complete parts, ammunition, explosives and devices by an organized gang) and other articles.
Joint investigative-operational measures are being carried out on the criminal case, additional information will be provided to the public about its progress.