DTX-nin “Bilgəh” İstirahət mərkəzində Milli Qurtuluş Günü qeyd olunmuşdur
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) “Bilgəh” İstirahət mərkəzində 15 İyun - Milli Qurtuluş Gününün 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir təşkil edilmişdir. Tədbirdə DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev və Xidmətin rəhbər əməkdaşları, təhlükəsizlik orqanlarının veteranları iştirak etmişlər.
Tədbirdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuş, Dövlət Himni səsləndirilmişdir.
Daha sonra “Bilgəh” İstirahət mərkəzinin tarixini əks etdirən foto-video materiallar, o cümlədən mərkəzin 1953-cü ildə fəaliyyətə başlaması, Ulu Öndər Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanının rəhbəri olduğu zaman birbaşa onun təşəbbüsü ilə 1968-ci ildə həmin mərkəzin keçmiş SSRİ Zaqafqaziya sərhəd dairəsinin balansından çıxarılaraq Azərbaycan təhlükəsizlik orqanına verilməsi, bu il istirahət mərkəzinin yaradılmasının 70 illiyinin qeyd olunması iştirakçıların diqqətinə çatdırılmışdır.
Bu mərkəz, ömrünün 25 ilini təhlükəsizlik orqanlarında xidmətə həsr etmiş dahi rəhbər Heydər Əliyevin sevdiyi məkan olmuş, Ulu Öndər bu orqanlarda çalışarkən ailə üzvləri ilə birlikdə yay aylarında istirahətini burada keçirmişdir.
Qeyd edilmişdir ki, hazırda genişmiqyaslı yenidənqurma işlərinin getdiyi mərkəzdə əməkdaşların və onların ailə üzvlərinin istirahətlərinin və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün hərtərəfli şərait yaradılmış, bu istiqamətdə lazımi işlər bundan sonra da davamlı şəkildə həyata keçiriləcəkdir.

Мероприятия 15 Июнь 2023
В центре отдыха «Бильгях» Службы государственной безопасности (СГБ) было организовано мероприятие, посвященное 30-летию «15 июня - Дня национального спасения». В мероприятии приняли участие начальник СГБ генерал-полковник Али Нагиев и руководящие сотрудники Службы, ветераны органов безопасности.
В мероприятии минутой молчания было почтена светлая память общенационального лидера Гейдара Алиева и героических сынов родины, отдавших свои жизни за суверенитет и территориальную целостность нашей страны, прозвучал Государственный Гимн.
Затем участникам мероприятия были представлены фото-видео материалы, отражающие историю центра отдыха «Бильгях», в том числе было сообщено, что центр начал деятельность в 1953 году, а в 1968 году, в период руководства великого лидера Гейдара Алиева органами безопасности, по его инициативе был снят с баланса бывшего Закавказского пограничного округа СССР и передан органу безопасности Азербайджана, и в этом году отмечается 70-летие со дня создания этого центра.
Этот центр был любимым местом отдыха гениального руководителя Гейдара Алиева, посвятившего 25 лет своей жизни службе в органах безопасности, Великий лидер в период работы в органах безопасности отдыхал здесь летом вместе с членами семьи.
Было отмечено, что в центре, где в настоящее время идут масштабные работы по реконструкции, созданы все условия для эффективной организации отдыха и досуга сотрудников и членов их семей. Необходимая работа в этом направлении и впредь будет продолжаться.