Tədbirlər 10 May 2023
Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının fəxri rəhbəri, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev və Xidmətin şəxsi heyəti Fəxri xiyabanı ziyarət edərək xalqımızın ümummilli lideri, müasir dövlətimizin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin xatirəsini dərin ehtiramla anmış, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoymuşlar.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın da xatirəsi yad edilmiş, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülmüşdür.
Daha sonra Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) dahi rəhbərin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar hazırlanmış, təhlükəsizlik orqanlarında Heydər Əliyevlə birlikdə uzun illər çalışmış veteran əməkdaşların xatirələrindən ibarət “Ulu Öndər silahdaşlarının xatirələrində” adlı kitab təqdim olunmuşdur.
Tədbir DTX-nin akt zalında “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin ərsəyə gətirdiyi, Heydər Əliyevin təhlükəsizlik təşkilatındakı fəaliyyətindən başlayaraq müstəqil Azərbaycanın rəhbəri olduğu dövrədək milli maraqların qorunması yolunda xidmətlərindən bəhs edən “Generalın planı” sənədli filminin təqdimat mərasimi ilə davam etdirilmişdir. Tədbirdə DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev, Xidmətin əməkdaşları, təhlükəsizlik orqanlarının veteranları, filmin yaradıcı heyətinin üzvləri iştirak etmişlər.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunduqdan və Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev çıxış edərək Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarında milliləşdirmə prosesinin banisi kimi Heydər Əliyevin doğma Vətəninin və xalqının mənafelərinə xidmət edən dövlətçilik strategiyasından, təhlükəsizlik orqanlarında gördüyü mühüm işlərdən ətraflı söhbət açmış, Ulu Öndərin yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət kursunun Azərbaycanın davamlı tərəqqisinə gətirib çıxardığını, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu siyasi xətti müvəffəqiyyətlə davam  etdirməsi nəticəsində ölkəmizin durmadan inkişaf edərək dünya arenasında özünün layiqli yerini tutduğunu xüsusi vurğulamışdır.
Xidmət rəisi əminliyini bildirmişdir ki, DTX-nin sifarişi əsasında Azərbaycan Televiziyasının hazırladığı “Generalın planı” sənədli filmi ilə tamaşaçılar Heydər Əliyevin həyat yoluna bir daha nəzər salmaq, Azərbaycan naminə göstərdiyi misilsiz xidmətlərlə daha yaxından tanış olmaq imkanı qazanacaqlar.
Daha sonra filmin ssenari müəllifi, “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədr müavini Rüfət Həmzəyev, həmin filmin quruluşçu rejissoru Elnur Məmmədov söz alaraq Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu milli təhlükəsizlik konsepsiyasının xarici siyasət kursunun elementləri ilə vəhdətinin bariz şəkildə nümayiş olunduğu film barədə geniş məlumat vermiş, sənədli filmin hazırlanması prosesində qarşılaşdıqları maraqlı məqamlar barədə fikirlərini bölüşmüşlər.
Çıxışlar bitdikdən sonra general-polkovnik Əli Nağıyev tərəfindən filmin ssenari müəllifi Rüfət Həmzəyev və quruluşçu rejissoru Elnur Məmmədova mükafatlar təqdim edilmişdir.

Мероприятия 10 Май 2023
По случаю 100-летия со дня рождения почетного главы органов безопасности Азербайджана, гениальной личности Гейдара Алиева, начальник Службы государственной безопасности генерал-полковник Али Нагиев и личный состав Службы посетили Аллею Почетного захоронения, с глубоким уважением почтили память общенационального лидера нашего народа, архитектора и основателя нашего современного государства, всемирно известного политического деятеля Гейдара Алиева, возложив венок и цветы к его могиле.
Также была почтена память известного ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой, возложены цветы на ее могилу.
Позже в Службе государственной безопасности (СГБ) была представлена ​​книга «Великий лидер в воспоминаниях его соратников», подготовленная в связи со 100-летием со дня рождения гениального руководителя, и в которой собраны воспоминания сотрудников-ветеранов, который долгие годы работали с Гейдаром Алиевым в органах безопасности.
Мероприятие продолжилось презентацией документального фильма «План генерала» производства ЗАО «Азербайджанское Телевидение и Радиовещание», рассказывающего о заслугах Гейдара Алиева в защите национальных интересов начиная с его деятельности в органах безопасности до того времени когда он стал главой независимого Азербайджана. В мероприятии приняли участие начальник СГБ генерал-полковник Али Нагиев, сотрудники Службы, ветераны органов безопасности и члены творческого состава фильма.
После минуты молчания в память о Великом лидере Гейдаре Алиеве и шехидах, павших за территориальную целостность нашей страны и исполнении Государственного гимна глава СГБ генерал-полковник Али Нагиев выступая речью рассказал о стратегии государственности Гейдара Алиева как основоположника процесса национализации в органах безопасности Азербайджана, служащее интересам Родины и народа, и особо подчеркнул, что внешный и внутренный политический курс, проводимый Великим Лидером, привел к постоянному прогрессу Азербайджана, и в результате успешного продолжения этой политической линии Президентом Азербайджанской Республики госпадином Ильхамом Алиевым наша страна неуклонно развивалась и заняла достойное место на мировой арене.
Глава Службы выразил уверенность, что с документальным фильмом «План генерала», подготовленным Азербайджанским телевидением по заказу СГБ, зрители получат возможность очередной раз взглянуть на жизненный путь Гейдара Алиева и познакомиться с его беспрецедентными заслугами, которые он оказал на благо Азербайджана.
Затем выступили сценарист фильма, заместитель председателя ЗАО «Азербайджанское Телевидение и Радиовещание» Руфат Гамзаев, режиссер-постановщик Эльнур Мамедов, которые предоставили обширную информацию о фильме, наглядно демонстрирующем единство концепции национальной безопасности, заложенной Гейдаром Алиевым, с элементами внешнеполитического курса и поделились своими мнениями об интересных моментах, с которыми они столкнулись в процессе создания документального фильма.
После выступлений генерал-полковник Али Нагиев вручил награды сценаристу фильма Руфату Гамзаеву и режиссеру-постановщику Эльнуру Мамедову.