Tədbirlər 19 Dekabr 2022
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Mədəniyyət Mərkəzində 2012-ci il aprelin 6-da Gəncə şəhərində keçirilən antiterror əməliyyatı zamanı qəhrəmancasına həlak olmuş xüsusi əməliyyatlar strukturunun polkovnik-leytenantı Elşad Quliyevin anadan olmasının 50 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Yubiley tədbirində mərhumun ailə üzvləri ilə yanaşı, DTX-nin əməkdaşları, təhlükəsizlik orqanlarının veteranları, Xidmətin Heydər Əliyev adına Akademiyasının kursantları və DTX-nin hərbi hissəsinin əsgərləri iştirak etmişlər.
Tədbirdə çıxış edənlər Elşad Quliyevin təhlükəsizlik orqanlarındakı fəaliyyəti dövründə peşəkarlığından, əməliyyatlarda göstərdiyi xüsusi qəhrəmanlıqlardan, yüksək insani keyfiyyətlərindən söhbət açmış, ömrünün 17 ilini həsr etdiyi bu orqanlarda şərəfli xidmət yolu keçdiyini, Vətən uğrunda nümayiş etdirdiyi cəsurluq və fədakarlıq nümunələrinin gənc nəslə daim örnək olduğunu və gənclərin hərbi-vətənpərvərlik ruhunda tərbiyələndirilməsində mühüm rol oynadığını bildirmişlər. Qeyd edilmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə polkovnik-leytenant Elşad Quliyevin müxtəlif vaxtlarda “İgidliyə görə”, “Vətən uğrunda” medalları və ölümündən sonra “Azərbaycan Bayrağı” ordeni ilə təltif olunması onun xidmətlərinə dövlət səviyyəsində verilən yüksək qiymətin bariz təzahürüdür.
Ardınca tədbir iştirakçıları “Trend” Beynəlxalq İnformasiya Agentliyinin DTX-nin təşkilati dəstəyi ilə ərsəyə gətirdiyi, Elşad Quliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən “Qəhrəman xüsusi təyinatlı” sənədli filminə tamaşa etmişlər.

Events 19 December 2022
An event dedicated to the 50th birth anniversary of the Special Forces Lieutenant Colonel Elshad Guliyev, who heroically died during the anti-terrorist operation in Ganja on April 6, 2012, was held at the Cultural Center of the State Security Service (SSS).
The family members of the late Lieutenant Colonel, along with the employees of the SSS, veterans of security agencies, cadets of the Academy of the Service named after Heydar Aliyev and soldiers of the military unit of the SSS attended the anniversary event.
Speakers at the event spoke about the professionalism of Elshad Guliyev during his work in the security agencies, the special heroism he showed in military operations, about his high human qualities, and noted out that he spent 17 years of his life in these institutions, that the courage and dedication he showed for the sake of the Motherland, are always the example for the younger generation, and that he played an important role in educating the young people in the spirit of patriotism. It was noted that in accordance with the relevant decrees of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, Lieutenant Colonel Elshad Guliyev was awarded the medals “For Bravery”, “For the Motherland” at different times, and posthumously the medal “Flag of Azerbaijan which area vivid manifestation of the high appreciation of his merits at the state level.
After that, the participants of the event watched the documentary “Hero of Special Purpose” about the life and activities of Elshad Guliyev, filmed by the “Trend” International News Agency with the organizational support of SSS.