Rəsmi məlumat 01 Noyabr 2022
İran xüsusi xidmət orqanları tərəfindən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının gizli şəkildə ölkə hüdudlarından kənarda hərbi təlimlərə cəlb olunması, onların maliyyələşdirilməsi və fəaliyyətlərinin istiqamətləndirilməsi, Azərbaycan Respublikasının dövlət təhlükəsizliyi maraqlarına zidd olaraq istifadə edilməsi məqsədilə şantaj və digər zorakı üsullarla təsir dairəsində saxlanılması halları ilə bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən kompleks araşdırma tədbirləri həyata keçirilir.
Əməliyyat-istintaq tədbirləri ilə müəyyən edilmişdir ki, İran xüsusi xidmət orqanının nəzarəti altında, radikal-ekstremist dini ideyaların aşılanması yolu ilə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarından ibarət gizli yaradılmış qanunsuz silahlı birləşməyə rəhbərlik analoji cinayət əməllərinə görə 2018-ci ildən barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilərək beynəlxalq axtarışa verilmiş, hazırda İranda gizlənən İbrahimbəyli Tohid Alim oğlu, Əsədov Rövşən Elçin oğlu, Məmmədov Orxan Kəmran oğlu, Hacıyev Elşad Elçin oğlu (Əkrəm Hacızadə) və digərlərinə həvalə edilmişdir.
Ötən müddət ərzində qanunsuz silahlı birləşmə tərəfindən əsasən əvvəllər müxtəlif cinayətlərə görə məhkumluğu olan, habelə özlərini “Müsəlman Birliyi Hərəkatı” adlandırdıqları təşkilatın üzvü hesab edən şəxslərin sırasından seçilmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçüncü ölkələrin ərazisindən keçirilməklə İranın Tehran şəhərinə, orada mobil telefon və pasportları götürülməklə, əlaqələrinin gizliliyinə və konspirasiya tələblərinə dair təlimatlandırılmaqla, dini ləqəblər verilərək, təqdim olunmuş saxta sənədlərlə hərbi yük təyyarələrində Suriyanın Dəməşq şəhərinə aparılmışlar. Onlar Suriya ərazisində müxtəlif odlu silahlardan istifadə qaydaları və döyüş taktikasının öyrədildiyi hərbi təlimlərə cəlb edilmiş, təlimlərdə iştirak etmiş hər bir şəxsə təqdim olunan qəbzlərə imza etdirməklə müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitləri verilmişdir.
Həyata keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı qanunsuz silahlı birləşmələrin hərbi təlimlərində iştirakı müəyyən edilən 19 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşı istintaqa cəlb olunmuş, qanunsuz silahlı birləşmə və onun tərəfindən təşkil edilmiş hərbi təlimlər barədə çoxsaylı dəlillər, qanunsuz yollarla Azərbaycana keçirilmiş müasir inkişaf, dünyəvi dövlət ideyalarına qarşı radikal, dini-ekstremist münasibəti təbliğ edən, yayılması Azərbaycanda qadağan edilmiş müxtəlif kitablar, videomateriallar aşkar edilərək götürülmüşdür.
Cinayət işi üzrə əvvəllər məhkum edilmiş Hüseynov İskəndər Hani oğlu, Haqverdiyev Tural Səfər oğlu, Şükürov Eltun Əli oğlu və digərləri Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrdə iştirak etmə) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilərək saxlanılmışlar.
Eyni zamanda hazırda İranda məskunlaşmış Rufulla Axundzadə və digərləri tərəfindən qruplaşma üzvlərinə müxtəlif tapşırıqların verilməsi barədə materiallar da aşkar edilmişdir.
Qruplaşma üzvlərini hərbi təlimlərə cəlb edənlərdən biri olan Əsədov Orxan Fərman oğlu üçüncü ölkə ərazisində terror aktına cəhd edərkən həbs olunmuşdur.
Araşdırmalar zamanı həmçinin qeyd olunan hərbi təlimlərə cəlb edilmiş Məmmədov Fəqan Sədrəddin oğlunun daha sonra İranın Azərbaycandakı səfirliyinə məxsus avtomaşınla Azərbaycana çatdırılan, üzərində dini məzmunlu şüarlar yazılmış köynəklərin respublikanın bəzi rayonlarında keçirilməsi planlaşdırılan aksiyaların iştirakçılarına paylanmasını təşkil etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Məlum olmuşdur ki, qeyd olunan xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələri Ermənistan silahlı birləşmələrinin işğalçı əməllərinə bəraət qazandırmaları ilə əlaqədar aralarında fikir ayrılığı yaranan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarını sonra da təsir dairəsində saxlamaq üçün onları cəlb edildikləri hərbi təlimlərə dair videokadrlarla və digər üsullarla şantaj etmişlər.
Hazırda kompleks əməliyyat-istintaq tədbirləri davam edir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti hər hansı qanunsuz silahlı birləşmələrdə iştiraka cəlb edilən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına qarşı ən kəskin tədbirlərin görüləcəyini, onların ciddi cinayət məsuliyyəti ilə üzləşəcəklərini vurğulayır, xarici xüsusi xidmət orqanlarının hər hansı formada təsir dairəsinə düşmələri barədə ölkənin təhlükəsizlik orqanına vaxtında məlumat vermələrinin zəruriliyinə dair onları xəbərdar edir.

Официальная информация 01 Ноябрь 2022
Службой государственной безопасности Азербайджанской Республики осуществляются комплексные следственные мероприятия, связанные тайным привлечением иранскими спецслужбами граждан Азербайджанской Республики к военным учениям за пределами страны, их финансирование, удержание в сфере своего влияния шантажом и другими насильственными методами с целью использования против интересов государственной безопасности Азербайджанской Республики.
Оперативно-следственными мероприятиями было установлено, что руководство незаконным вооруженным формированием, состоящим из граждан Азербайджанской Республики, тайно созданным под контролем иранских спецслужб путем внушения радикально-экстремистских религиозных идей, поручено Ибрагимбейли Тохиду Алим оглу, Асадову Ровшану Эльчин оглу, Мамедову Орхану Кямран оглу, Гаджиеву Эльшаду Эльчин оглу (Акрам Гаджизаде) и другим лицам, в отношении которых в 2018 году решением суда за аналогичные преступления была избрана мера пресечения с объявлением в международный розыск, и которые в настоящее время скрываются в Иране.
За истекший период граждане Азербайджанской Республики, в основном имевшие судимость за различные преступления и считающие себя членами организации под названием «Движение за единство мусульман», с помощью незаконной вооруженной группировки перешли через территорию третьих стран в город Тегеран, где у них были изъяты мобильные телефоны и паспорта, они были проинструктированы о соблюдении скрытости контактов и конспиративности, им были даны религиозные прозвища, и представленными поддельными документами на военно-грузовых самолетах они были доставлены в сирийский город Дамаск. На территории Сирии они были привлечены к военным учениям, где их обучали правилам применения различного огнестрельного оружия и тактике ведения боя, каждому участнику этих учений после оформления расписок были выданы различные суммы денег.
В ходе проведенных оперативно-розыскных мероприятий были привлечены к следствию 19 граждан Азербайджанской Республики, участвовавших в военных учениях незаконных вооруженных формирований, обнаружены многочисленные доказательства о незаконном вооруженном формировании и военных учениях организованных ими, а также обнаружены и изъяты незаконно принесенные в Азербайджан различные книги и видеоматериалы, запрещенные в Азербайджане, пропагандирующие радикальные, религиозно-экстремистские взгляды против идеи современного развития и светского государства.
Ранее судимые по уголовному делу Гусейнов Искендер Хани оглу, Хагвердиев Турал Сафар оглу, Шукюров Элтун Али оглу и другие задержаны и привлечены к уголовной ответственности по статьям 12.1, 279.1 (участие в вооруженных формированиях, не предусмотренных законом) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики.
Кроме того, были обнаружены материалы о даче со стороны Рухуллы Ахундзаде, проживающего в настоящее время в Иране, и другими различных заданий членам группы.
Асадов Орхан Фарман оглу, один из тех, кто привлекал членов группы к участию в военных учениях, был арестован при попытке теракта на территории третьей страны.
В ходе следствия были установлены обоснованные подозрения в том, что Мамедов Фаган Садреддин оглу, также принимавший участие в упомянутых военных учениях, организовал раздачу футболок с религиозными лозунгами, которые были доставлены в Азербайджан на автомобиле, принадлежащем посольству Ирана в Азербайджане, участникам акций, запланированных в некоторых районах республики.
Стало известно, что представители упомянутых спецслужб шантажировали граждан Азербайджанской Республики видеозаписью военных учений, в которых они участвовали, чтобы держать их под своим влиянием, после того, как между ними возникли разногласия в связи с тем, что они оправдывали агрессорские деяния армянских вооруженных формирований.
В настоящее время комплексные оперативно-розыскные мероприятия продолжаются.
Служба государственной безопасности подчеркивает, что к гражданам Азербайджанской Республики, причастным к любым незаконным вооруженным формированиям, будут приняты самые строгие меры, им грозит серьезная уголовная ответственность, и предупреждает их о необходимости своевременного информирования органов безопасности страны о любых формах влияния иностранных спецслужб.