Rəsmi məlumat 01 Noyabr 2022
İran xüsusi xidmət orqanları tərəfindən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının gizli şəkildə ölkə hüdudlarından kənarda hərbi təlimlərə cəlb olunması, onların maliyyələşdirilməsi və fəaliyyətlərinin istiqamətləndirilməsi, Azərbaycan Respublikasının dövlət təhlükəsizliyi maraqlarına zidd olaraq istifadə edilməsi məqsədilə şantaj və digər zorakı üsullarla təsir dairəsində saxlanılması halları ilə bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən kompleks araşdırma tədbirləri həyata keçirilir.
Əməliyyat-istintaq tədbirləri ilə müəyyən edilmişdir ki, İran xüsusi xidmət orqanının nəzarəti altında, radikal-ekstremist dini ideyaların aşılanması yolu ilə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarından ibarət gizli yaradılmış qanunsuz silahlı birləşməyə rəhbərlik analoji cinayət əməllərinə görə 2018-ci ildən barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilərək beynəlxalq axtarışa verilmiş, hazırda İranda gizlənən İbrahimbəyli Tohid Alim oğlu, Əsədov Rövşən Elçin oğlu, Məmmədov Orxan Kəmran oğlu, Hacıyev Elşad Elçin oğlu (Əkrəm Hacızadə) və digərlərinə həvalə edilmişdir.
Ötən müddət ərzində qanunsuz silahlı birləşmə tərəfindən əsasən əvvəllər müxtəlif cinayətlərə görə məhkumluğu olan, habelə özlərini “Müsəlman Birliyi Hərəkatı” adlandırdıqları təşkilatın üzvü hesab edən şəxslərin sırasından seçilmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçüncü ölkələrin ərazisindən keçirilməklə İranın Tehran şəhərinə, orada mobil telefon və pasportları götürülməklə, əlaqələrinin gizliliyinə və konspirasiya tələblərinə dair təlimatlandırılmaqla, dini ləqəblər verilərək, təqdim olunmuş saxta sənədlərlə hərbi yük təyyarələrində Suriyanın Dəməşq şəhərinə aparılmışlar. Onlar Suriya ərazisində müxtəlif odlu silahlardan istifadə qaydaları və döyüş taktikasının öyrədildiyi hərbi təlimlərə cəlb edilmiş, təlimlərdə iştirak etmiş hər bir şəxsə təqdim olunan qəbzlərə imza etdirməklə müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitləri verilmişdir.
Həyata keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı qanunsuz silahlı birləşmələrin hərbi təlimlərində iştirakı müəyyən edilən 19 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşı istintaqa cəlb olunmuş, qanunsuz silahlı birləşmə və onun tərəfindən təşkil edilmiş hərbi təlimlər barədə çoxsaylı dəlillər, qanunsuz yollarla Azərbaycana keçirilmiş müasir inkişaf, dünyəvi dövlət ideyalarına qarşı radikal, dini-ekstremist münasibəti təbliğ edən, yayılması Azərbaycanda qadağan edilmiş müxtəlif kitablar, videomateriallar aşkar edilərək götürülmüşdür.
Cinayət işi üzrə əvvəllər məhkum edilmiş Hüseynov İskəndər Hani oğlu, Haqverdiyev Tural Səfər oğlu, Şükürov Eltun Əli oğlu və digərləri Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrdə iştirak etmə) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilərək saxlanılmışlar.
Eyni zamanda hazırda İranda məskunlaşmış Rufulla Axundzadə və digərləri tərəfindən qruplaşma üzvlərinə müxtəlif tapşırıqların verilməsi barədə materiallar da aşkar edilmişdir.
Qruplaşma üzvlərini hərbi təlimlərə cəlb edənlərdən biri olan Əsədov Orxan Fərman oğlu üçüncü ölkə ərazisində terror aktına cəhd edərkən həbs olunmuşdur.
Araşdırmalar zamanı həmçinin qeyd olunan hərbi təlimlərə cəlb edilmiş Məmmədov Fəqan Sədrəddin oğlunun daha sonra İranın Azərbaycandakı səfirliyinə məxsus avtomaşınla Azərbaycana çatdırılan, üzərində dini məzmunlu şüarlar yazılmış köynəklərin respublikanın bəzi rayonlarında keçirilməsi planlaşdırılan aksiyaların iştirakçılarına paylanmasını təşkil etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Məlum olmuşdur ki, qeyd olunan xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələri Ermənistan silahlı birləşmələrinin işğalçı əməllərinə bəraət qazandırmaları ilə əlaqədar aralarında fikir ayrılığı yaranan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarını sonra da təsir dairəsində saxlamaq üçün onları cəlb edildikləri hərbi təlimlərə dair videokadrlarla və digər üsullarla şantaj etmişlər.
Hazırda kompleks əməliyyat-istintaq tədbirləri davam edir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti hər hansı qanunsuz silahlı birləşmələrdə iştiraka cəlb edilən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına qarşı ən kəskin tədbirlərin görüləcəyini, onların ciddi cinayət məsuliyyəti ilə üzləşəcəklərini vurğulayır, xarici xüsusi xidmət orqanlarının hər hansı formada təsir dairəsinə düşmələri barədə ölkənin təhlükəsizlik orqanına vaxtında məlumat vermələrinin zəruriliyinə dair onları xəbərdar edir.

Official 01 November 2022
The State Security Service is conducting comprehensive investigative measures in connection with the cases of covert involvement of Azerbaijani citizens by Iranian special services in military exercises outside of the country, financing and directing their activities, keeping them in the sphere of influence through blackmail and other violent means in order to use them against the interests of state security of Azerbaijan.
In the course of operational investigations, it was established that the leadership of an illegal armed formation consisting of citizens of the Republic of Azerbaijan, secretly established under the control of the Iranian special services by indoctrination with radical extremist religious ideas, was
assigned to Tohid Alim oglu lbrahimbayli, Rovshan Elchin oglu Asadov, Orkhan Kamran oglu Mammadov, Elshad Elchin oglu Hajiyev (Akram Hajizade) and others, against whom a preventive measure of detention was selected for similar crimes in 2018 by court order. They have been placed on an international wanted list and are now in hiding in Iran.
Over the past period, citizens of the Republic of Azerbaijan, mainly those with a criminal record for various crimes and who considered themselves members of an organization called the Movement for Muslim Unity, with the help of an illegal armed group, travelled through third countries to Tehran city, where their mobile phones and passports were seized, they were instructed to maintain discreet contacts and conspiracy, given religious monikers, and with forged documents flown on military transport planes to Damascus Syria. İn Syria they participated in military training, where they were trained in the use of various firearms and combat tactics, and each participant was given various sums of money after being issued receipts.
In the course of operational and investigative measures, 19 citizens of the Republic of Azerbaijan, whose participation in military exercises conducted by illegal armed groups was established, were brought to the investigation. Numerous pieces of evidence were discovered about the illegal armed group and the military exercises organized by it, and various banned books and videos promoting radical religious extremist views against the idea of modern development and a secular state illegally brought to Azerbaijan were also identified and seized.
lskander Khani oglu Huseynov, Tural Safar oglu Hagverdiyev, Eltun Ali oglu Shukurov and others who had been previously convicted were detained and prosecuted under Articles 12.1, 279.1 (participation in armed formations not provided for by law) of the AR Criminal Code. In addition, materials about giving various assignments to members of the group by Rufullah Akhundzadeh, currently residing in Iran, and others were discovered. Orkhan Farman oglu Asadov, one of those who engaged members of the group to military exercises, was arrested while attempting a terrorist attack on the territory of a third country.
The investigation established a reasonable suspicion that Fagan Sadreddin oglu Mammadov, who also took part in the said military exercises, organized the distribution of T-shirts with religious slogans to participants in actions planned in some parts of the country, which were delivered to Azerbaijan in a vehicle belonging to the Iranian Embassy in the AR.
It was revealed that representatives of the security services in question blackmailed citizens of the Republic of Azerbaijan with video footage of military exercises in which they participated in order to keep them under their influence, after disagreements arose between them over the former justifying the aggressive actions of Armenian armed formations.
At present, comprehensive investigative measures are ongoing.
The SSS emphasizes that citizens of the Republic of Azerbaijan involved in any illegal armed groups will be subject to the most strict measures and face serious criminal liability, and warns them to promptly inform the country's security agencies about any form of influence by foreign intelligence services.