Tədbirlər 20 Oktyabr 2022
Oktyabrın 19-da Özbəkistan Respublikasının paytaxtı Daşkənd şəhərində “Əfqanıstan: regional qarşılıqlı əlaqə, təhlükəsizlik və inkişaf” adlı beynəlxalq konfrans keçirilmişdir. Konfransda Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə yanaşı, Türkiyə, Rusiya, İran, Əfqanıstan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Pakistan, Tacikistan və Türkmənistanın xüsusi xidmət orqanlarının rəhbərləri və nümayəndə heyətləri iştirak etmişlər.
Tədbirdə iştirakçı dövlətlərin xüsusi xidmət orqanlarının rəhbərləri Əfqanıstanda təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi, sülhün və əmin-amanlığın təmin olunması, həmçinin regional və qlobal təhlükəsizliyə yönəlmiş təhdidlərin qarşısının alınması, terrorçuluq və onun təzahürləri ilə, eləcə də sabitliyə mənfi təsir göstərən digər amillərlə mübarizədə göstərilən birgə səylər barədə fikir mübadiləsi aparmışlar.
General-polkovnik Əli Nağıyev çıxışında Əfqanıstanda uzun illərdir hökm sürən mürəkkəb vəziyyətlə əlaqədar respublikamız tərəfindən bu ölkəyə mütəmadi olaraq göstərilən texniki və humanitar yardımlardan söz açmış, dövlətlərin bir-birilərinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəkləməsinin vacibliyindən danışmışdır.
Xidmət rəisi bildirmişdir ki, Əfqanıstan uzun zaman ərzində terrorçu və ekstremist qruplaşmaların əsas fəaliyyət məkanı olmuş, hazırda yerli hökumət tərəfindən belə halların qarşısının alınması istiqamətində müəyyən tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq, cinayətkar birləşmələrin fəaliyyətinin hələ də müşahidə olunması Əfqanıstanda sülhün və sabitliyin bərqərar olmasına mane olur, Orta Asiyada yerləşən ölkələrlə yanaşı, digər dövlətlərin də milli təhlükəsizliyinə ciddi təhdidlər yaradır.
Əli Nağıyev çıxışının sonunda Azərbaycanın Əfqanıstanda təhlükəsizliyin və əmin-amanlığın təminatı üçün göstərdiyi səylərin bundan sonra da davam etdiriləcəyini söyləmiş, belə bir konfransın keçirilməsinin regionda və Əfqanıstanda sülh və sabitliyə önəmli töhfə verəcəyinə inamını ifadə etmişdir.

Events 20 October 2022
An international conference was held in Tashkent with the participation of the Chiefs of Special Services
On October 19, the International Conference “Afghanistan: regional interaction, security and development” was held in Tashkent, the capital of the Republic of Uzbekistan. Along with the delegation led by the Chief of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, Colonel-General Ali Naghiyev, the heads and delegations of the special services of Turkey, Russia, Iran, Afghanistan, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Pakistan, Tajikistan and Turkmenistan attended the conference.
The chiefs of the special services of the participating states exchanged views on the joint efforts to strengthen security in Afghanistan, ensure peace and tranquility, as well as prevent threats to regional and global security, combat terrorism and its manifestations, as well as other factors that negatively affect stability.
Colonel-General Ali Naghiyev said in his speech that Afghanistan has long been in a difficult situation, in relation to this our country provide permanent technical and humanitarian assistance, additionally he pointed out the importance of countries to support one another’s  integrity and sovereignty.
The Chief of the Service said that Afghanistan had long been the main place of activity of the terrorist and extremist groups, and now despite the fact that local government has taken certain measures to prevent cases, the activities of the criminal units are still observed in Afghanistan and pose a threat to the peace and stability in the country .This fact not only put a threat to the country itself, but also other Middle East countries and their national security.
At the end of his speech, Ali Naghiyev spoke about Azerbaijan's efforts to ensure peace and stability in Afghanistan will be continued. He expressed his confidence that the holding of such a conference will contribute to peace and stability in the region and Afghanistan.