Rəsmi məlumatlar 26 Sentyabr 2022
Hakimlərə qarşı  terrorçuluğa açıq çağırışlar edilməsində şübhəli şəxs müəyyən olunaraq həbs edilmişdir
2018-ci il iyulun 10-da Gəncə şəhərində radikal diniyönümlü bir qrup şəxs tərəfindən ictimai asayişin pozulmasına yönələn zorakılıq aktları, hakimiyyət nümayəndələrinə silahlı müqavimət göstərilməsi, müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri yetirilməsi, iki polis zabitinin qəsdən öldürülməsi ilə müşayiət olunan kütləvi iğtişaşlar törədilməsi ilə bağlı cinayət işləri üzrə ədalət mühakiməsini həyata keçirmiş hakimlərin fotoşəkillərini müxtəlif sosial şəbəkələrdə paylaşmaqla, onlardan qisas alınaraq öldürülmələrinə çağırış edilməsi, eləcə də həmin faktla bağlı Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsindən daxil olmuş məlumatla əlaqədar Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində müvafiq araşdırmalar aparılmışdır.
Azərbaycan Respublikası  Cinayət Məcəlləsinin 214-2-ci (Terrorçuluğa açıq çağırışlar) maddəsi ilə başlanılmış cinayət işi üzrə aparılmış kompleks əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində “Facebook” sosial şəbəkəsində Gəncə şəhərində baş vermiş kütləvi iğtişaşlara görə hökm çıxarmış hakimlərin fotoşəkillərinin əks olunduğu paylaşımlarda onların gizlin şəraitdə öldürülmələrinə dair yazılar yerləşdirməklə ictimai təhlükəsizliyi pozmaq, əhali arasında vahimə yaratmaq, dövlət hakimiyyəti orqanları tərəfindən qərar qəbul edilməsinə təsir göstərmək məqsədilə cinayət işləri üzrə ədalət mühakiməsini həyata keçirmiş hakimlərin həyatına sui-qəsd etməyə açıq çağırışların xarici ölkə vətəndaşı Bayramov Mühəndis Alyoşa oğluna məxsus sosial şəbəkə profilindən edilməsi müəyyən olunmuş və onun barəsində axtarış elan edilmişdir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən keçirilmiş tədbirlərlə Mühəndis Bayramov saxlanılaraq həbs edilmiş və barəsində aparılan cinayət işinin istintaqı yekunlaşdırılaraq baxılması üçün məhkəməyə göndərilmişdir.
Ölkədə ictimai təhlükəsizliyi təhdid edən, ədalət mühakiməsinə və dövlət orqanlarının fəaliyyətinə qarşı yönələn bu cür əməllərlə bağlı zəruri hüquqi tədbirlər bundan sonra da davamlı olaraq həyata keçiriləcəkdir.

Official 26 September 2022
On July 10, 2018, in the city of Ganja, a group of radical religious individuals committed acts of violence aimed at disrupting of public order, armed resistance to authorities, inflicting various degrees of bodily injuries, and mass riots accompanied by the intentional killing of two police officers. Relevant investigations were conducted in the State Security Service regarding the sharing of photos of the judges who administered justice on various social networks, calling for their revenge and killing, as well as the information received from the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan regarding this fact.
As a result of the complex operational-investigative measures carried out within the framework of the criminal case initiated under the Article 214-2 (Open calls to terrorism) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan it was established that distributing photos of the judges which have issued awards in connection with mass riots in Ganja city open calls to secretly assassinate them in order to violate public safety, create panic among the population and interfere with the decision-making by state authorities were made from the account of foreign national Bayramov Muhandis Alyosha oglu who was declared wanted.
Muhandis Bayramov was detained and arrested as a result of the measures undertaken by the State Security Service, and the investigation of the criminal case against him was concluded and sent to the court for review.
Necessary legal actions in coonection with such acts threatening public safety, justice and activity of the state authorities shall continue to be implemented.