Rəsmi məlumat 20 Sentyabr 2022
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 2022-ci ilin 12-14 sentyabr tarixlərində Azərbaycan-Ermənistan sərhədində törətdikləri genişmiqyaslı təxribatlara qarşı Azərbaycan Ordusunun əks-hücum əməliyyatı nəticəsində həlak olaraq ərazidə qalmış erməni hərbi qulluqçularına aid meyitlərin axtarışı həyata keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası beynəlxalq humanitar hüquqa və humanizm dəyərlərinə sadiqliyini bir daha nümayiş etdirərək cari ilin sentyabrın 20-də 95 erməni hərbçisinin meyitinə Azərbaycan Respublikasının Hərbi Prokurorluğunun iştirakı ilə baxış keçirildikdən və onların üzərində hər hansı zorakılıq əlamətlərinin olmaması müəyyən edildikdən sonra Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin vasitəçiliyi ilə Ermənistan tərəfinə təhvil vermişdir.
Ermənistan hərbçilərinin cəsədlərinin qarşı tərəfə təhvil verilməsi ilə bağlı humanitar proses davam etdiriləcəkdir.

Официальная информация 20 Сентябрь 2022
Осуществлен поиск останков армянских военнослужащих, погибших в результате контрнаступательной операции Азербайджанской армии против широкомасштабных провокаций, совершенных армянскими вооруженными силами на азербайджано-армянской границе 12-14 сентября 2022 года.
Азербайджанская Республика еще раз продемонстрировав приверженность международному гуманитарному праву и ценностям гуманизма 20 сентября после осмотра тел 95 армянских военнослужащих с участием представителей военной прокуратуры Азербайджанской Республики и установления на них отсутствия каких-либо признаков насилия, передала армянской стороне при посредничестве Международного Комитета Красного Креста.
Гуманитарный процесс по передаче тел армянских военнослужащих противоположной стороне будет продолжен.