Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin, Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin birgə məlumatı
Rəsmi məlumatlar 15 Sentyabr 2022
17:33
Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin "ASAN Login" sisteminə kiber müdaxilələr olmuşdur
Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin növbəti layihəsi – Yasamal Yaşayış Kompleksinin ikinci mərhələsində 815 mənzilin 15.09.2022-ci il tarixində güzəştlə satışı prosesi başlamamışdan öncə ictimai əhəmiyyətli infrastruktur obyektləri olan dövlət orqanlarının informasiya sistemlərində əlavə yüklülük doğuran texniki nasazlıqlar aşkar edilmişdir.
Qeyd olunan halların hazırkı mərhələ üzrə güzəştli şərtlərlə mənzil seçimi prosesinin obyektiv nəticələrinə mümkün təsirləri nəzərə alınaraq mənzil satışının vaxtı təxirə salınmışdır.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən başlanılmış ilkin araşdırmalar zamanı Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin “ASAN Login” sisteminə ölkə hüdudlarından xaricdə yerləşən qlobal hostinqlərə məxsus İP aralıqlardan istifadə edilməklə iri həcmli kiberhücumun olduğu aşkar edilmişdir.
Faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 273.4-cü (İctimai əhəmiyyətli infrastruktur obyektlərinin kompyuter sisteminə və ya kompyuter məlumatlarına qanunsuz müdaxilə) maddəsi ilə cinayət işi başlanılmaqla istintaq və əməliyyat-texniki tədbirlər həyata keçirilir.
Hazırda aidiyyəti dövlət orqanları ilə birgə qeyd olunan kiberhücum kanalları tam təsbit edilərək bloklanmışdır.
Güzəştli şərtlərlə mənzil seçiminin tarixi ilə bağlı ictimaiyyətə ən qısa zamanda məlumat veriləcəkdir.

Совместная информация Службы государственной безопасности, Государственного агентства жилищного строительства и Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям
Официальная информация 15 Сентябрь 2022
17:33
Были кибер-вторжения в систему ASAN Login Центра развития электронного правительства
15.09.2022 года перед началом процесса льготной продажи 815 квартир очередного проекта Государственного Агентства Жилищного Строительства – второго этапа Ясамальского Жилого Комплекса в информационных системах общественно важных объектов инфраструктуры государственных органов были обнаружены технические неполадки, вызвавшие дополнительную нагрузку.
Учитывая возможное влияние указанных обстоятельств на данном этапе на объективные результаты процесса выбора квартир на льготных условиях, дата продажи квартир была перенесена.
В ходе начатого первичного расследования Службой Государственной Безопасности Азербайджанской Республики установлено, что на систему Центра Развития Электронного Правительства ASAN Login была совершена широкомасштабная кибератака с использованием диапазонов IP-адресов, принадлежащих глобальным хостингам, расположенным за пределами страны.
В связи с фактом в Главном следственном управлении Службы Государственной Безопасности возбуждено уголовное дело по статье 273.4 (Незаконное вмешательство в компьютерную систему или компьютерные данные инфраструктурного объекта общественного значения) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики, проводятся следственные и оперативно-технические мероприятия.
В настоящее время в сотрудничестве с соответствующими государственными органами каналы кибератак полностью выявлены и заблокированы.
Общественность в кратчайшие сроки будет проинформирована о дате продажи квартир на льготных условиях.