Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin, Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin birgə məlumatı
Rəsmi məlumatlar 15 Sentyabr 2022
17:33
Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin "ASAN Login" sisteminə kiber müdaxilələr olmuşdur
Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin növbəti layihəsi – Yasamal Yaşayış Kompleksinin ikinci mərhələsində 815 mənzilin 15.09.2022-ci il tarixində güzəştlə satışı prosesi başlamamışdan öncə ictimai əhəmiyyətli infrastruktur obyektləri olan dövlət orqanlarının informasiya sistemlərində əlavə yüklülük doğuran texniki nasazlıqlar aşkar edilmişdir.
Qeyd olunan halların hazırkı mərhələ üzrə güzəştli şərtlərlə mənzil seçimi prosesinin obyektiv nəticələrinə mümkün təsirləri nəzərə alınaraq mənzil satışının vaxtı təxirə salınmışdır.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən başlanılmış ilkin araşdırmalar zamanı Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin “ASAN Login” sisteminə ölkə hüdudlarından xaricdə yerləşən qlobal hostinqlərə məxsus İP aralıqlardan istifadə edilməklə iri həcmli kiberhücumun olduğu aşkar edilmişdir.
Faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 273.4-cü (İctimai əhəmiyyətli infrastruktur obyektlərinin kompyuter sisteminə və ya kompyuter məlumatlarına qanunsuz müdaxilə) maddəsi ilə cinayət işi başlanılmaqla istintaq və əməliyyat-texniki tədbirlər həyata keçirilir.
Hazırda aidiyyəti dövlət orqanları ilə birgə qeyd olunan kiberhücum kanalları tam təsbit edilərək bloklanmışdır.
Güzəştli şərtlərlə mənzil seçiminin tarixi ilə bağlı ictimaiyyətə ən qısa zamanda məlumat veriləcəkdir.

Joint information of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan,the State Housing Development Agency and the State Agency for Public Service and Social Innovations
Official 15 September 2022
17:33
“ASAN Login” system of Electronic Government Development Center hacked
In the second stage of the next project of the State Housing Development Agency - the Yasamal residential complex, technical malfunctions which caused an additional load were detected in the information systems of state bodies that are in the public domain before the start of the process of a discount sale of 815 apartments on September 15, 2022.
Taking into account the possible impact of the mentioned cases on the objective results of the housing selection process with preferential terms at the current stage, the time of the sale of the apartment has been postponed.
During the preliminary investigations conducted by the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, it was determined that there was a large-scale cyber-attack on the “ASAN Login” system of the Electronic Government Development Center using IP ranges belonging to global hosting located outside the country.
Investigative and operational-technical measures are being carried out within a criminal case initiated under Article 273.4 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (Illegal interference in a computer system or computer data of socially significant infrastructure facilities) in the main investigation department of the State Security Service.
Currently, the mentioned cyber-attack channels have been fully detected and blocked in cooperation with the relevant state authorities.
The public will be informed about the date of housing selection with favorable conditions as soon as possible.