Rəsmi məlumat 29 İyul 2022
Müharibə iştirakçılarının, şəhid ailələrinin, eləcə də Vətən müharibəsi zamanı zərər çəkmiş vətəndaşlarımızın həyat şəraitinin və maddi rifah halının yüksəldilməsi ölkədə həyata keçirilən sosialyönümlü siyasətin prioritet istiqamətlərindəndir. Dövlət orqanlarının bu sahədə fəaliyyətinə kölgə salan, şəhid ailələrinin və müharibə iştirakçılarının hüquqlarına, dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə ziyan vuran qanunsuz əməllərin vaxtında aşkar edilərək qarşısının alınması istiqamətində zəruri tədbirlər davam etdirilməkdədir.
Vəzifəli şəxs adından Vətən müharibəsi iştirakçılarına qarşı dələduzluq əməllərinin törədilməsi və onların maddi vəsaitlərinin ələ keçirilməsi ilə bağlı çoxsaylı faktlara dair daxil olmuş məlumatlar əsasında 25 iyul 2022-ci il tarixdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində cinayət işi başlanılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, Azərbaycan Respublikası vətəndaşı, 1987-ci il təvəllüdlü Əliyev Elvin Firudin oğlu internet informasiya resurslarında Vətən müharibəsində iştirak etmiş şəxslər barədə məlumatlar toplayıb, sonuncuların yaşadıqları ərazilər üzrə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının səlahiyyətli şəxsləri ilə telefon əlaqəsi quraraq özünü Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasında şöbə müdiri kimi təqdim etmiş, birdəfəlik maddi yardım verilməsi adı altında onların vasitəsilə Vətən müharibəsi iştirakçıları olan Bəkərov Rüstəm İlham oğlu, Sofiyev Vasif Yusif oğlu, Əliyev Vüsal Fərhad oğlu, Quluzadə İsrail Hikmət oğlu, Əzimzadə Emin Alxas oğlu, Məmmədov Məhəmməd Ramiz oğlu və qeyriləri ilə mobil telefon əlaqəsi yaratmış, onlara dövlət tərəfindən birdəfəlik maddi yardım ayrılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirməklə, həmin yardımın verilməsi üçün bank hesablarının açılması və digər cari xərclər adı altında hər birindən ayrı-ayrılıqda müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitlərinin özünə məxsus bank hesabına köçürülməsini təmin edib dələduzluq yolu ilə ələ keçirmişdir.
Bu əməllərinə görə Elvin Əliyev 27 iyul 2022-ci il tarixdə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb edilmiş, ona Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178.2.2 (təkrar dələduzluq) və 310-cu (vəzifəli şəxsin səlahiyyətlərini mənimsəmə) maddələri ilə ittiham elan olunaraq, məhkəmə qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
Hazırda Elvin Əliyevin törətdiyi cinayət əməllərindən zərərçəkmiş şəxslərin tam dairəsinin müəyyən edilməsi istiqamətində istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir.

Official 29 July 2022
Improving the living conditions and welfare of war participants, families of martyrs, as well as our citizens who suffered during the Patriotic War is one of the priority directions of the pro-social policy implemented in the country.
Necessary measures are being conducted in the direction of timely detection and suppression of illegal actions that overshadow the activities of state bodies in this area, damaging the rights of families of martyrs and war participants, and the legally protected interests of the state.
On July 25, 2022, a criminal case was opened in the State Security Service on the basis of information received on numerous facts related to the commission of fraudulent acts against participants of the Patriotic War and seizure of their financial resources on behalf of the official.
It was determined that Aliyev Elvin Firudin oglu, a citizen of the Republic of Azerbaijan, born in 1987, collected information on the Internet information resources about the people who participated in the Patriotic War, established a telephone connection with the authorized persons of local executive bodies in the areas where the latter lived claiming to be the head of a department in the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan and under the guise of providing one-time financial assistance, established a telephone connection through them with Bekerov Rustam Ilham oglu, Sofiyev Vasif Yusif oglu, Aliyev Vusal Farhad oglu, Guluzade Israil Hikmet oglu, Azimzade Emin Alkhas oglu, Mammadov Muhammad Ramiz oglu and others who participated in the Patriotic War, notifying them that one-time financial assistance would be allocated by the state, he ensured that different amounts of money were transferred from each of them separately to his own bank account under the guise of opening bank accounts and other current expenses for the provision of that assistance, and fraudulently seized it.
For these actions, Elvin Aliyev was prosecuted as a defendant on July 27, 2022, was charged under Articles 178.2.2 (repeated fraud) and 310 (usurpation of powers of an official) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, according to the decision of the court, a preliminary detention was chosen.
Currently, investigative and operational measures are being continued in the direction of identifying the full range of victims of the criminal acts committed by Elvin Aliyev.