Rəsmi məlumat 29 İyul 2022
Müharibə iştirakçılarının, şəhid ailələrinin, eləcə də Vətən müharibəsi zamanı zərər çəkmiş vətəndaşlarımızın həyat şəraitinin və maddi rifah halının yüksəldilməsi ölkədə həyata keçirilən sosialyönümlü siyasətin prioritet istiqamətlərindəndir. Dövlət orqanlarının bu sahədə fəaliyyətinə kölgə salan, şəhid ailələrinin və müharibə iştirakçılarının hüquqlarına, dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə ziyan vuran qanunsuz əməllərin vaxtında aşkar edilərək qarşısının alınması istiqamətində zəruri tədbirlər davam etdirilməkdədir.
Vəzifəli şəxs adından Vətən müharibəsi iştirakçılarına qarşı dələduzluq əməllərinin törədilməsi və onların maddi vəsaitlərinin ələ keçirilməsi ilə bağlı çoxsaylı faktlara dair daxil olmuş məlumatlar əsasında 25 iyul 2022-ci il tarixdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində cinayət işi başlanılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, Azərbaycan Respublikası vətəndaşı, 1987-ci il təvəllüdlü Əliyev Elvin Firudin oğlu internet informasiya resurslarında Vətən müharibəsində iştirak etmiş şəxslər barədə məlumatlar toplayıb, sonuncuların yaşadıqları ərazilər üzrə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının səlahiyyətli şəxsləri ilə telefon əlaqəsi quraraq özünü Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasında şöbə müdiri kimi təqdim etmiş, birdəfəlik maddi yardım verilməsi adı altında onların vasitəsilə Vətən müharibəsi iştirakçıları olan Bəkərov Rüstəm İlham oğlu, Sofiyev Vasif Yusif oğlu, Əliyev Vüsal Fərhad oğlu, Quluzadə İsrail Hikmət oğlu, Əzimzadə Emin Alxas oğlu, Məmmədov Məhəmməd Ramiz oğlu və qeyriləri ilə mobil telefon əlaqəsi yaratmış, onlara dövlət tərəfindən birdəfəlik maddi yardım ayrılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirməklə, həmin yardımın verilməsi üçün bank hesablarının açılması və digər cari xərclər adı altında hər birindən ayrı-ayrılıqda müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitlərinin özünə məxsus bank hesabına köçürülməsini təmin edib dələduzluq yolu ilə ələ keçirmişdir.
Bu əməllərinə görə Elvin Əliyev 27 iyul 2022-ci il tarixdə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb edilmiş, ona Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178.2.2 (təkrar dələduzluq) və 310-cu (vəzifəli şəxsin səlahiyyətlərini mənimsəmə) maddələri ilə ittiham elan olunaraq, məhkəmə qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
Hazırda Elvin Əliyevin törətdiyi cinayət əməllərindən zərərçəkmiş şəxslərin tam dairəsinin müəyyən edilməsi istiqamətində istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir.

Официальная информация 29 Июль 2022
Улучшение условий жизни и повышение материального благосостояния участников войны, семей шехидов, а также граждан, пострадавших во время Отечественной войны, является одним из приоритетных направлений проводимой в стране социальной политики. Принимаются необходимые меры в целях выявления и пресечения противоправных действий, омрачающих деятельность государственных органов в этой сфере, наносящих ущерб правам семей шехидов и ветеранов войны и интересам государства защищённых законом.
25 июля на основании поступившей информации о многочисленных фактах совершения мошеннических действий в отношении участников Отечественной войны и хищения их материальных средств от имени должностного лица, в Службе государственной безопасности было возбуждено уголовное дело.
Было установлено, что гражданин Азербайджанской Республики Алиев Эльвин Фирудин оглу, 1987 года рождения, собирал информацию на интернет-ресурсах о лицах, участвовавших в Отечественной войне, связывался по телефону с полномочными представителями местных органов исполнительной власти в местах проживания данных лиц и представляясь заведующим отделом в Администрации Президента Азербайджана, под видом оказания единовременной материальной помощи связывался также с участниками войны - Бекеровым Рустамом Ильхам оглу, Софиевым Васифом Юсиф оглу, Алиевым Вусалом Фархад оглу, Гулузаде Исраилом Хикмет оглу, Азимзаде Эмином Алхас оглу, Мамедовым Мухаммедом Рамиз оглу и другими, говорил о том, что им положена единовременная материальная помощь со стороны государства. Под видом открытия банковских счетов, текущих расходов для предоставления этой помощи он осуществил мошенническим путем перевод денежных средств в различных суммах на принадлежащий ему банковский счет.
За эти действия 27 июля 2022 года Эльвин Алиев был привлечен к ответственности в качестве обвиняемого, ему предъявлено обвинение по статьям 178.2.2 (повторное мошенничество) и 310 (присвоение полномочий должностного лица) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, в отношении него решением суда избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В настоящее время продолжаются оперативно-следственные мероприятия по установлению полного круга лиц, пострадавших от преступных действий Эльвина Алиева.