Tədbirlər 27 İyul 2022
İyulun 26-da Qırğızıstanın Çolpan-Ata şəhərində Türkdilli Dövlətlərin Xüsusi Xidmət Orqanları Konfransının XXIV iclası keçirilmişdir. Tədbirdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəisi general-polkovnik Əli Nağıyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə yanaşı, Türkiyə, Qırğızıstan, Qazaxıstan və Özbəkistanın xüsusi xidmət orqanlarının rəhbərləri və nümayəndələri iştirak etmişlər. İclasda üzv dövlətlərin təhlükəsizlik təşkilatlarının rəhbərlərinin məruzələri dinlənilmişdir.
DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev çıxışında rəhbəri olduğu qurumun Türkdilli Dövlətlərin Xüsusi Xidmət Orqanları Konfransının Türk Dövlətləri Təşkilatına qoşulması ilə bağlı təşəbbüsünün tərəfdaş ölkələr tərəfindən dəstəkləndiyini və bu iclasda bununla əlaqədar Niyyət Protokolunun imzalanacağını məmnunluqla qeyd etmiş, təşkilatın adının dəyişdirilərək “Türk dövlətləri xüsusi xidmət orqanları” adlanmasına dair təklif irəli sürmüşdür. DTX-nin rəisi dünyada cərəyan edən qlobal kataklizmlərin və proseslərin regionumuzun təhlükəsizlik mühitinə ciddi təsir göstərdiyini qeyd edərək türkdilli dövlətlərin birgə fəaliyyətinə yenidən baxılmasının vacibliyinə toxunmuş, beynəlxalq terrorçuluq, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, ekstremizm və radikalizmin yeni təzahürlərinin meydana çıxmasının, müharibə və münaqişələr nəticəsində müvafiq ölkələrdən qaçqın axının həmin insanlar arasında olan radikalyönümlü şəxslərin ölkələrarası hərəkət imkanlarının genişlənməsinə şərait yaratmasının xüsusi narahatlıq doğurduğunu bildirmişdir. Göstərilən məsələlərlə əlaqədar, türkdilli dövlətlərin xüsusi xidmət orqanları tərəfindən əməkdaşlıq münasibətlərinin maksimum dərəcədə sıx qurulmasının, qarşılıqlı məlumat və təcrübə mübadiləsinin daha da effektiv təşkil edilməsinin, birgə səylərin bundan sonra da əzmlə davam etdirilməsinin zəruriliyi vurğulanmışdır.
General-polkovnik Əli Nağıyev bəzi qonşu ölkələrin ərazisindən bir sıra radikal dairələrin regionda və Azərbaycan daxilində mövcud olan sabitliyin və əmin-amanlığın pozulmasına yönəlmiş fəaliyyətinin mütəmadi davam etdirildiyini, həmçinin Ermənistandakı revanşist qüvvələrin təxribat niyyətlərindən hələ də əl çəkməməsi və bu ölkənin müxalifətinin Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması prosesinə xələl gətirilməsi üçün ciddi-cəhdlə çalışmasının dərin təəssüf hissi yaratdığını nəzərə çatdırmış və bildirmişdir ki, respublikamızın xüsusi xidmət orqanları tərəfindən daim ayıq-sayıqlıq qorunmaqla belə məqamların səbəb ola biləcəyi hər cür neqativ halların qarşısı qətiyyətlə alınacaqdır.

Next conference of Special Services of Turkic-Speaking States was held
The XXIV Conference of the Special Service Bodies of Turkic – Speaking States was held on July 26, in Cholpan-Ata,Kyrgyzstan.  The delegation headed by the Chief of The State Security Service, Colonel-General Ali Naghiyev, as well as the heads of special organizations and representatives of Turkey, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Uzbekistan attended the event. At the meeting, the reports of the heads of the security organizations of the member states were heard.
In his speech, the chief of the Security Service, Colonel-General Ali Naghiyev, noted with satisfaction the support by the partner countries about the initiative of the organization he heads to join the Conference of Special Service Bodies of Turkic-Speaking States to the Organization of Turkic States and the Protocol of Intent to be signed at the meeting, besides, he suggested that the name of the organization to be called “Turkish states special service agencies”. Noting that the global cataclysms and processes taking place in the world have a serious impact on the security environment of our region, the head of the State Security Service touched upon the importance of reviewing the joint activities of Turkic-speaking countries,stating that  the emergence of new manifestations of international terrorism, transnational organized crime, extremism and radicalism, the flow of refugees from the respective countries as a result of war conflicts paving the  way to the expansion of cross-country movement opportunities of radical-oriented persons among those people are of particular concern. In connection with the mentioned issues, special emphasis was put on the the need for establishing cooperation between the special services of the Turkic-speaking countries to the maximum extent possible, to organize the mutual exchange of information and experience more effectively, and to resolutely continue joint efforts.
General-Colonel Ali Naghiyev said that the activities of a number of radical circles from the territory of some neighboring countries aimed at disrupting the stability and peace in the region and within Azerbaijan constantly continue, as well as the fact that the revanchist forces in Armenia have not yet abandoned their provocative intentions, and the opposition of this country has been working hard to undermine the process of  the normalization of Azerbaijan-Armenia relations is a matter of deep regret and he stated that all negative situations that may be caused by such situations will be resolutely prevented by constant vigilance by the special service bodies of our republic.
At the end of the conference, the ceremony of signing the relevant documents by the member states took place.