Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin mətbuat xidmətlərinin birgə məlumatı
Rəsmi məlumatlar 08 İyul 2022
“Güzəştli mənzil” sistemi vasitəsilə 30.03.2022-ci il tarixdə keçirilmiş mənzil seçimi mərhələsinin nəticələri ləğv edilmişdir
Məlumat verildiyi kimi, Azərbaycan Respublikası Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin növbəti layihəsi - Yasamal Yaşayış Kompleksinin ikinci mərhələsində 442 mənzilin 30.03.2022-ci il tarixdə mənzillərin güzəştli şəkildə satışının həyata keçirildiyi “Güzəştli mənzil” sistemi üzrə  mənzillərin seçimi prosesinə kənar şəxslərin qanunsuz müdaxiləsi halları ilə bağlı Agentliyin Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə müraciəti əsasında aparılan araşdırmalar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - E.E.Məmmədov, R.A.Hacıyev, F.İ.Hüseynov, Y.İ.Lətifzadə, T.T.Abdullayev, C.F.Məmmədov və digərləri müəyyən edilərək saxlanılmışlar.
Faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində başlanılmış cinayət işi üzrə E.E.Məmmədov, R.A.Hacıyev, F.İ.Hüseynov, Y.İ.Lətifzadə, T.T.Abdullayev, C.F.Məmmədov və digərləri Cinayət Məcəlləsinin 273.3.1 və 273.3.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən kompüter sisteminə və kompüter məlumatlarına təkrar qanunsuz müdaxilə) maddələri ilə məsuliyyətə cəlb edilmişlər. Araşdırmalarla təsbit edilmişdir ki, həmin şəxslər qabaqcadan əlbir olub ayrı-ayrı qruplar halında maddi maraq zəminində onlara müraciət etmiş “Güzəştli mənzil” sistemi istifadəçilərinin güzəştli şərtlərlə mənzilə sahib olmalarını qeyri-qanuni yollarla reallaşdırmaq məqsədilə xüsusi kompüter proqram təminatları hazırlayıb və ya uyğunlaşdırıb tətbiqini həyata keçirməklə mənzil seçimi prosesinin sürətli keçidini təmin edərək qanunsuz müdaxilə etmiş və bununla da digər vətəndaşların ümumi və bərabər əsaslarla güzəştli mənzil əldə etmək imkanını məhdudlaşdırmaqla və dövlət orqanlarının normal fəaliyyətinə maneçilik törətməklə əhəmiyyətli zərər vurmuşlar.
“Güzəştli mənzil” sistemi Agentliyin sərəncamında olan mənzillərin güzəştlə əldə olunması sahəsində ölkə vətəndaşlarına elektron xidmətlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada göstərilməsini həyata keçirir ki, onun da əsas məqsədi mənzilləri güzəştlə almaq istəyən şəxslər üçün bərabər şərait yaratmaq, mənzillərin seçilməsi və alınması prosedurunu sadələşdirmək, vətəndaşların müraciətlərinə baxılması zamanı şəffaflığı və operativliyi təmin etməkdir.
Yuxarıda qeyd edilən araşdırmalar nəticəsində müəyyən edilmiş halların “Güzəştli mənzil” sisteminin əsas iş prinsiplərinə zidd olması nəzərə alınaraq, 30.03.2022-ci il tarixində keçirilmiş mənzil seçiminin nəticələrinin ləğv edilməsi barədə qərar qəbul edilmişdir.
Agentliyin sərəncamında olan mənzillərin güzəştlə satışının ədalətli, şəffaf və bərabər şəraitdə keçirilməsini təmin etmək məqsədilə Yasamal Yaşayış Kompleksinin 2-ci mərhələsində 442 mənzilin seçimi yenidən həyata keçiriləcəkdir. Mənzil seçimi prosesinin yenidən təşkil olunacağı tarix barədə ictimaiyyətə məlumat veriləcəkdir.

Совместная информация пресс-служб Службы государственной безопасности и Государственного агентства жилищного строительства
Официальная информация 08 Июль 2022
Итоги этапа выбора квартир, осуществленных 30.03.2022 года посредством системы Льготное жилье аннулированы
Как было объявлено ранее, Государственное Агентство Жилищного Строительства Азербайджанской Республики обратилось в Службу Государственной Безопасности в связи с случаями вмешательства со стороны посторонних лиц в процесс выбора льготной продажи 442 квартир посредством системы «Льготное жилье» 30.03.2022 года на втором этапе Ясамальского Жилого Комплекса – очередного проекта Агентства. В результате проведенных расследований были выявлены и задержаны граждане Азербайджанской Республики – Э.Э.Мамедов,  Р.А.Гаджиев, Ф.И.Гусейнов, Ю.И.Латифзаде, Т.Т.Абдуллаев, Дж.Ф.Мамедов и другие.
В Службе Государственной Безопасности по факту возбужденного уголовного дела  Э.Э.Мамедов, Р.А.Гаджиев, Ф.И.Гусейнов, Ю.И.Латифзаде, Т.Т.Абдуллаев, Дж.Ф.Мамедов и другие привлечены к ответственности по статьям 273.3.1 и 273.3.2 (неоднократное неправомерное вмешательство в компьютерную систему и компьютерную информацию группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. Расследованиями было доказано, что упомянутые лица отдельными группами, взамен материального вознаграждения, обязались незаконными путями обеспечить приобретение гражданами квартир на льготных условиях, обратившихся к ним. Разработав или приспособив специальные компьютерные программные обеспечения получили незаконный доступ к системе Льготное жилье, ускорив процесс выбора квартир, ограничив возможности граждан для приобретения льготных квартир на общих и равных основаниях, препятствуя нормальному функционированию государственных органов и причинив значительный ущерб.
Система Льготное жилье претворяет в жизнь централизованную электронную услугу гражданам страны в области приобретения квартир, имеющихся в распоряжении Агентства. Главная цель при этом - создание равных условий для граждан, желающих приобрести льготное жилье, упрощение процедуры выбора и приобретения квартир, обеспечение прозрачности и оперативности при рассмотрении обращений граждан.
Учитывая то, что выявленные в результате расследований случаи противоречат основным принципам системы Льготное жилье принято решение об аннулировании итогов выборов квартир, осуществленных 30.03.2022 года.
В целях обеспечения справедливости, прозрачности и равности условий, продажа 442 квартир второго этапа Ясамальского Жилого Комплекса, имеющихся в распоряжении Агентства будет организована повторно. О дате проведения повторных выборов квартир будет объявлено общественности.