Tədbirlər 15 Mart 2022
2022-ci il 15 mart tarixində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Hərbi-tibb baş idarəsinin hərbi hospitalında “SARS-CoV-2 (COVİD-19) kompleks diaqnostikasına müasir yanaşmalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilmişdir. DTX-nin Hərbi-tibb baş idarəsinin və Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin birgə təşkil etdiyi tədbirdə qeyd olunan tibb müəssisələrinin, həmçinin Fövqəladə Hallar və Səhiyyə nazirliklərinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB), Azərbaycan Tibb Universitetinin əməkdaşları, həmçinin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının və Türkiyənin “Florence Nightingale” Xəstəxanalar Qrupunun nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycanın müstəqilliyi və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunduqdan və Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra 120 nəfər müvafiq ixtisaslı həkimin əyani, 350-dən çox həkimin isə onlayn formatda qatıldığı konfransı giriş sözü ilə açan DTX-nin Hərbi-tibb baş idarəsinin rəisi tibb xidməti general-mayoru Rüfət Əliyev iştirakçıları salamlayaraq konfransın əhəmiyyətindən danışmış, ölkəmizdə səhiyyənin hər zaman dövlət qayğısı ilə əhatə olunduğunu vurğulayaraq bu önəmli sahədə həyata keçirilən məqsədyönlü islahatlardan və genişmiqyaslı tədbirlərdən, koronavirus infeksiyasının yayılmasının vaxtında qarşısının alınması istiqamətində atılan qabaqlayıcı addımlardan ətraflı bəhs etmişdir.
Sonra çıxış üçün söz Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi tibb xidməti general-mayoru Ceyhun Məmmədova təqdim olunmuşdur. O da öz növbəsində belə mövzuda tədbirin keçirilməsinin vacibliyinə toxunaraq respublikamızda COVID-19-la mübarizə işinin səmərəli təşkili, infeksiyanın laborator diaqnostikasının düzgün və vaxtında aparılması üçün respublikamızda lazımi imkanların mövcudluğundan danışmış, konfransın təcrübə və fikir mübadiləsi aparmaq üçün əhəmiyyətli bir platforma olduğunu bildirmişdir.
Tədbirdə iştirak edən Səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədr müavini Rəşad Mahmudov və TƏBİB-in Strateji İnkişaf departamentinin rəhbəri Yaqut Qarayeva çıxış edərək 2 il bundan öncə başlanan və indiyədək davam edən koronavirusla mübarizədə fədakar həkimlərimizin qazandığı təcrübədən və səhiyyə sisteminin qısa zaman kəsiyində pandemiyanın yaratdığı tələblərə uyğun formalaşdırılmasından danışmış, ölkəmizin bu sınaqdan da alnıaçıq və üzüağ çıxdığını xüsusi olaraq qeyd etməklə əhalinin vaksinasiyasının uğurla həyata keçirildiyini, səhiyyə sahəsinin mövcud maddi-texniki bazasının gündən-günə daha da təkmilləşdirildiyini diqqətə çatdırmışlar.
Daha sonra tədbir “COVİD-19” pandemiyasının və onun yeni növ ştamlarının ölkələrin epidemioloji durumunda köklü dəyişikliklərə səbəb olması, insan orqanizminə təsiri və doğurduğu fəsadlar, bu infeksiyanın laborator diaqnostikası, xəstəlik müddətində edilən müayinələrin təhlili, müvafiq istiqamətdə Türkiyə təcrübəsinin öyrənilməsi və mövzu ilə əlaqəli digər mühüm məsələlər ətrafında iştirakçıların çıxışları və panel müzakirələrlə davam etmişdir.
Tədbirin yekununda iştirakçılar konfransın önəmli töhfələr verəcəyinə əminlik ifadə etmiş, belə tədbirlərin mütəmadi keçirilməsinin zəruriliyini vurğulamışlar.

Мероприятия 15 Март 2022
15 марта 2022 года в военном госпитале Главного военно-медицинского управления Службы государственной безопасности (СГБ) состоялась международная научная конференция «Современные подходы к комплексной диагностике SARS-CoV-2 (COVID-19)». В совместном мероприятии, организованном главным военно-медицинским управлением СГБ и Управлением медицинской службы Государственного таможенного комитета, приняли участие сотрудники указанных медицинских учреждений, а также министерств по чрезвычайным ситуациям и здравоохранения, Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию, Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB), Азербайджанского медицинского университета, а также представители Всемирной организации здравоохранения и группы больниц “Florence Nightingale” Турции.
После минуты молчания в память о шехидах, отдавших свои жизни за независимость и суверенитет Азербайджана, и исполнения Государственного гимна начальник Главного военно-медицинского управления СГБ генерал-майор медицинской службы Руфат Алиев вступительным словом открыл конференцию, в которой приняли участие 120 врачей соответствующей квалификации, а более 350 врачей в онлайн формате, поприветствовал участников, подчеркнул значение конференции, отметил, что здравоохранение в нашей стране всегда окружено государственной заботой, подробно рассказал о целенаправленных реформах и широкомасштабных мерах, осуществляемых в этой важной области, о превентивных шагах, предпринимаемых для своевременного предотвращения распространения коронавирусной инфекции.
Затем слово для выступления было предоставлено начальнику Управления медицинской службы Государственного таможенного комитета генерал-майору медицинской службы Джейхуну Мамедову. Он, в свою очередь, касаясь важности проведения мероприятия на эту тему, рассказал об эффективной организации работы по борьбе с COVID-19 и наличии в Республике необходимых возможностей для правильного и своевременного проведения лабораторной диагностики данной инфекции, отметил, что конференция является важной платформой для обмена опытом и идеями.
Выступившие на мероприятии заместитель министра здравоохранения Надир Зейналов, заместитель председателя комитета по здравоохранению Милли Меджлиса Рашад Махмудов и руководитель департамента стратегического развития TƏBIB Ягут Гараева рассказали об опыте наших самоотверженных врачей в борьбе с коронавирусом, начавшейся 2 года назад и продолжающейся до сих пор, и о формировании системы здравоохранения в соответствии с требованиями, созданными в связи с пандемией, особо подчеркнули, что наша страна безупречно и с честью прошла и это испытание, было отмечено, что вакцинация населения была успешно осуществлена и существующая материально-техническая база сферы здравоохранения с каждым днем совершенствуется.
Затем мероприятие продолжилось выступлениями участников и панельными дискуссиями о том, что пандемия COVID-19 и ее штаммы нового типа привели к коренным изменениям в эпидемиологическом состоянии стран, о влиянии на организм человека и вызванных им осложнениях, о лабораторной диагностике этой инфекции, об анализе обследований, проведенных во время болезни, об изучении опыта Турции в соответствующем направлении и о других важных вопросах, связанных с этой темой.
В заключение участники выразили уверенность в том, что конференция внесет значительный вклад и подчеркнули необходимость регулярного проведения подобных мероприятий.