Tədbirlər 15 Mart 2022
2022-ci il 15 mart tarixində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Hərbi-tibb baş idarəsinin hərbi hospitalında “SARS-CoV-2 (COVİD-19) kompleks diaqnostikasına müasir yanaşmalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilmişdir. DTX-nin Hərbi-tibb baş idarəsinin və Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin birgə təşkil etdiyi tədbirdə qeyd olunan tibb müəssisələrinin, həmçinin Fövqəladə Hallar və Səhiyyə nazirliklərinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB), Azərbaycan Tibb Universitetinin əməkdaşları, həmçinin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının və Türkiyənin “Florence Nightingale” Xəstəxanalar Qrupunun nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycanın müstəqilliyi və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunduqdan və Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra 120 nəfər müvafiq ixtisaslı həkimin əyani, 350-dən çox həkimin isə onlayn formatda qatıldığı konfransı giriş sözü ilə açan DTX-nin Hərbi-tibb baş idarəsinin rəisi tibb xidməti general-mayoru Rüfət Əliyev iştirakçıları salamlayaraq konfransın əhəmiyyətindən danışmış, ölkəmizdə səhiyyənin hər zaman dövlət qayğısı ilə əhatə olunduğunu vurğulayaraq bu önəmli sahədə həyata keçirilən məqsədyönlü islahatlardan və genişmiqyaslı tədbirlərdən, koronavirus infeksiyasının yayılmasının vaxtında qarşısının alınması istiqamətində atılan qabaqlayıcı addımlardan ətraflı bəhs etmişdir.
Sonra çıxış üçün söz Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi tibb xidməti general-mayoru Ceyhun Məmmədova təqdim olunmuşdur. O da öz növbəsində belə mövzuda tədbirin keçirilməsinin vacibliyinə toxunaraq respublikamızda COVID-19-la mübarizə işinin səmərəli təşkili, infeksiyanın laborator diaqnostikasının düzgün və vaxtında aparılması üçün respublikamızda lazımi imkanların mövcudluğundan danışmış, konfransın təcrübə və fikir mübadiləsi aparmaq üçün əhəmiyyətli bir platforma olduğunu bildirmişdir.
Tədbirdə iştirak edən Səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədr müavini Rəşad Mahmudov və TƏBİB-in Strateji İnkişaf departamentinin rəhbəri Yaqut Qarayeva çıxış edərək 2 il bundan öncə başlanan və indiyədək davam edən koronavirusla mübarizədə fədakar həkimlərimizin qazandığı təcrübədən və səhiyyə sisteminin qısa zaman kəsiyində pandemiyanın yaratdığı tələblərə uyğun formalaşdırılmasından danışmış, ölkəmizin bu sınaqdan da alnıaçıq və üzüağ çıxdığını xüsusi olaraq qeyd etməklə əhalinin vaksinasiyasının uğurla həyata keçirildiyini, səhiyyə sahəsinin mövcud maddi-texniki bazasının gündən-günə daha da təkmilləşdirildiyini diqqətə çatdırmışlar.
Daha sonra tədbir “COVİD-19” pandemiyasının və onun yeni növ ştamlarının ölkələrin epidemioloji durumunda köklü dəyişikliklərə səbəb olması, insan orqanizminə təsiri və doğurduğu fəsadlar, bu infeksiyanın laborator diaqnostikası, xəstəlik müddətində edilən müayinələrin təhlili, müvafiq istiqamətdə Türkiyə təcrübəsinin öyrənilməsi və mövzu ilə əlaqəli digər mühüm məsələlər ətrafında iştirakçıların çıxışları və panel müzakirələrlə davam etmişdir.
Tədbirin yekununda iştirakçılar konfransın önəmli töhfələr verəcəyinə əminlik ifadə etmiş, belə tədbirlərin mütəmadi keçirilməsinin zəruriliyini vurğulamışlar.

Events 15 March 2022
An international scientific conference was held at the military hospital of the State Security Service
On March 15, 2022, an international scientific conference on “Modern approaches to the complex diagnosis of SARS-CoV-2 (COVID-19)” was held at the military hospital of the Main Medical Department of the State Security Service (SSS). The event was organized by the Military Medical Department of the State Customs Committee and the Medical Service Department of the State Customs Committee. Representatives of these medical institutions, The Ministry of Emergency Situations, The Ministry of Health, The State Agency on Mandatory Health Insurance, The Administration of the Regional Medical Divisions (TABİB), Azerbaijan Medical University and the World Health Organization and the Florence Nightingale Group of Hospitals of Turkey also attended.
After a minute of silence in memory of the martyrs who died for the independence and sovereignty of Azerbaijan and the National Anthem, the conference attended by 120 qualified doctors in person and more than 350 doctors in an online format was opened by the speach of Chief of the Main Military Medical Department of the State Security Service, Major General of the Medical Service Rufat Aliyev who spoke about the importance of the conference, emphasizing that healthcare in our country is always covered by state care and the preventive steps taken to prevent the timely spread of coronavirus infection.
Then the floor was given to Major General of the Medical Service Jeyhun Mammadov, Chief of the Medical Service Department of the State Customs Committee. He, in turn, stressed the importance of holding an event on this topic, spoke about the effective organization of the fight against COVID-19 in the country, the availability of the necessary opportunities for proper and timely laboratory diagnosis of infection, said the conference is an important platform for exchange of experience and ideas.
Nadir Zeynalov, Deputy Minister of Health, Rashad Mahmudov, Deputy Chairman of the Health Committee of the Milli Majlis, and Yagut Garayeva, Head of TABIB's Strategic Development Department, spoke at the event. They spoke about the formation of the pandemic in accordance with the requirements, noting that the country has successfully passed this test, and noted that the population has been successfully vaccinated, and the existing material and technical base of the health sector is improving day by day.
The event was followed by a discussion of the impact of the COVID-19 pandemic and its new strains on the epidemiological situation in the country, its impact on the human body and its consequences, laboratory diagnosis of the infection, analysis of tests during the disease, study of Turkish experience and other related topics. Participants' speeches and panel discussions on important issues continued.
At the end of the event, the participants expressed confidence that the conference will make significant contributions, and stressed the need to hold such events on a regular basis.