Rəsmi məlumatlar 25 Fevral 2022
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq tapşırığına əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə I Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş Azərbaycan vətəndaşlarının ehtimal edilən məzar yerlərinin müəyyən edilməsi istiqamətində axtarış tədbirləri həyata keçirilir.
I Qarabağ müharibəsi zamanı əsir-girovluqda olmuş şəxslərin şahid ifadələrinə uyğun olaraq aparılan axtarış-araşdırma tədbirləri nəticəsində işğaldan azad edilmiş Xocavənd rayonunun Edilli kəndində və Füzuli şəhəri ərazisində kütləvi məzarlıqlar aşkar edilmiş, aidiyyəti dövlət qurumlarının mütəxəssislərindən ibarət heyət ekshumasiya işlərinin aparılması prosesinə cəlb edilmişdir.
Edilli kəndinin ərazisində ilkin qazıntı zamanı 6-7 nəfərə aid meyit qalığı aşkar edilmişdir. Aşkar olunan meyit qalıqları kütləvi dəfn edilmiş şəxslərin bir hissəsinə aiddir. Hadisə şahidlərinin məlumatına görə, hərbi yük maşınında Edilli kəndinə gətirilmiş onlarla Azərbaycan hərbçisinə və yaşayış məntəqələrinin işğalı zamanı qətlə yetirilmiş mülki şəxslərə aid meyitlər azərbaycanlı əsir-girovların iştirakı ilə kütləvi məzarlıqlarda basdırılmışdır. Edilli kəndinin ərazisində bir neçə kütləvi məzarlığın olması ehtimal edilir. Məzar yerlərinin axtarışı və ekshumasiyası işləri mütəxəssislər tərəfindən davam etdirilir.
Edilli kəndində kütləvi dəfn edilmiş meyitlərin bir hissəsi isə I Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistan hərbçiləri tərəfindən əsir-girov götürülərək orada saxlanılmış və ağır işgəncələr verilərək qətlə yetirilmiş Azərbaycan vətəndaşlarına aiddir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə kütləvi məzarlıqların aşkarlanması faktı bir daha təsdiq edir ki, I Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistan hərbçiləri tərəfindən beynəlxalq humanitar hüquq normaları kobud şəkildə pozulmuş və insanlıq əleyhinə törədilmiş bu cinayət əməlləri özünəməxsus qaydada “məharətlə” gizlədilmişdir.
Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası bəyan edir ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində I Qarabağ müharibəsində Ermənistan hərbçiləri və silahlı-separatçı birləşmələri tərəfindən törədilmiş müharibə cinayətlərinin, əsir-girovlara münasibətdə beynəlxalq humanitar hüquq normalarının pozulması faktlarının, həmçinin kütləvi məzar yerləri barədə məlumatların təqdim edilməməsinin məsuliyyəti Ermənistan Respublikasının üzərində qalır.
İnsanlıq və bəşəriyyət əleyhinə törədilmiş bu cinayət əməlləri ilə yerində tanış olmaq və beynəlxalq ictimaiyyətin məlumatlandırılması məqsədilə cari ilin 24 və 25 fevral tarixlərində xarici və yerli kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri Xocavənd rayonunun Edilli kəndinə və Füzuli şəhərinə dəvət edilmiş, aşkar olunmuş faktlar barədə onlara ətraflı məlumat verilmişdir.

Официальная информация 25 Февраль 2022
По соответствующему поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева осуществляются поисковые мероприятия, направленные на установление предполагаемых мест захоронения граждан Азербайджана, пропавших без вести во время Первой Карабахской войны.
В результате поисково-исследовательских мероприятий, проведенных в соответствии со свидетельскими показаниями лиц, находившихся в плену и заложниках во время Первой Карабахской войны, в освобожденном от оккупации селе Эдилли Ходжавендского района и на территории города Физули обнаружены массовые захоронения. К процессу проведения эксгумационных работ были привлечены специалисты соответствующих государственных структур.
Во время первых раскопок на территории села Эдилли были обнаружены останки трупов 6-7 человек. Эти останки принадлежат части лиц, подвергшихся массовому захоронению. По словам очевидцев, доставленные на военном грузовике в село Эдилли трупы азербайджанских военнослужащих и убитых в ходе оккупации населенных пунктов гражданских лиц были захоронены здесь с участием азербайджанских военнопленных и заложников. Как предполагается, на территории села Эдилли имеется несколько массовых захоронений. Специалисты продолжают работы по поиску мест захоронения и эксгумации.
А часть трупов, захороненных в селе Эдилли, принадлежит гражданам Азербайджана, захваченным армянскими военнослужащими в плен и заложники во время Первой Карабахской войны и убитым после применения тяжелых пыток.
Факт обнаружения массовых захоронений на освобожденных от оккупации территориях еще раз подтверждает, что во время Первой Карабахской войны армянскими военнослужащими были грубо нарушены нормы международного гуманитарного права, и эти преступные деяния против человечности “мастерски” скрыты ими в свойственной им манере.
Государственная комиссия по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан заявляет, что ответственность за непредставленные факты военных преступлений, совершенных во время Первой Карабахской войны армянскими военнослужащими и вооруженными сепаратистскими формированиями в результате военной агрессии Армении против Азербайджана, нарушения норм международного гуманитарного права в отношении военнопленных и заложников, а также информации о местах массового захоронения ложится на Республику Армения.
24-25 февраля текущего года представители местных и зарубежных средств массовой информации были приглашены в село Эдилли Ходжавендского района и город Физули для ознакомления на месте с преступными деяниями, совершенными против человечности и человечества, и информирования международной общественности, им представлена подробная информация о выявленных фактах.