Rəsmi məlumatlar 27 Noyabr 2021
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev noyabrın 27-də ölkəmizdə səfərdə olan İtaliya Respublikasının Maliyyə Qvardiyasının baş komandanı Cüzeppe Zafarananın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etmişdir.
Söhbət zamanı dövlət başçılarının səyləri nəticəsində iki ölkə arasında sıx əlaqələrin qurulmasından və mövcud dostluq münasibətlərinin səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunmuş, gələcək əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
General-polkovnik Əli Nağıyev beynəlxalq müstəvidə ölkələrimizin daim bir-birini dəstəklədiyini, dünyada cərəyan edən yeni çağırış və təhdidlərin qarşısının alınması üçün ikitərəfli təmasların dərinləşdirilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir. Transmilli mütəşəkkil cinayətkarlığa, narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə, cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərinin və ya digər əmlakın leqallaşdırılmasına, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə, insan alverinə, qaçaqmalçılığa, kibercinayətkarlığa və digər bu kimi qanunazidd əməllərə qarşı mübarizədə birgə səylərin daha da gücləndirilməli olduğunu qeyd edən Xidmət rəisi Azərbaycanda yeni dövrün tələblərinə adekvat cavab verə biləcək təhlükəsizlik sisteminin formalaşdırıldığını diqqətə çatdırmışdır.
Eyni zamanda, ölkələrin təhlükəsizlik orqanlarının Akademiyaları arasında işbirliyinin genişləndirilməsi, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin əməkdaşlarının biliklərinin və təcrübələrinin artırılması, kadrların hazırlanması məqsədilə İtaliyanın müvafiq təhsil ocağında təşkil olunmuş kurslara cəlb olunması xüsusi vurğulanmışdır.
Səmimi qarşılanmaya və yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən italiyalı qonaq ölkəmizə səfərin onda xoş təəssürat yaratdığını, iki dövlətin çoxşaxəli əlaqələrinin  bundan sonra da inkişaf edəcəyinə və daha müntəzəm olacağına əminliyini ifadə etmişdir. Yuxarıda sadalanan təhdidlərə qarşı birgə mübarizənin əhəmiyyətindən də danışan Cüzeppe Zafarana İtaliya ilə Azərbaycan arasında möhkəm və davamlı tərəfdaşlığın olduğunu demişdir.

Официальная информация 27 Ноябрь 2021
27 ноября Начальник Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики генерал-полковник Али Нагиев принял делегацию во главе с главнокомандующим Финансовой Гвардии Итальянской Республики Джузеппе Зафарану, который находился с официальным визитом в нашей стране.
В ходе беседы было выражено удовлетворение установлением тесных связей между двумя странами и уровнем существующих дружественных отношений в результате усилий глав государств, а также состоялся обмен мнениями о перспективах развития сотрудничества.
Генерал-полковник Али Нагиев отметил, что наши страны всегда поддерживали друг друга на международной арене, и подчеркнул важность углубления двусторонних контактов для предотвращения новых глобальных вызовов и угроз. Подчеркнув необходимость еще большего углубления совместных усилий в борьбе с транснациональной организованной преступностью, незаконным оборотом наркотических веществ, легализацией денежных средств или другого имущества, полученного преступным путем, финансированием терроризма, торговлей людьми, контрабандой, киберпреступностью и другой подобной незаконной деятельностью, начальник Службы довел до внимания, что в Азербайджане сформирована система безопасности, которая может адекватно соответствовать требованиям новой эпохи.
При этом было особо подчеркнуто, что в целях расширения сотрудничества между академиями органов безопасности двух стран, повышения знаний и опыта сотрудников Службы государственной безопасности, подготовки кадров идет набор на курсы, организованные в соответствующем учебном заведении Италии.
Выразив признательность за теплый прием и высокое гостеприимство, итальянский гость сказал, что был впечатлен визитом в нашу страну и выразил уверенность, что многоплановые отношения между двумя странами будут и впредь развиваться и приобретать более регулярный характер. Говоря о важности совместной борьбы с вышеупомянутыми угрозами, Джузеппе Зафарана сказал, что между Италией и Азербайджаном существует прочное и устойчивое партнерство.
На встрече также состоялись широкие обсуждения относительно других вопросов, представляющих взаимный интерес.