Tədbirlər 07 Noyabr 2021
2021-ci ilin 6 noyabr tarixində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Heydər Əliyev adına Akademiyasında və Mədəniyyət Mərkəzində 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə tədbirlər keçirilmişdir. Tədbirlərdə DTX əməkdaşları, Vətən müharibəsi qaziləri və Akademiyanın kursantları iştirak etmişlər.
İlk öncə tədbir iştirakçıları DTX-nin Heydər Əliyev adına Akademiyasında Ulu Öndərin təhsil ocağının ərazisində ucaldılan abidəsini ziyarət etmiş, önünə gül dəstələri qoymuşlar. “Şöhrət” muzeyində qonaqlara dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin adını daşıyan Akademiyanın yaranma tarixi və fəaliyyəti, Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının fəxri rəhbərinin bu mühüm dövlət təsisatında keçdiyi şərəfli yol barədə məlumat verilmişdir. Ziyarətçilər muzeydə Ümummilli Liderin mənalı ömür yolunu əks etdirən fotostendlərlə və digər eksponatlarla yaxından tanış olmuş, Vətən müharibəsindəki şanlı Qələbəyə həsr olunan sənədli filmə tamaşa etmişlər. Sonra kursantlarla Vətən müharibəsi qazilərinin səmimi görüşü baş tutmuş, qonaqlara hədiyyələr təqdim olunmuşdur.
Bunun ardınca DTX-nin Mədəniyyət Mərkəzində təşkil olunmuş tədbirə qatılan qonaqlar əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş qəhrəman Vətən övladlarının əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etmişlər. Dövlət himni səsləndirildikdən sonra DTX-nin Mədəniyyət Mərkəzinin hazırladığı İkinci Qarabağ müharibəsindən bəhs edən film nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı polkovnik Füzuli İmrəliyev çıxış edərək Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin əzmi, qətiyyəti və yüksək sərkərdəlik bacarığı ilə aparılan 44 günlük haqq savaşında keçdiyi döyüş yolundan, çiyin-çiyinə vuruşduğu hərbçi yoldaşlarının igidliyindən və şücaətindən söz açmışdır. Müharibə iştirakçılarına və şəhid ailələrinə dövlətimiz tərəfindən göstərilən diqqət və qayğıdan da danışan qəhrəman zabit F.İmrəliyev DTX əməkdaşlarının Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının əmr və göstərişlərini bundan sonra da layiqincə icra etməyə hazır olduğunu bildirmişdir.
Sonra tədbir tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin ifasında vətənpərvərlik mövzusunda konsert proqramı ilə davam etmişdir.

Мероприятия 07 Ноябрь 2021
6 ноября 2021 года в Академии Службы государственной безопасности (СГБ) имени Гейдара Алиева и ее Культурном центре прошли мероприятия по случаю 8 ноября − Дня Победы Азербайджана. В них приняли участие сотрудники СГБ, гази Отечественной войны и курсанты Академии.
Сначала участники мероприятия посетили памятник великому лидеру Гейдару Алиеву, установленный на территории Академии, возложили к нему цветы. В Музее славы гости были проинформированы об истории создания и деятельности Академии, носящей имя гениальной личности Гейдара Алиева, славном пути, пройденном почетным руководителем органов безопасности Азербайджана в этом важном государственном учреждении. В музее посетители ознакомились с фотостендами и другими экспонатами, отражающими содержательную жизнь общенационального лидера, посмотрели документальный фильм, посвященный славной Победе в Отечественной войне. Затем состоялась встреча с курсантами и гази Отечественной войны, гостям были представлены подарки.
Далее присоединившиеся к организованному мероприятию гости в Центре культуры СГБ сначала минутой молчания почтили светлую память героических сынов Родины, отдавших свои жизни за суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики. После исполнения государственного гимна был показан подготовленный Центром культуры СГБ фильм, повествующий о Второй Карабахской войне.
Выступивший на мероприятии Герой Отечественной войны, полковник Физули Имралиев рассказал о победном боевом пути в 44-дневной войне за справедливость, пройденном благодаря решительности и высокому полководческому искусству Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, о героизме и отваге своих товарищей по оружию. Говоря также о внимании и заботе, проявляемых государством к участникам войны и семьям шехидов, офицер Ф.Имралиев сказал, что сотрудники СГБ готовы и впредь достойно выполнять приказы и указания Верховного главнокомандующего Вооруженными силами.
Мероприятие продолжилось концертной программой на тему патриотизма с участием известных деятелей культуры и искусства.