Tədbirlər 26 Oktyabr 2021
Oktyabrın 25-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Beynəlxalq Antiterror Təlim Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurası katibinin xidmətinin təşkilatçılığı ilə “Milli təhlükəsizlik” mövzusunda kursun açılış mərasimi keçirilmişdir. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasının katibi general-polkovnik Ramil Usubov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev, dövlət orqanlarının rəhbər əməkdaşları və Türkiyə Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Şurasının Baş katibinin nümayəndəsi iştirak etmişlər. Oktyabrın 29-dək davam edəcək kursda Azərbaycan Respublikasının 32 dövlət qurumunun 54 nümayəndəsinin milli təhlükəsizliyin müxtəlif aspektlərinə dair mühazirələrlə çıxışları, praktiki məşğələlər və panel müzakirələr nəzərdə tutulur. Kursun keçirilməsində məqsəd milli təhlükəsizlik sahəsində mövcud vəziyyətin və ona qarşı yönələn təhdidlərin qiymətləndirilməsi, milli təhlükəsizliyin təmin olunmasında aidiyyəti strukturların birgə fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və dövlət təşkilatları arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına həlak olmuş Vətən övladlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlamışdır.
İlk olaraq çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasının katibi general-polkovnik Ramil Usubov belə bir tədbirin keçirilməsi üçün yaradılan şəraitə görə DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyevə, tədbirdə iştirakına görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevə təşəkkürünü ifadə etmişdir. Natiq bildirmişdir ki, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində ölkəmiz dünyada sabitlik məkanı kimi tanınır və bu amil də öz növbəsində  respublikada bütün sahələrin hərtərəfli inkişafına zəmin yaratmışdır. Bu gün Azərbaycanın birbaşa iştirakı olmadan beynəlxalq səviyyəli nəqliyyat-logistika və nəhəng enerji layihələrinin reallaşması, mühüm siyasi qərarların qəbul olunması mümkün deyildir. Bununla yanaşı qeyd edilmişdir ki, son zamanlarda, xüsusən də Vətən müharibəsində qazanılmış Qələbədən sonra bəzi qüvvələr öz məkrli planlarını həyata keçirməklə bölgədə yaranmış stabilliyin yenidən pozulmasına çalışır, müxtəlif təxribatlara əl atırlar. Bu təhdidlərə qarşı xüsusi xidmət və hüquq mühafizə orqanlarının birgə effektiv mübarizəsindən danışan general-polkovnik Ramil Usubov dövlətin hərbi potensialının artırılması, müdafiə qabiliyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində daim lazımi tədbirlərin görüldüyünü, vacib addımların atıldığını diqqətə çatdırmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev çıxış edərək hər bir dövlətin prioritet məsələsi olan milli təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunmasından danışmış, bu sahədə fəaliyyətin həyata keçirilməsində ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanmış Milli Təhlükəsizlik Konsepsiyasının önəmindən bəhs etmişdir. 30 ilə yaxın müddət ərzində dövlətimizin təhlükəsizliyi əleyhinə yönəlmiş başlıca amilin Ermənistan tərəfindən aparılan işğalçılıq siyasəti olduğunu bildirən şöbə müdiri qeyd etmişdir ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyətli sərkərdəliyi altında Azərbaycan Ordusunun Vətən savaşında qələbə çalmaqla erməni faşizmini məhv etməsi nəticəsində regionda yeni təhlükəsizlik düzəni formalaşmışdır.
Tədbirdə çıxış edən DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunaraq hazırkı dönəmdə respublikamızın təhlükəsizliyinə yönəlmiş təhdidlərə qarşı səylərin birləşdirilməsinin vacibliyindən bəhs etmiş, aidiyyəti qurumların koordinasiyalı şəkildə mümkün risklərlə səmərəli mübarizəsindən danışmışdır. Vurğulanmışdır ki, Azərbaycanın sülh çağırışlarına baxmayaraq, Vətən müharibəsindən sonra hələ də bölgədə olan real vəziyyətlə barışmaq istəməyən, revanşist ideyalarla yaşayan qüvvələrin destruktiv əməlləri müşahidə edilməkdədir. Belə ki, mövcud vəziyyəti qəbul edə bilməyən Ermənistandakı mənfur ünsürlər daima ölkəmizə qarşı əks-təbliğat aparır, Azərbaycanda yaşayan müxtəlif xalqların arasında nifaq toxumu səpməyə,  qonşu dövlətlərlə respublikamız arasında olan münasibətlərin gərginləşməsinə çalışır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aidiyyəti dövlət orqanları tərəfindən ermənilərin ölkəmizə qarşı mümkün təxribatları diqqətlə izlənilir və adekvat tədbirlər görülür. General-polkovnik Əli Nağıyev ayrı-ayrı xarici dövlətlərin xüsusi xidmət orqanlarının Azərbaycana qarşı kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyətinin zərərsizləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumat vermiş, bəzi vətəndaşların ölkə hüdudlarından kənarda qanunsuz silahlı birləşmələrə qoşulması, hərbi təlimlər keçərək silahlı münaqişə ocaqlarında iştirak etməsinin də narahatlıq doğuran məsələlərdən biri olduğunu və həmin şəxslərin gələcəkdə ölkə ərazisində terror-təxribat əməlləri törətməyə cəhd etməsinin də daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını nəzərə çatdırmışdır. Çıxışında informasiya təhlükəsizliyi sahəsində baş verən cinayətlərin, koronavirus pandemiyasının yaratdığı problemlərin ümumi təhlükəsizlik arxitekturasına təsirlərindən də danışan DTX rəisi vurğulamışdır ki, respublikamızda mövcud sabitliyin pozulmasına yönəlmiş bütün sadalanan hallara qarşı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən bundan sonra da qətiyyətli tədbirlər görüləcəkdir.
Tədbir iştirakçı müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin çıxış və mühazirələri ilə davam etmişdir.

Мероприятия 26 Октябрь 2021
25 октября в Международном антитеррористическом учебном центре Службы государственной безопасности (СГБ) Азербайджанской Республики при содействии Службы секретаря Совета безопасности Азербайджана состоялась церемония открытия курса «Национальная безопасность». В мероприятии приняли участие секретарь Совета безопасности Азербайджанской Республики генерал-полковник Рамиль Усубов, помощник президента Азербайджанской Республики - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации главы государства Хикмет Гаджиев, глава СГБ генерал-полковник Али Нагиев, высокопоставленные должностные лица руководящих государственных структур и представитель Генерального секретаря Совета национальной безопасности Турции. На курсах, которые продлятся до 29 октября, планируется выступления 54 представителей 32 государственных структур Азербайджана с лекциями, касающимся различных аспектов национальной безопасности, проведение практических занятий и панельные обсуждения. Целью курса является оценка сложившейся ситуации в области национальной безопасности и противоправных деяний, направленных в ее отношении, а также совершенствование совместной деятельности соответствующих структур, обеспечивающих национальную безопасность и обмен опытом государственных структур.
Мероприятие началось минутой молчания в честь граждан Отечества, героически погибших в борьбе за суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики.
Выступивший первым секретарь Совета безопасности Азербайджанской Республики, генерал-полковник Рамиль Усубов поблагодарил главу СГБ генерал-полковника Али Нагиева за условия, созданные для проведения такого мероприятия, и помощника Президента Азербайджанской Республики Хикмета Гаджиева за участие в мероприятии. Он отметил, что в результате успешной внутренней и внешней политики проводимой Президентом, Верховным Главнокомандующим Вооруженными Силами Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, наша страна признана очагом стабильности в мире, и этот фактор, в свою очередь, заложил основу для всестороннего развития всех сфер в республике. Сегодня без прямого участия Азербайджана невозможно реализовать международные транспортно-логистические и огромные энергетические проекты, принять важные политические решения.  При этом было отмечено, что в последнее время, особенно после Победы в Отечественной войне, некоторые силы пытаются осуществить свои коварные планы, вновь нарушить установившуюся в регионе стабильность, прибегая к различным провокациям. Далее, касаясь совместной эффективной борьбы спецслужб и правоохранительных органов против этих угроз, генерал-полковник Рамиль Усубов заявил, что принимаются необходимые меры для повышения военного потенциала и обороноспособности страны.
Помощник Президента Азербайджанской Республики - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев в своем выступлении заявил о том, что обеспечение надежной национальной безопасности является приоритетной задачей для каждого государства и претворяемая в этом направлении в жизнь деятельность находит отражение концепции национальной безопасности, подготовленной под руководством главы государства Ильхама Алиева. Заведующий отделом отметив, захватническую политику Армении на протяжении около тридцати лет направленную против безопасности нашего государства, заявил что в результате победы Азербайджанской армии в Отечественной войне под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего был уничтожен армянский фашизм и в регионе сформировался новый порядок безопасности.
Выступивший на мероприятии глава СГБ генерал-полковник Али Нагиев отметив важность проведения мероприятия заявил о необходимости объединения усилий для борьбы с угрозами безопасности республики в нынешний период, а также необходимой эффективной скоординированной борьбы профильных ведомств с возможными рисками. Было подчеркнуто, что, несмотря на призывы Азербайджана к миру, наблюдаются деструктивные действия сил, живущих с реваншистскими идеями, которые до сих пор не хотят смириться с реальной ситуацией в регионе по окончании Отечественной войны.  Так, враждебные элементы в Армении, неспособные смириться с нынешней ситуацией, постоянно ведут контрпропаганду против нашей страны, пытаясь сеять рознь между различными народами, проживающими в Азербайджане, обострить отношения между соседними государствами и нашей республикой.  Под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева соответствующие государственные органы внимательно следят за всевозможными провокациями армян против нашей страны и принимают адекватные меры. Генерал-полковник Али Нагиев проинформировал о мерах, принимаемых по нейтрализации разведывательно-подрывной деятельности органов спецслужб различных иностранных государств против Азербайджана, отметил, что вступление некоторых граждан в незаконные вооруженные формирования за пределами страны, их участие в вооруженном конфликте, пройдя военную подготовку также является вопросом, вызывающим озабоченность, и довел до внимания, что попытки этих лиц совершить теракты на территории страны в будущем всегда находятся в центре внимания. Говоря в своем выступлении о влиянии преступлений в сфере информационной безопасности, проблемах, вызванных пандемией коронавируса, на общую архитектуру безопасности, глава СГБ подчеркнул, что Служба государственной безопасности и впредь будет принимать решительные меры против всех перечисленных фактов, направленных на нарушение стабильности в республике.
Мероприятие продолжилось выступлениями и лекциями участников - представителей соответствующих государственных структур.