Tədbirlər 26 Oktyabr 2021
Oktyabrın 25-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Beynəlxalq Antiterror Təlim Mərkəzində Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurası katibinin xidmətinin təşkilatçılığı ilə “Milli təhlükəsizlik” mövzusunda kursun açılış mərasimi keçirilmişdir. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasının katibi general-polkovnik Ramil Usubov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev, dövlət orqanlarının rəhbər əməkdaşları və Türkiyə Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Şurasının Baş katibinin nümayəndəsi iştirak etmişlər. Oktyabrın 29-dək davam edəcək kursda Azərbaycan Respublikasının 32 dövlət qurumunun 54 nümayəndəsinin milli təhlükəsizliyin müxtəlif aspektlərinə dair mühazirələrlə çıxışları, praktiki məşğələlər və panel müzakirələr nəzərdə tutulur. Kursun keçirilməsində məqsəd milli təhlükəsizlik sahəsində mövcud vəziyyətin və ona qarşı yönələn təhdidlərin qiymətləndirilməsi, milli təhlükəsizliyin təmin olunmasında aidiyyəti strukturların birgə fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və dövlət təşkilatları arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda qəhrəmancasına həlak olmuş Vətən övladlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlamışdır.
İlk olaraq çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasının katibi general-polkovnik Ramil Usubov belə bir tədbirin keçirilməsi üçün yaradılan şəraitə görə DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyevə, tədbirdə iştirakına görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevə təşəkkürünü ifadə etmişdir. Natiq bildirmişdir ki, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində ölkəmiz dünyada sabitlik məkanı kimi tanınır və bu amil də öz növbəsində  respublikada bütün sahələrin hərtərəfli inkişafına zəmin yaratmışdır. Bu gün Azərbaycanın birbaşa iştirakı olmadan beynəlxalq səviyyəli nəqliyyat-logistika və nəhəng enerji layihələrinin reallaşması, mühüm siyasi qərarların qəbul olunması mümkün deyildir. Bununla yanaşı qeyd edilmişdir ki, son zamanlarda, xüsusən də Vətən müharibəsində qazanılmış Qələbədən sonra bəzi qüvvələr öz məkrli planlarını həyata keçirməklə bölgədə yaranmış stabilliyin yenidən pozulmasına çalışır, müxtəlif təxribatlara əl atırlar. Bu təhdidlərə qarşı xüsusi xidmət və hüquq mühafizə orqanlarının birgə effektiv mübarizəsindən danışan general-polkovnik Ramil Usubov dövlətin hərbi potensialının artırılması, müdafiə qabiliyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində daim lazımi tədbirlərin görüldüyünü, vacib addımların atıldığını diqqətə çatdırmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev çıxış edərək hər bir dövlətin prioritet məsələsi olan milli təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunmasından danışmış, bu sahədə fəaliyyətin həyata keçirilməsində ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanmış Milli Təhlükəsizlik Konsepsiyasının önəmindən bəhs etmişdir. 30 ilə yaxın müddət ərzində dövlətimizin təhlükəsizliyi əleyhinə yönəlmiş başlıca amilin Ermənistan tərəfindən aparılan işğalçılıq siyasəti olduğunu bildirən şöbə müdiri qeyd etmişdir ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyətli sərkərdəliyi altında Azərbaycan Ordusunun Vətən savaşında qələbə çalmaqla erməni faşizmini məhv etməsi nəticəsində regionda yeni təhlükəsizlik düzəni formalaşmışdır.
Tədbirdə çıxış edən DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunaraq hazırkı dönəmdə respublikamızın təhlükəsizliyinə yönəlmiş təhdidlərə qarşı səylərin birləşdirilməsinin vacibliyindən bəhs etmiş, aidiyyəti qurumların koordinasiyalı şəkildə mümkün risklərlə səmərəli mübarizəsindən danışmışdır. Vurğulanmışdır ki, Azərbaycanın sülh çağırışlarına baxmayaraq, Vətən müharibəsindən sonra hələ də bölgədə olan real vəziyyətlə barışmaq istəməyən, revanşist ideyalarla yaşayan qüvvələrin destruktiv əməlləri müşahidə edilməkdədir. Belə ki, mövcud vəziyyəti qəbul edə bilməyən Ermənistandakı mənfur ünsürlər daima ölkəmizə qarşı əks-təbliğat aparır, Azərbaycanda yaşayan müxtəlif xalqların arasında nifaq toxumu səpməyə,  qonşu dövlətlərlə respublikamız arasında olan münasibətlərin gərginləşməsinə çalışır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında aidiyyəti dövlət orqanları tərəfindən ermənilərin ölkəmizə qarşı mümkün təxribatları diqqətlə izlənilir və adekvat tədbirlər görülür. General-polkovnik Əli Nağıyev ayrı-ayrı xarici dövlətlərin xüsusi xidmət orqanlarının Azərbaycana qarşı kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyətinin zərərsizləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumat vermiş, bəzi vətəndaşların ölkə hüdudlarından kənarda qanunsuz silahlı birləşmələrə qoşulması, hərbi təlimlər keçərək silahlı münaqişə ocaqlarında iştirak etməsinin də narahatlıq doğuran məsələlərdən biri olduğunu və həmin şəxslərin gələcəkdə ölkə ərazisində terror-təxribat əməlləri törətməyə cəhd etməsinin də daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını nəzərə çatdırmışdır. Çıxışında informasiya təhlükəsizliyi sahəsində baş verən cinayətlərin, koronavirus pandemiyasının yaratdığı problemlərin ümumi təhlükəsizlik arxitekturasına təsirlərindən də danışan DTX rəisi vurğulamışdır ki, respublikamızda mövcud sabitliyin pozulmasına yönəlmiş bütün sadalanan hallara qarşı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən bundan sonra da qətiyyətli tədbirlər görüləcəkdir.
Tədbir iştirakçı müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin çıxış və mühazirələri ilə davam etmişdir.

Events 26 October 2021
On October 25, the International Anti-Terrorism Training Center of the State Security Service (SSS) of the Republic of Azerbaijan hosted the opening ceremony of a course on “National Security” organized by the Service of the Secretary Council of the Republic of Azerbaijan. Secretary General of the Security Council of the Republic of Azerbaijan, Colonel-General Ramil Usubov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, Hikmet Hajiyev, Head of the State Security Service, Colonel-General Ali Naghiyev, high-ranking officials and representatives of state bodies and representative of the Secretary General of the National Security Council of the Republic of Turkey attended the event. The course, which will last unitil October 29, will include lectures, seminars and panel discussions on various aspects of national security, with the participation of 54 representatives of 32 state bodies of the Republic of Azerbaijan. The purpose of the course is to assess the current situation in the field of national security and threats to it, improve the joint activities of the relevant structures in ensuring national security and exchange experience between state bodies.
The event began with a moment of silence in memory of the sons of the Motherland, who heroically died for the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
The Secretary of the Security Council of the Republic of Azerbaijan, Colonel-General Ramil Usubov, thanked the head of the State Security Service, Colonel-General Ali Nagiyev for the conditions created for such an event, and the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Hikmet Hajiyev for participation in the event. The speaker noted that as a result of the successful domestic and foreign policy pursued by the Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, our country is recognized as a place of stability in the world, which, in turn, laid the foundation for the comprehensive development of all areas. Today, without the direct participation of Azerbaijan, it is impossible to carry out international transport and logistics and huge energy projects, to make important political decisions. At the same time, it was noted that recently, especially after the Victory in the Great Patriotic War, some forces are trying to destabilize the region, by realizing their insidious plans and resort to various provocations. Speaking about the joint effective struggle of special services and law enforcement agencies against these threats, Colonel-General Ramil Usubov said that the necessary measures are being taken to increase the military potential and defense capability of the state.
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev spoke about the reliable provision of national security, which is a priority for each state, and the importance of the developed National Security Concept under the leadership of President Ilham Aliyev. Noting that the main factor against the security of our state for almost 30 years was the aggressive policy pursued by Armenia, the head of the department said that as a result of the victory of the Azerbaijani Army in the Patriotic War and the defeat of Armenian fascism, under the decisive leadership of the Supreme Commander a new order of security was formed in the region.
Speaking at the event, the head of the State Security Service, Colonel-General Ali Naghiyev, stressed the importance of the event and the need to combine efforts to combat threats to the country's security.It was emphasized that, despite Azerbaijan's calls for peace, there are destructive actions of forces living with revanchist ideas, which still do not want to come to terms with the real situation in the region after the Great Patriotic War. Thus, the hateful elements in Armenia, unable to come to terms with the current situation, constantly conduct propaganda against our country, trying to sow discord between the various peoples living in Azerbaijan, trying to aggravate relations between neighboring countries and our republic. Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, the relevant state bodies are closely monitoring the possible provocations of Armenians against our country and taking adequate measures. Colonel-General Ali Naghiyev informed about the measures being taken to neutralize the intelligence activities of various foreign intelligence services against Azerbaijan, and also noted that the involvement of some citizens in illegal armed groups outside the country, their participation in the armed conflict through military exercises are also of concern and the attempts of these persons to commit terrorist acts in the country in the future are always in the spotlight. Speaking about the impact of crimes in the field of information security and problems caused by the Coronavirus pandemic on the overall security architecture, the head of the State Security Service said that the State Security Service will continue to take decisive measures in all of these cases, aimed at destabilizing the country.