Tədbirlər 02 İyul 2021
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyasında 01 iyul 2021-ci il tarixdə növbəti məzun buraxılışına həsr olunan təntənəli tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev, DTX-nin rəhbər heyəti, Akademiyanın professor-müəllim heyəti və məzunların valideynləri iştirak etmişlər.
Əvvəlcə müasir Azərbaycanın banisi və qurucusu ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edilmiş, Akademiyanın “Şöhrət” muzeyi qarşısında ucaldılmış abidəsi önünə gül dəstəsi qoyulmuşdur.
Sonra Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş qəhrəman Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuş, Dövlət himni səsləndirilmişdir.
Akademiyanı bitirən gənc zabitlərə diplomlar təqdim edildikdən sonra Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev şəxsi heyəti salamlayaraq bu əlamətdar gün münasibətilə məzunları, onların valideynlərini, Akademiyanın professor-müəllim heyətini təbrik etmiş, gənc zabitlərə gələcək xidmətlərində müvəffəqiyyətlər arzulamışdır.
General-polkovnik Əli Nağıyev çıxışında dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin adını daşıyan təhsil ocağının məzunlarının Ulu Öndərin vətənpərvərlik və peşəkarlıq irsini layiqincə davam etdirəcəklərinə, qazandıqları bilikləri doğma Vətənin qüdrətlənməsinə, müstəqilliyinin və təhlükəsizliyinin qorunmasına səfərbər edəcəklərinə, bu istiqamətdə yorulmadan çalışacaqlarına inamını ifadə etmişdir. Bildirilmişdir ki, Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarında xidmətə başlayacaq hər bir gənc zabit nizam-intizamı əsas tutmaqla peşəkarlıq səviyyəsini davamlı olaraq yüksəltməli, ona göstərilən etimadı doğrultmaq üçün mütəmadi öz üzərində işləməli, dövlətinə sədaqətli olmalı, qarşısında qoyulan vəzifələrin öhdəsindən layiqincə və vicdanla gəlməli, dövlət təhlükəsizliyinin etibarlı təminatı üçün qətiyyətlilik və prinsipiallıq nümayiş etdirərək bu yönümdə daim əzmlə çalışmalıdır.
Xidmət rəisi dövlətimizin başçısının yürütdüyü müdrik və uzaqgörən siyasət xəttinin prioritet istiqaməti kimi elmin və təhsilin inkişafını xüsusi vurğulayaraq bildirmişdir ki, hazırda Akademiyada yüksək səviyyəli təhsil almaq üçün hərtərəfli şərait yaradılmışdır. Bu da öz növbəsində gələcəkdə təhlükəsizlik orqanlarının ixtisaslı, peşəkar kadrlarla təmin edilməsi və kadr potensialının müasir tələblər səviyyəsinə uyğunlaşdırılmasına xidmət edir.
Qeyd olunmuşdur ki, ümumilikdə Xidmətin maddi-texniki təmina­tının möhkəmlən­di­rilməsi, əməkdaşların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi və iş şəraitinin yaxşılaşdırılması Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin bu mühüm dövlət təsisatına göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğının bariz göstəricisidir.
Müzəffər Ali Baş Komandanın qətiyyətli sərkərdəliyi, xalqın sarsılmaz birliyi və həmrəyliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Qələbə sayəsində 30 ilə yaxın müddət ərzində düşmən tapdağı altında qalan torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasına toxunan Xidmət rəisi 44 günlük savaşda Vətənimizin qəhrəman oğullarının nümayiş etdirdikləri igidlik və cəsurluğun hər bir gənc hərbi qulluqçu üçün nümunə olduğunu diqqətə çatdırmışdır. Hərb tariximizə qızıl hərflərlə yazılan Zəfər salnaməmizə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin əməkdaşlarının verdiyi töhfələri xüsusi vurğulayan general-polkovnik Əli Nağıyev bildirmişdir ki, Vətən müharibəsində göstərdikləri qəhrəmanlıq nümunələrinə görə DTX-nin çoxlu sayda əməkdaşı fəxri ad, orden və medallarla təltif olunmuşdur.
Vətən müharibəsinin regionda yaratmış olduğu yeni reallıqların fonunda ağır məğlubiyyətə düçar edilmiş Ermənistandakı radikal dairələr, aparıcı dünya ölkələrindəki erməni diasporu və onların bilavasitə himayəsində olan qüvvələr Azərbaycana qarşı kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyətlərini gücləndirməyə çalışır, revanşist ideyaları təbliğ edirlər. Bu amillər dövlətimizin təhlükəsizliyinə yönəlmiş təhdidlərlə mübarizənin daha yüksək əzmlə, çevikliklə və operativliklə aparılmasını şərtləndirir.
Xidmət rəisi DTX-nin şəxsi heyətinin respublikamızda mövcud sabitlik, əmin-amanlıq, ölkəmizin milli maraq və mənafeləri əleyhinə məkrli niyyətlərin və planların qarşısını qətiyyətlə alacağına, təhlükəsizliyin etibarlı təminatı üçün usanmadan çalışacağına əminliyini bildirərək qeyd etmişdir ki, bütün qüvvə və vasitələr səfərbər olunmaqla DTX-nin əməkdaşları tərəfindən Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin əmr və göstərişləri bundan sonra da vaxtında və layiqincə yerinə yetiriləcəkdir.
Sonra tədbir Akademiyanın rəisinin və bu təhsil müəssisəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş kursantın çıxışları ilə davam etmişdir.
Tədbirin sonunda məzunların valideynləri Akademiyada yaradılan hərtərəfli şəraitə, kursantlara göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevə və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya minnətdarlıqlarını ifadə etmiş, övladlarının Vətənin təhlükəsizliyinin müdafiəçiləri olaraq xidmətə başlamalarından qürur duyduqlarını bildirmişlər.
Təntənəli mərasim ulu öndər Heydər Əliyevin Akademiyanın “Şöhrət” muzeyi önündə ucaldılmış abidəsi qarşısında xatirə şəklinin çəkdirilməsi ilə başa çatmışdır.

A solemn event dedicated to the next graduation ceremony was held on July 1, 2021 at the Academy of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan named after Heydar Aliyev.
The event was attended by the Head of the State Security Service, Colonel-General Ali Naghiyev, the management staff of the State Security Service, the teaching staff of the Academy and the parents of graduates.
First, the memory of national leader Heydar Aliyev, the founder of modern Azerbaijan, was commemorated with deep respect, and a wreath was laid at his monument erected in front of the Academy's “Glory” Museum.
Then the memory of the heroic sons of the Motherland, who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, was commemorated with a minute of silence, and the national anthem was played.
After presenting diplomas to the young officers graduating from the Academy, Head of the State Security Service, Colonel-General Ali Naghiyev greeted the staff, congratulated the graduates, their parents, the teaching staff of the Academy on this significant day and wished the young officers success in their future service.
In his speech, Colonel-General Ali Naghiyev expressed confidence that the graduates of the educational institution named after the national leader Heydar Aliyev will continue the Great Leader's patriotic and professional legacy, mobilize their knowledge to strengthen the Motherland, protect its independence and security, and work tirelessly in this direction. It was noted that every young officer who will serve in the Azerbaijani security services must constantly improve his professionalism based on discipline and work to justify the trust placed in him, be loyal to the state, and cope with the tasks set before him with dignity and honesty.
Emphasizing the development of science and education as a priority of the wise and far-sighted policy pursued by the head of state, the head of the service said that all the conditions for high-level education have been created at the Academy. This, in turn, serves to provide security agencies with qualified, professional staff in the future and to bring human resources in line with modern requirements.
It was noted that in general, strengthening the material and technical support of the Service and social protection of employees and improving working conditions is a clear indication of the special attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr Ilham Aliyev to this important state institution.
Emphasizing the liberation of our lands, which had been under enemy occupation for almost 30 years, thanks to the glorious victory of the courageous Azerbaijani Army in the Patriotic War as a result of the resolute leadership of the Supreme Commander-in-Chief, the unshakable unity and solidarity of the people, the Head of the Service noted that the courage and bravery shown by the heroic sons of our country in the 44-day Patriotic War was an example for every young serviceman. Highlighting the contributions of the State Security Service to the annals of victory written in golden letters in our military history, Colonel-General Ali Naghiyev said that many employees of the State Security Service were awarded honorary titles, orders and medals for their heroic deeds in the Great Patriotic War.
Against the background of the new realities created by the Patriotic war in the region, radical circles in severely defeated Armenia, the Armenian Diaspora in the leading countries of the world and the forces under their direct protection are trying to intensify intelligence and sabotage activities against Azerbaijan, promoting revanchist ideas. These factors make it necessary to fight against threats to the security of our state with greater determination, agility and efficiency.
The head of the service expressed confidence that the State Security Service personnel will resolutely prevent insidious intentions and plans against the existing stability and peace in the country and our national interests, and will work tirelessly to ensure reliable security, and noted that with the mobilization of all forces and means, the orders and instructions of the Supreme Commander-in-Chief, Mr Ilham Aliyev, will continue to be carried out in a timely and proper manner by the employees of the State Security Service.
Then the event continued with the speeches of the head of the Academy and the cadet who graduated from this educational institution with honours.
At the end of the event, the parents of the graduates expressed gratitude to the President of our country Mr Ilham Aliyev and First Vice President Mrs Mehriban Aliyeva for the comprehensive conditions created at the Academy, attention and care for the cadets, and highlighted that they were proud that their children had started to serve as defenders of the security of our Motherland.
The solemn ceremony ended with a photoshoot in front of the monument to national leader Heydar Aliyev erected in front of the Academy's “Glory” Museum.