Rəsmi məlumatlar 18 İyun 2021
Xarici ölkənin ərazisində qanunsuz silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak edən şəxs məsuliyyətə cəlb olunmuşdur
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən xarici ölkələrin ərazisində qanunsuz silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak edən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının müəyyən olunaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilir.
DTX-nin Ukrayna xüsusi xidmət orqanları ilə birgə keçirdiyi əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində, Suriya Ərəb Respublikasının ərazisində həmin dövlətin və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak etdiyinə görə barəsində DTX-də aparılan cinayət işi üzrə axtarış elan edilmiş Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı 1979-cu il təvəllüdlü Mirismayıllı Mirəhəd Tofiq oğlu Ukrayna ərazisində müəyyən edilərək saxlanılmış və ölkəmizə gətirilmişdir.
Mirəhəd Mirismayıllı Suriyada Hacıyev Aqil Tağı oğlunun başçılıq etdiyi “Cundu Şam” adlı cinayətkar birliyin fəaliyyətində iştirak etmək üçün 20 iyun 2013-cü il tarixdə adıçəkilən ölkəyə gedərək orada aparılan silahlı münaqişələrdə digər Azərbaycan Respublikası vətəndaşları ilə birgə iştirak etməkdə şübhəli bilinir.
Həmçinin müəyyən edilmişdir ki, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının bir qismi həmin bölgələrdə davam edən silahlı münaqişələr zamanı öldürülmüşdür.
Faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində istintaqı aparılan cinayət işi üzrə Mirəhəd Mirismayıllıya Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasından kənarda qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak etmə) maddəsi ilə ittiham elan olunaraq barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir. O, istintaqa verdiyi ifadə zamanı törətdiyi cinayət əməlini etiraf edərək səmimi peşmanlıq hissi keçirdiyini bildirmişdir.

Official 18 June 2021
The person involved in the activities of illegal armed groups in a foreign country has been prosecuted
The State Security Service continues to take measures to identify and prosecute citizens of the Republic of Azerbaijan involved in the activities of illegal armed groups in foreign countries.
As a result of operational-search activities conducted by the State Security Service together with the Ukrainian special services, Mirahad Tofig oglu Mirismayilli, a citizen of the Republic of Azerbaijan, born in 1979, wanted in connection with the criminal case for participation in the activities of armed groups in the territory of the Syrian Arab Republic, which are not provided by the legislation of that state and the Republic of Azerbaijan, was identified and detained in Ukraine and brought to our country.
Mirahad Mirismayilli is suspected of going to Syria on June 20, 2013 to participate in the activities of the criminal group “Jundu Sham” led by Hajiyev Agil Tagi oglu and participating in the armed conflicts there with other citizens of the Republic of Azerbaijan.
It was also identified that some citizens of the Republic of Azerbaijan were killed during the ongoing armed conflicts in those regions.
In connection with the criminal case conducted by the State Security Service based on the above-mentioned facts, Mirahad Mirismayilli was charged under Articles 12.1 and 279.1 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (participation in the activities of armed groups outside the Republic of Azerbaijan) and has been remanded in custody based on the court decision. He confessed to the crime during his testimony to the investigation and expressed his sincere remorse.