Rəsmi məlumatlar 18 İyun 2021
Xarici ölkənin ərazisində qanunsuz silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak edən şəxs məsuliyyətə cəlb olunmuşdur
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən xarici ölkələrin ərazisində qanunsuz silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak edən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının müəyyən olunaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilir.
DTX-nin Ukrayna xüsusi xidmət orqanları ilə birgə keçirdiyi əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində, Suriya Ərəb Respublikasının ərazisində həmin dövlətin və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak etdiyinə görə barəsində DTX-də aparılan cinayət işi üzrə axtarış elan edilmiş Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı 1979-cu il təvəllüdlü Mirismayıllı Mirəhəd Tofiq oğlu Ukrayna ərazisində müəyyən edilərək saxlanılmış və ölkəmizə gətirilmişdir.
Mirəhəd Mirismayıllı Suriyada Hacıyev Aqil Tağı oğlunun başçılıq etdiyi “Cundu Şam” adlı cinayətkar birliyin fəaliyyətində iştirak etmək üçün 20 iyun 2013-cü il tarixdə adıçəkilən ölkəyə gedərək orada aparılan silahlı münaqişələrdə digər Azərbaycan Respublikası vətəndaşları ilə birgə iştirak etməkdə şübhəli bilinir.
Həmçinin müəyyən edilmişdir ki, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının bir qismi həmin bölgələrdə davam edən silahlı münaqişələr zamanı öldürülmüşdür.
Faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində istintaqı aparılan cinayət işi üzrə Mirəhəd Mirismayıllıya Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasından kənarda qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak etmə) maddəsi ilə ittiham elan olunaraq barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir. O, istintaqa verdiyi ifadə zamanı törətdiyi cinayət əməlini etiraf edərək səmimi peşmanlıq hissi keçirdiyini bildirmişdir.

Официальная информация 18 Июнь 2021
Лицо, причастное к деятельности в незаконных вооруженных формированиях на территории иностранного государства было привлечено к уголовной ответственности
Меры, проводимые Службой государственной безопасности по выявлению и привлечению к уголовной ответственности граждан Азербайджанской Республики, участвующих в незаконных вооруженных формированиях на территории зарубежных стран, продолжаются.
В результате оперативно-розыскных  мероприятий, проводимых Службой государственной безопасности совместно с украинскими спецслужбами был опознан и задержан на территории Украины и доставлен в нашу страну, гражданин Азербайджанской Республики Мирисмаилли Мирахад Тофиг оглу, 1979 года рождения, разыскиваемый в связи с участием в деятельности незаконных вооруженных формирований не предусмотренных законодательством Сирийской Арабской Республики и Азербайджанской Республики.
Мирахад Мирисмаилли, отправившись 20 июня 2013 года в Сирию с целью участия в деятельности преступной группировки “Джунду Шам”, возглавляемой Гаджиевым Агилем Таги оглу, подозревается в участии в вооруженных конфликтах вместе с другими гражданами Азербайджанской Республики.
Также было установлено, что некоторые граждане Азербайджанской Республики были убиты в продолжавшихся вооруженных конфликтах в этих регионах.
Согласно уголовному делу, расследуемому Службой государственной безопасности Мирахад Мирисмаилли, привлечен к ответственности в качестве обвиняемого по статье 12.1, 279.1 Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики (участие в деятельности вооруженных формирований, не предусмотренных законодательством за пределами Азербайджанской Республики) и в его отношении решением суда избрана мера пресечения в виде ареста. Во время дачи показаний следствию он признался в совершенном им преступлении и выразил искреннее раскаяние.