Rəsmi məlumatlar 10 İyun 2021
Ermənistan vətəndaşlarından ibarət terrorçu silahlı birləşmənin daha 26 üzvü barəsində cinayət işi məhkəməyə göndərilmişdir
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən 13 dekabr 2020-ci il tarixdə keçirilmiş anti-terror əməliyyatı nəticəsində tərksilah edilmiş Ermənistan Respublikasının vətəndaşları olan silahlı dəstələrin üzvləri barəsində DTX-nin İstintaq Baş idarəsində başlanmış cinayət işi üzrə ibtidai istintaq yekunlaşmışdır.
İstintaq nəticəsində müəyyən edilmişdir ki, cinayətkar silahlı birləşmələrin üzvləri 2020-ci ilin 26-27 noyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq mütəşəkkil dəstə halında keçməklə Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsinin şimal-qərb hissəsində meşəlik və digər ərazilərində döyüş mövqeləri tutaraq 13 dekabr 2020-ci il tarixədək olan müddət ərzində ölkə ərazisində yerləşən müəssisə, idarə, təşkilatlara, habelə ayrı-ayrı şəxslərə silahlı basqınlar etmiş, ictimai təhlükəsizliyi pozmaq, əhali arasında vahimə yaratmaq, Azərbaycan Respublikasının dövlət hakimiyyət orqanları və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qərar qəbul edilməsinə təsir göstərmək məqsədilə insanların həlak olması, onların sağlamlığına zərər vurulması, əhəmiyyətli əmlak ziyanının vurulması və başqa ictimai təhlükəli nəticələrin baş verməsi təhlükəsi yaradan partlayış, yanğın və digər terror əməlləri törətmişlər.
Məlumat verildiyi kimi, silahlı dəstənin əvvəlcə 14, sonra isə daha 13 nəfər üzvü barəsində cinayət işinin istintaqı yekunlaşdırılaraq təsdiq edilmiş ittiham aktı ilə birlikdə baxılması üçün məhkəməyə göndərilmişdir.
Sadalanan faktlarla bağlı qanunsuz silahlı birləşmənin digər üzvlərinin – Mikaelyan Andranik Vazgenoviç, Soğomonyan Setrak Samveloviç, Karapetyan Rafik Robertoviç və qeyriləri də daxil olmaqla, ümumilikdə daha 26 təqsirləndirilən şəxsin Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214.2.1, 214.2.3-cü (terrorçuluq, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs, mütəşəkkil dəstə və ya cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) tərəfindən odlu silahdan və silah qismində istifadə olunan predmetlərdən istifadə etməklə törədildikdə), 228.3-cü (mütəşəkkil dəstə tərəfindən qanunsuz olaraq silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, saxlama, daşıma və gəzdirmə), 279.2-ci (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin və ya qrupların tərkibində müəssisələrə, idarələrə, təşkilatlara və ya ayrı-ayrı şəxslərə basqın etmə) və 318.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs və ya mütəşəkkil dəstə tərəfindən Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə ittiham olunmalarına dair cinayət işinin istintaqı yekunlaşdırılaraq Azərbaycan Respublikasının Baş prokurorunun müavini tərəfindən təsdiq edilmiş ittiham aktı ilə birlikdə baxılması üçün məhkəməyə göndərilmişdir.

Official 10 June 2021
Criminal case against 26 more members of an armed terrorist group consisting of Armenian citizens has been submitted to court
The preliminary investigation into the criminal case launched by the Main Investigation Department of the State Security Service against the members of an armed terrorist group consisting of Armenian citizens disarmed as a result of the counter-terrorist operation carried out by the State Security Service on 13 December 2020, has been completed.
The investigation established that, on November 26-27, 2020, members of these criminal groups illegally crossed the state border of the Republic of Azerbaijan in an organized form, took up combat positions in the forest area and other territories in the north-western part of Hadrut settlement, Khojavend district, and until December 13, 2020, carried out armed attacks on enterprises, offices, organizations, as well as on individuals across the country, and committed explosions, fires and other terrorist acts in order to disrupt public safety, create panic among the population, and influence the decision-making process of the state authorities of the Republic of Azerbaijan and international organizations.
As reported earlier, the investigation into the criminal case against first, 14 and then 13 more members of the illegal armed group was completed and submitted to the court for consideration together with the approved indictment.
The investigation into the criminal case against other members of the illegal armed group - including Mikaelyan Andranik Vazgenovich, Soghomonyan Setrak Samvelovich, Karapetyan Rafik Robertovich and others, a total of 26 more accused persons, charged under Articles 214.2.1, 214.2.3 (terrorism committed by a group of persons by prior conspiracy, an organized group or a criminal association (criminal organization) with the use of firearms and objects used as weapons), 228.3 (illegal acquisition, transfer, storage, transportation and carrying of weapons, their components, ammunition, explosives and devices by an organized group), 279.2 (armed attacks on enterprises, offices, organizations or individuals as part of armed formations or groups not provided by law) and 318.2 (illegal crossing of the state border of the Republic of Azerbaijan by a group of persons by prior conspiracy or an organized group) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, has been completed and submitted to the court for consideration together with the indictment approved by the Deputy Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan.