Rəsmi məlumatlar 24 May 2021
Ölkə hüdudlarından kənarda qanunsuz silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak edən şəxs saxlanılmışdır
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti xarici ölkələrin ərazisində fəaliyyət göstərən qanunsuz silahlı birləşmələrin tərkibində iştirak edən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının müəyyən edilərək məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində mübarizə tədbirlərini davam etdirir.
Aparılmış araşdırmalar zamanı Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı 1986-cı il təvəllüdlü Camalov Orxan Tofiq oğlunun 2014-cü ildə ölkə hüdudlarını tərk edərək “İŞİD” terror təşkilatının Suriyadakı silahlı qruplaşmasına daxil olması, həmin qanunsuz birləşmənin tərkibində fəaliyyət göstərməsinə dair əldə edilmiş məlumatlar əsasında əməliyyat-istintaq tədbirləri həyata keçirilmişdir.
Əvvəllər Orxan Camalov Zaqatala rayon sakini İlqar Mollaçiyevin rəhbəri olduğu “Meşə qardaşları” adlı qanunsuz silahlı birləşmənin üzvlərinin ölkə ərazisində terror-təxribat aktları törətmək niyyətlərinin qarşısının alınması məqsədilə aparılmış əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı yaşadığı ünvana baxış keçirilərkən əl qumbaraları və müxtəlif çaplı patronlar aşkarlandığına görə müvafiq cinayət işi üzrə məhkum olunmuşdur. Orxan Camalov azadlığa çıxdıqdan sonra “Hanzala” ləqəbli Şamil adlı şəxsin dəvəti və köməyi ilə 2014-cü ilin avqust ayında Türkiyə Respublikasına, oradan isə qanunsuz yollarla Suriya Ərəb Respublikasının ərazisinə keçərək həmin dövlətin Rakka şəhərinə getmişdir. Orxan Camalovun orada “İŞİD” terror təşkilatına tabe olan “Azəri camaatı” adlı qanunsuz silahlı birləşməyə qoşulmasına, həmin cinayətkar qrupun tərkibində təlimlərdə və silahlı münaqişələrdə iştirak etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Qeyd olunan faktlarla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində başlanılmış cinayət işi üzrə Orxan Camalov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 218.2-ci (cinayətkar birlikdə iştirak etmə) və 283-1.3-cü (dini məzhəbləri yayma, dini ayinlərin icrası adı altında, yaxud dini düşmənçilik, dini radikalizm və ya dini fanatizm zəminində Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda aparılan silahlı münaqişələrə cəlb etmə məqsədilə yaradılmış qruplarda, təlimlərdə və ya silahlı münaqişələrdə iştirak etmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb olunaraq barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir. O, dindirilmə zamanı din adı altında aldadılaraq həmin bölgəyə getdiyini, orada baş verən hadisələrin dinin əsl mahiyyətinə zidd olduğunu və törətdiyi cinayət əməllərini etiraf edərək səmimi peşmançılıq hissi keçirdiyini bildirmişdir.

Официальная информация 24 Май 2021
Было задержано лицо, принимавшее участие в незаконных вооруженных формированиях за пределами государства
Служба Государственной Безопасности продолжает деятельность по выявлению и привлечению к ответственности граждан Азербайджанской Республики, являющихся членами незаконных вооруженных формирований, действующих на территории зарубежных государств.
На основании полученных в ходе расследования данных были проведены оперативно-следственные мероприятия в отношении гражданина Азербайджанской Республики Джамалова Орхана Тофиг оглы, 1986 года рождения в 2014 году покинувшего пределы республики и принимавшего участие в деятельности террорестической вооруженной группировки “ИГИЛ” незаконно фукционирующей на территории Сирии.
Ранее в ходе проведения оперативно-розыскных мероприятий по пересечению деятельности членов незаконной вооруженной организации “Лесные братья”, руководителем которой был житель Закатальского района Ильгар Моллачиев, планировавших проведение террорестических акций на территории республики, в квартире Орхана Джамалова были обнаружены ручные гранаты и разного калибра патроны, за что он был привлечен к уголовной ответственности и осужден. После освобождения Орхан Джамалов в августе 2014 года по приглашению и с помощью лица по имени Шамиль (псевдоним “Ханзала”) направился в Турцию, а оттуда незаконным путем в город Ракка Сирийской Арабской Республики, где по полученным данным присоеденился к незаконному вооруженному формированию “Азери джамааты”, находящемуся в подчинении террорестической организации “ИГИЛ”, в составе которого принимал участие в учениях и вооруженных столкновениях.
На основании возбужденного Службой Государственной Безопасности уголовного дела Орхан Джамалов в качестве обвиняемого был привлечен к уголовной ответственности по статьям Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики 12.1, 218.2 (участие в организованной преступой группировке) и 283-1.3 (распространение религиозных вероисповеданий, под прикрытием исполнения религиозных обрядов или на почве вражды, религиозного радикализма или религиозного фанатизма привлечения к участию или же участие в вооруженных конфликтах за пределами Азербайджанской Республики) и решением суда в его отношении была принята мера пресечения арест.
Вовремя допроса он заявил, что под предлогом религии его обманули и побывав там, убедился, что присходящие события в корне противоречат истинной религии и признав свои преступные деяния заявил, что очень сожалеет о содеяном.