Rəsmi məlumatlar 24 May 2021
Ölkə hüdudlarından kənarda qanunsuz silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak edən şəxs saxlanılmışdır
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti xarici ölkələrin ərazisində fəaliyyət göstərən qanunsuz silahlı birləşmələrin tərkibində iştirak edən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının müəyyən edilərək məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində mübarizə tədbirlərini davam etdirir.
Aparılmış araşdırmalar zamanı Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı 1986-cı il təvəllüdlü Camalov Orxan Tofiq oğlunun 2014-cü ildə ölkə hüdudlarını tərk edərək “İŞİD” terror təşkilatının Suriyadakı silahlı qruplaşmasına daxil olması, həmin qanunsuz birləşmənin tərkibində fəaliyyət göstərməsinə dair əldə edilmiş məlumatlar əsasında əməliyyat-istintaq tədbirləri həyata keçirilmişdir.
Əvvəllər Orxan Camalov Zaqatala rayon sakini İlqar Mollaçiyevin rəhbəri olduğu “Meşə qardaşları” adlı qanunsuz silahlı birləşmənin üzvlərinin ölkə ərazisində terror-təxribat aktları törətmək niyyətlərinin qarşısının alınması məqsədilə aparılmış əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı yaşadığı ünvana baxış keçirilərkən əl qumbaraları və müxtəlif çaplı patronlar aşkarlandığına görə müvafiq cinayət işi üzrə məhkum olunmuşdur. Orxan Camalov azadlığa çıxdıqdan sonra “Hanzala” ləqəbli Şamil adlı şəxsin dəvəti və köməyi ilə 2014-cü ilin avqust ayında Türkiyə Respublikasına, oradan isə qanunsuz yollarla Suriya Ərəb Respublikasının ərazisinə keçərək həmin dövlətin Rakka şəhərinə getmişdir. Orxan Camalovun orada “İŞİD” terror təşkilatına tabe olan “Azəri camaatı” adlı qanunsuz silahlı birləşməyə qoşulmasına, həmin cinayətkar qrupun tərkibində təlimlərdə və silahlı münaqişələrdə iştirak etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Qeyd olunan faktlarla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində başlanılmış cinayət işi üzrə Orxan Camalov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 218.2-ci (cinayətkar birlikdə iştirak etmə) və 283-1.3-cü (dini məzhəbləri yayma, dini ayinlərin icrası adı altında, yaxud dini düşmənçilik, dini radikalizm və ya dini fanatizm zəminində Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda aparılan silahlı münaqişələrə cəlb etmə məqsədilə yaradılmış qruplarda, təlimlərdə və ya silahlı münaqişələrdə iştirak etmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb olunaraq barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir. O, dindirilmə zamanı din adı altında aldadılaraq həmin bölgəyə getdiyini, orada baş verən hadisələrin dinin əsl mahiyyətinə zidd olduğunu və törətdiyi cinayət əməllərini etiraf edərək səmimi peşmançılıq hissi keçirdiyini bildirmişdir.

Official 24 May 2021
The State Security Service continues to take measures to identify and bring to justice the citizens of the Republic of Azerbaijan who are members of illegal armed groups operating in foreign countries.
Operational-investigative measures were carried out based on information received during the investigation that Jamalov Orkhan, a citizen of the Republic of Azerbaijan, born in 1986, left the country in 2014, joined the “ISIS” terrorist group in Syria, and operated within that illegal group.
Earlier, Orkhan Jamalov was convicted due to the discovery of hand grenades and cartridges of various calibres during a search of his residence conducted in connection with operational-search activities undertaken to prevent members of the illegal armed group “Forest Brothers” led by Ilgar Mollachiyev, a resident of Zagatala region, from committing acts of terrorism-sabotage in the country. After being released, Orkhan Jamalov, at the invitation and with the help of a man named Shamil, nicknamed “Hanzala”, crossed into the Republic of Turkey in August 2014, and from there illegally entered the territory of the Syrian Arab Republic and went to Raqqa. There were substantial suspicions that Orkhan Jamalov joined an illegal armed group called “Azeri Jamaat”, which is subordinate to the terrorist organization “ISIS”, and participated in training and armed conflicts as part of this criminal group.
In connection with the criminal case initiated by the State Security Service based on the above-mentioned facts, Orkhan Jamalov has been charged under Articles 12.1, 218.2 (participation in a criminal organization) and 283-1.3 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (participation in groups, training or armed conflicts created to engage in armed conflicts outside the Republic of Azerbaijan under the guise of spreading religious sects, performing religious rites, or on the basis of religious enmity, religious radicalism or religious fanaticism) and has been remanded in custody based on the court decision. During the interrogation, he admitted that he had gone to the area due to being deceived in the name of religion and the events that took place there contradicted the true nature of religion, and confessed to the crimes and expressed his sincere remorse.