Rəsmi məlumatlar 29 Aprel 2021
27-28 aprel 2021-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev Gürcüstanın Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəhbəri Qriqol Liluaşvilinin dəvəti ilə bu ölkədə rəsmi səfərdə olmuşdur.
Səfər çərçivəsində general-polkovnik Əli Nağıyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Tbilisidə ucaldılmış abidəsini ziyarət etmiş, əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edərək abidəsi önünə əklil qoymuşdur. Sonra şəhərin Qəhrəmanlar meydanında Gürcüstanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olanların şərəfinə ucaldılmış abidə ziyarət olunmuş, önünə əklil qoyulmuşdur.
Gürcüstanın Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəhbəri Qriqol Liluaşvili ilə keçirilmiş görüşdə regionda möv­cud əməliyyat şəraiti və ona təsir göstərən amillər, beynəlxalq terrorçuluğa və transmilli mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizənin təkmilləşdirilməsi, təcrübə və səmərəli məlumat mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, habelə dünyada ciddi siyasi-iqtisadi fəsadlara səbəb olmuş koronavirus pandemiyası ilə bağlı meydana çıxan yeni təhdid­lərə qarşı birgə mübarizənin effektivliyinin artırılması və təhlükəsizliklə bağlı digər aktual məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Eyni zamanda, general-polkovnik Əli Nağıyev Gürcüstanın daxili işlər naziri Vaxtanq Qomelauri ilə də görüşmüşdür. Tərəflər üçün əhəmiyyət kəsb edən məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılmış, bölgədə təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunmasının, terrorçu və digər cinayətkar qruplara qarşı mübarizədə birgə səylərin artırılmasının vacibliyi qeyd edilmişdir. Tərəflər bundan sonra da hər iki ölkənin hüquq mühafizə orqanları arasında əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə etmişlər.
Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etmişdir. Azərbaycanla Gürcüstan arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edən Baş nazir İrakli Qaribaşvili təhlükəsizlik sahəsində ölkələr arasında əlaqələrin davamlı inkişaf etdiyini və bu əməkdaşlığın bölgədə sülh və əmin-amanlığın bərqərar olmasına öz töhfəsini verdiyini vurğulamışdır.
İsti qarşılanmaya və yüksək qonaqpərvərliyə, həmçinin təhlükəsizlik sahəsində tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi üzrə məsələlərin müzakirəsi üçün yaradılmış şəraitə görə minnətdarlığını bildirən Xidmət rəisi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Gürcüstanın Baş nazirinə çatdırmışdır. General-polkovnik Əli Nağıyev ölkələr arasında olan mövcud münasibətlərin regional təhlükəsizliyin təmin olunmasına xidmət etdiyini qeyd edərək bundan sonra da müvafiq orqanların dövlətlərin milli təhlükəsizliyinə yönələn beynəlxalq təhdid və hədələrə qarşı birgə mübarizə istiqamətində daim sıx əməkdaşlıq edəcəyinə əminliyini bildirmişdir.
Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarına görə minnətdarlığını bildirmiş, onun da salamlarını Azərbaycan Prezidentinə çatdırmağı xahiş etmişdir.

Официальная информация 29 Апрель 2021
27-28 апреля начальник Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики, генерал-полковник Али Нагиев посетил с официальным визитом Грузию по приглашению руководителя Службы государственной безопасности этой страны Григола Лилуашвили.
В рамках визита генерал-полковник Али Нагиев посетил памятник Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву в Тбилиси и возложил венок к памятнику, почтив его светлую память. Затем был посещен мемориал на Площади Героев города, воздвигнутый в честь погибших за территориальную целостность Грузии, и перед ним был возложен венок.
На встрече с руководителем СГБ Грузии Григолом Лилуашвили были обсуждены текущая оперативная ситуация в регионе и влияющие на нее факторы, вопросы совершенствования борьбы с международным терроризмом и транснациональной организованной преступностью, дальнейшее расширение сотрудничества в области обмена опытом и продуктивной информацией, а также пути повышения эффективности совместной борьбы с новыми угрозами в связи с пандемией коронавируса, вызвавшей серьезные глобальные политико-экономические последствия и другие актуальные проблемы безопасности.
Генерал-полковник Али Нагиев также встретился с министром внутренних дел Грузии Вахтангом Гомелаури. Состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, была подчеркнута важность надежного обеспечения безопасности в регионе и наращивания совместных усилий в борьбе с терроризмом и другими преступными группировками. Стороны выразили уверенность в том, что сотрудничество между правоохранительными органами двух стран будет развиваться и впредь.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили принял делегацию во главе с начальником Службы государственной безопасности, генерал-полковником Али Нагиевым. Выразив удовлетворение уровнем отношений дружбы и стратегического партнерства между Азербайджаном и Грузией, премьер-министр Ираклий Гарибашвили подчеркнул, что связи между двумя странами в области безопасности устойчиво развиваются, и это сотрудничество вносит свой вклад в дело установления мира и стабильности в регионе.
Выразив признательность за теплый прием и гостеприимство, а также за созданные условия для обсуждения вопросов развития партнерских отношений в сфере безопасности, А.Нагиев передал премьер-министру Грузии приветствия Президента Ильхама Алиева. Отметив, что существующие отношения между нашими странами служат обеспечению региональной безопасности, генерал-полковник Али Нагиев выразил уверенность в том, что соответствующие органы и впредь продолжат тесное сотрудничество в борьбе с международными угрозами, нацеленными на национальную безопасность наших государств.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили поблагодарил за приветствия Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и просил передать и его приветствия Президенту Азербайджана.