Rəsmi məlumatlar 29 Aprel 2021
27-28 aprel 2021-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev Gürcüstanın Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəhbəri Qriqol Liluaşvilinin dəvəti ilə bu ölkədə rəsmi səfərdə olmuşdur.
Səfər çərçivəsində general-polkovnik Əli Nağıyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Tbilisidə ucaldılmış abidəsini ziyarət etmiş, əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edərək abidəsi önünə əklil qoymuşdur. Sonra şəhərin Qəhrəmanlar meydanında Gürcüstanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olanların şərəfinə ucaldılmış abidə ziyarət olunmuş, önünə əklil qoyulmuşdur.
Gürcüstanın Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəhbəri Qriqol Liluaşvili ilə keçirilmiş görüşdə regionda möv­cud əməliyyat şəraiti və ona təsir göstərən amillər, beynəlxalq terrorçuluğa və transmilli mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı mübarizənin təkmilləşdirilməsi, təcrübə və səmərəli məlumat mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, habelə dünyada ciddi siyasi-iqtisadi fəsadlara səbəb olmuş koronavirus pandemiyası ilə bağlı meydana çıxan yeni təhdid­lərə qarşı birgə mübarizənin effektivliyinin artırılması və təhlükəsizliklə bağlı digər aktual məsələlər müzakirə olunmuşdur.
Eyni zamanda, general-polkovnik Əli Nağıyev Gürcüstanın daxili işlər naziri Vaxtanq Qomelauri ilə də görüşmüşdür. Tərəflər üçün əhəmiyyət kəsb edən məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılmış, bölgədə təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunmasının, terrorçu və digər cinayətkar qruplara qarşı mübarizədə birgə səylərin artırılmasının vacibliyi qeyd edilmişdir. Tərəflər bundan sonra da hər iki ölkənin hüquq mühafizə orqanları arasında əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə etmişlər.
Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etmişdir. Azərbaycanla Gürcüstan arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edən Baş nazir İrakli Qaribaşvili təhlükəsizlik sahəsində ölkələr arasında əlaqələrin davamlı inkişaf etdiyini və bu əməkdaşlığın bölgədə sülh və əmin-amanlığın bərqərar olmasına öz töhfəsini verdiyini vurğulamışdır.
İsti qarşılanmaya və yüksək qonaqpərvərliyə, həmçinin təhlükəsizlik sahəsində tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi üzrə məsələlərin müzakirəsi üçün yaradılmış şəraitə görə minnətdarlığını bildirən Xidmət rəisi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Gürcüstanın Baş nazirinə çatdırmışdır. General-polkovnik Əli Nağıyev ölkələr arasında olan mövcud münasibətlərin regional təhlükəsizliyin təmin olunmasına xidmət etdiyini qeyd edərək bundan sonra da müvafiq orqanların dövlətlərin milli təhlükəsizliyinə yönələn beynəlxalq təhdid və hədələrə qarşı birgə mübarizə istiqamətində daim sıx əməkdaşlıq edəcəyinə əminliyini bildirmişdir.
Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarına görə minnətdarlığını bildirmiş, onun da salamlarını Azərbaycan Prezidentinə çatdırmağı xahiş etmişdir.

Official 29 April 2021
On April 27-28, 2021, Head of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan Colonel-General Ali Naghiyev paid an official visit to Georgia at the invitation of the Head of the State Security Service of Georgia, Grigol Liluashvili.
During the visit, Colonel-General Ali Nagiyev visited the monument to National Leader Heydar Aliyev in Tbilisi, laid a wreath at the monument and paid tribute to his memory. Then a monument built in honor of those who sacrificed their lives for the territorial integrity of Georgia was visited in the Heroes' Square of the city, and a wreath was laid in front of the monument.
During the meeting with the head of the Georgian State Security Service Grigol Liluashvili, the current operational conditions in the region and the factors affecting it, improvements to be made in the fight against international terrorism and transnational organized crime, further expansion of cooperation in the exchange of experience and information, as well as the importance of enhancing the effectiveness of the joint fight against new threats posed by the coronavirus pandemic, which caused serious political and economic consequences, and other topical security issues were discussed.
At the same time, Colonel-General Ali Naghiyev met with Georgian Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri. The sides exchanged views on issues of mutual importance, stressed the importance of ensuring security in the region and increasing joint efforts in the fight against terrorism and other criminal groups. The parties expressed confidence that cooperation between the law enforcement agencies of the two countries will continue to grow.
The Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili received a delegation led by the Head of the State Security Service Colonel-General Ali Naghiyev. Expressing satisfaction with the level of friendly relations and strategic partnership between Azerbaijan and Georgia, Prime Minister Irakli Garibashvili stressed that relations between the two countries in the field of security are developing steadily and this cooperation contributes to the establishment of peace and stability in the region.
Expressing gratitude for the warm welcome and high hospitality, as well as the conditions created for the discussion of issues on the development of partnership in the field of security, the head of the Service conveyed the greetings of President Ilham Aliyev to the Prime Minister of Georgia. Noting that the existing relations between the two countries serve to ensure regional security, Colonel-General Ali Naghiyev expressed confidence that the relevant authorities will continue to work closely together to combat international threats to national security.
The Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili thanked the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev for the greetings and asked the head of the Service to convey his greetings to the President of Azerbaijan.