Rəsmi məlumatlar 23 Dekabr 2020
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Şuşa rayon idarəsinin (Rİ) yeni inzibati binasının təntənəli açılışı olmuşdur.
Tədbirdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev, Xidmətin kollegiya üzvləri, Şuşa Rİ-nin əməkdaşları, digər hüquq mühafizə orqanlarının və ərazi üzrə qarnizonun yüksək rütbəli zabitləri iştirak etmişlər.
Əvvəlcə binanın qarşısında 1992-ci ildə düşmən işğalı nəticəsində üç yaşında ikən ailəsi ilə birlikdə Şuşa şəhərini tərk etməyə məcbur qalmış, hazırda DTX-də xidmət edən leytenant U.Bəylərov Dövlət bayrağını qaldırmışdır. Dövlət himni səsləndirilmişdir.
Binanın açılışını bildirən rəmzi qırmızı lent kəsildikdən sonra tədbir iştirakçıları foyedə müstəqil Azərbaycanın qurucusu və memarı Ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə ehtiramlarını bildirərək abidəsi önünə gül dəstələri qoymuşlar. Həmçinin Ulu Öndərin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin dövlətçilik fəaliyyətini, Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının tarixini əks etdirən fotostendlərə baxmışlar.
Tədbir iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının hüquq mühafizə siyasətinin Dağlıq Qarabağ ərazisində uğurla həyata keçirilməsinin növbəti təcəssümü olaraq DTX Şuşa Rİ-nin müasir üslubda təmir edilmiş yeni inzibati binasının otaqları və əməliyyatçıların iş şəraiti ilə tanış olmuşlar.
DTX-nin kollegiya üzvlərinin və Şuşa Rİ-nin rəhbərliyinin iştirakı ilə keçirilmiş xidməti müşavirədə çıxış edən general-polkovnik Əli Nağıyev bildirmişdir ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi xəttinin layiqli davamçısı möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyi ilə müstəqil Azərbaycan bütün sahələrdə durmadan inkişaf edir, günbəgün daha da qüdrətlənir. Bunun parlaq nümunəsi kimi 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandanın Müzəffər sərkərdəliyi altında xalqın və dövlətin sarsılmaz birliyi nəticəsində rəşadətli Ordumuz torpaqlarımızı düşmən işğalından azad etmiş, Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinin və hərbi uğurlarının yeni şanlı və şərəfli səhifələrini yazmışdır.
Dövlətimizin başçısı tərəfindən hüquq mühafizə orqanlarının inkişafına daim diqqət göstərildiyini vurğulayan general-polkovnik Əli Nağıyev, DTX Şuşa Rİ-nin yeni inzibati binasının istifadəyə verilməsinin də məhz bu qayğının bariz göstəricisi olduğunu qeyd etmişdir. DTX-nin rəisi əməkdaşların məsuliyyətli, eyni zamanda böyük etimad olaraq Şuşa şəhərində öz xidmətlərini daha səmərəli və peşəkar təşkil etmələri üçün yaradılan yüksək şəraitə, eləcə də müasir maddi-texniki təminata və təchizata görə Ali Baş Komandan İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirmişdir. Xidməti müşavirədə DTX Şuşa Rİ-nin şəxsi heyəti qarşısında konkret vəzifələr qoyulmuşdur.
General-polkovnik Əli Nağıyev Şuşa Rİ-nin əməkdaşlarını bu əlamətdar hadisə münasibətilə bir daha təbrik etmiş və uğurlar arzulamışdır.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi Şuşa qarnizonunda xidmət edən hərbi qulluqçular ilə görüşmüş, onlara DTX-nin bayram sovqatları təqdim edilmişdir. Sonra tədbir iştirakçıları Şuşa şəhərində qulluq keçən hərbçilər üçün DTX-nin Mədəniyyət mərkəzi tərəfindən məşhur Cıdır düzündə 30 ildən sonra ilk dəfə təşkil olunmuş konsert proqramına tamaşa etmişlər.

Официальная информация 23 Декабрь 2020
Состоялось торжественное открытие нового административного здания Шушинского районного управления Службы государственной безопасности (СГБ) Азербайджанской Республики.
В мероприятии приняли участие начальник СГБ, генерал-полковник Али Нагиев, члены коллегии службы, сотрудники Шушинского районного управления, высокопоставленные офицеры других правоохранительных органов и территориального гарнизона.
Сначала лейтенант У.Бейляров, который в 1992 году в результате вражеской оккупации был вынужден покинуть город Шуша вместе со своей семьей, когда ему было три года, и который в настоящее время служит в СГБ, поднял перед зданием государственный флаг Азербайджана. Затем прозвучал государственный гимн.
После перерезания красной ленты, символизирующей открытие здания, участники мероприятия почтили в фойе память общенационального лидера Гейдара Алиева – архитектора и созидателя современного независимого азербайджанского государства и возложили цветы к его памятнику. Участники также осмотрели фотостенды, отражающие деятельность великого лидера и Президента Азербайджанской Республики, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, историю органов безопасности Азербайджана.
Участники мероприятия ознакомились с помещениями отремонтированного в современном стиле нового административного здания Шушинского районного управления СГБ, в качестве очередного воплощения успешной реализации правоохранительной политики Азербайджанской Республики на территории Нагорного Карабаха и условиями работы оперативников.
Выступая на служебном совещании с участием членов коллегии и руководства управления Шушинского района СГБ, генерал-полковник Али Нагиев отметил, что под мудрым руководством Президента Ильхама Алиева, достойного продолжателя политической линии великого лидера Гейдара Алиева, независимый Азербайджан неуклонно развивается во всех сферах, с каждым днем становится все сильнее. Как яркий пример этого, в результате решительного командования Верховного главнокомандующего во время 44-дневной Отечественной войны, нерушимого единства народа и государства отважная Азербайджана армия освободила наши земли от вражеской оккупации, вписала новые славные страницы в многовековую историю и летопись военных успехов Азербайджана.
Подчеркнув, что со стороны главы государства уделяется постоянное внимание развитию правоохранительных органов, генерал-полковник Али Нагиев отметил, что сдача в эксплуатацию нового административного здания Шушинского районного управления СГБ является ярким показателем этой заботы. Начальник СГБ выразил благодарность Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву за высокие условия, созданные для более эффективной и профессиональной организации службы сотрудников в городе Шуша, а также за современное материально-техническое обеспечение и оснащение.
На служебном совещании перед личным составом Шушинского районного управления СГБ были поставлены конкретные задачи.
Генерал-полковник Али Нагиев еще раз поздравил сотрудников управления с этим знаменательным событием и пожелал им успехов.
Начальник Службы государственной безопасности также встретился с военнослужащими Шушинского гарнизона. Военнослужащим были вручены праздничные подарки от СГБ.
Затем участники мероприятия посмотрели концертную программу, впервые за 30 лет организованную на Джидыр дюзю (Cıdır düzü) Культурным центром СГБ для военнослужащих, проходящих службу в Шуше.