Azərbaycanlı əsirlər və erməni girovluğunda saxlanılan Şahbaz Quliyev və Dilqəm Əsgərov Vətənə gətiriliblər
Rusiya Federasiyasının Prezidenti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Ermənistan Respublikasının baş nazirinin imzaladıqları 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli Bəyanatdan, beynəlxalq humanitar hüquq normalarından irəli gələn öhdəliklərinə və humanizm prinsiplərinə sadiq qalaraq Azərbaycan tərəfi müharibə vaxtı əsir götürülmüş erməni hərbçilərinin hüquqlarının təmin edilməsi istiqamətində üzərinə düşən vəzifələri ardıcıl olaraq yerinə yetirmişdir. Əsir düşmüş ermənilər barədə məlumatlar müntəzəm Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi və Rusiya Sülhməramlı Qüvvələrinə təqdim olunmuş, birtərəfli qaydada onların bir hissəsi azad edilmişdir. Azərbaycanda olduqları müddətdə həmin əsirlərə zəruri tibbi xidmət və ləyaqətli davranış göstərilmiş, onlara ailələri ilə əlaqə saxlamaq imkanı yaradılmış və digər hüquqları təmin edilmişdir.
Həmçinin müxtəlif səbəblərdən döyüşlər zamanı əsir düşmüş və ya girov götürülmüş Azərbaycan vətəndaşlarının vətənə qaytarılması məsələlərini daim diqqət mərkəzində saxlayaraq Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi, Rusiya Sülhməramlı Qüvvələri və digər beynəlxalq təşkilatlarla tərəfimizdən fasiləsiz olaraq danışıqlar aparılmış və bütün mümkün başqa tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Beynəlxalq təşkilatların və Rusiya Sülhməramlı Qüvvələri komandanlığının iştirakı ilə aparılmış danışıqlar nəticəsində erməni tərəfi ilə əsir və girovların “hamının hamıya” prinsipi əsasında dəyişdirilməsi barədə razılıq əldə olunmuş və cari il dekabrın 14-də əsir və girovların qarşılıqlı qaytarılmasına başlanılmışdır. Günorta saatlarında Azərbaycan vətəndaşları olan əsir və girovların, o cümlədən 2014-cü ilin iyul ayından erməni girovluğunda saxlanılan Şahbaz Quliyev və Dilqəm Əsgərovun təyyarə ilə Bakıya gətirilməsi təmin edilmişdir. Müvafiq karantin tədbirləri həyata keçirildikdən sonra azad olunmuş şəxslər ailələrinə qovuşacaqlar.
Azərbaycan tərəfi bundan sonra da humanizm prinsiplərini rəhbər tutaraq əsirlərin, girovların və meyitlərin dəyişdirilməsi üçün üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirəcəkdir.

Официальная информация 14 Декабрь 2020
Азербайджанские пленные и находившиеся в заложниках у армян Шахбаз Гулиев и Дильгам Аскеров доставлены на Родину
Придерживаясь обязательств, вытекающих из подписанного Президентом Российской Федерации, Президентом Азербайджанской Республики и премьер-министром Республики Армения трехстороннего Заявления от 10 ноября 2020 года, норм международного гуманитарного права и принципов гуманизма, азербайджанская сторона последовательно выполняла возложенные на нее задачи по обеспечению прав армянских военнослужащих, взятых в плен во время войны. Информация об армянах, попавших в плен, регулярно предоставлялась Международному Комитету Красного Креста и российским миротворческим силам, часть из них в одностороннем порядке была освобождена. Во время пребывания в Азербайджане этим пленным были оказаны необходимые медицинские услуги и достойное обращение, им была предоставлена возможность поддерживать связь со своими семьями и обеспечены другие права.
Сохраняя в центре внимания вопросы возвращения на родину граждан Азербайджана, попавших в плен или взятых в заложники в ходе боевых действий по различным причинам, с Международным Комитетом Красного Креста, российскими миротворческими силами и другими международными организациями непрерывно проводились переговоры и осуществлялись все возможные другие меры.
В результате переговоров с участием международных организаций и командования российских миротворческих сил была достигнута договоренность с армянской стороной об обмене пленными и заложниками по принципу «всех на всех», и 14 декабря текущего года начался взаимный возврат пленных и заложников. Днем была обеспечена доставка самолетом в Баку пленных и заложников, в том числе Шахбаза Гулиева и Дильгама Аскерова, которые с июля 2014 года содержались в заложниках у армян. После того, как будут приняты соответствующие карантинные меры, освобожденные лица воссоединятся со своими семьями.
Азербайджанская сторона и впредь, руководствуясь принципами гуманизма, будет выполнять взятые на себя обязательства по обмену пленными, заложниками и телами.