Birləşmiş Millətlər Təşkilatı çərçivəsində terrorçuluğa qarşı mübarizə üzrə Azərbaycan Respublikasının iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilələr
1. «Hava  gəmilərinin  göyərtəsində  törədilən  cinayətlər və digər aktlar haqqında» 14 sentyabr 1963-cü il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.12.2003, 546-IIQ);
2. «Hava gəmilərinin  qanunsuz  ələ  keçirilməsinə  qarşı  mübarizə  haqqında»  16 dekabr 1970-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.1999, 744-IIQ);
3. «Mülki aviasiyanın təhlükəsizliyinə qarşı yönəldilmiş qanunsuz aktlarla mübarizə haqqında» 23 sentyabr 1971-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.1999, 740-IQ);
4. «Beynəlxalq müdafiədən istifadə edən şəxslərin, o cümlədən diplomatik agentlərin təhlükəsizliyi əleyhinə cinayətlərin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında» 14 dekabr 1973-cü il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 02.02.2001, 61-IIQ);
5. «Adamların girov götürülməsi ilə mübarizə haqqında» 17 dekabr 1979-cu il tarixli beynəlxalq Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.99, 743-IQ);
6. «Nüvə materialının fiziki qorunması haqqında» 03 mart 1980-ci il tarixli Kon­vensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.12.2003, 547-IIQ);
7. «Mülki aviasiyanın təhlükəsizliyinə qarşı yönəlmiş qanunsuz aktlarla mübarizə haqqında» Konvensiyanı tamamlayan «Beynəlxalq mülki aviasiyaya xidmət göstərən aeroportlarda qanunsuz zorakılıq aktları ilə mübarizə haqqında» 24 fevral 1988-ci il tarixli Protokol, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.1999, 741-IQ);
8. «Dəniz gəmiçiliyinin təhlükəsizliyinə qarşı yönəlmiş qanunsuz aktlarla mübarizə haqqında» 10 mart 1988-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.12.2003, 548-IIQ);
9. «Kontinental şelfdə yerləşən stasionar platformaların təhlükəsizliyinə qarşı yönəlmiş qanunsuz aktlarla mübarizə haqqında» 10 mart 1988-ci il tarixli Protokol, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.12.2003, 549-IIQ);
10. «Plastik partlayıcı maddələrin aşkar edilməsi məqsədilə markalanması haqqında» 01 mart 1991-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.1999, 746-IQ);
11. «Bomba terrorçuluğu ilə mübarizə haqqında» 15 dekabr 1997-ci il tarixli Beynəlxalq Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 02.02.2001, 60-IIQ);
12. «Terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə haqqında» 09 dekabr 1999-cu il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 01.10.2001, 174-IIQ) ;
13. «Nüvə terrorçuluğu əməlləri ilə mübarizə haqqında» 13 aprel 2005-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 02.12.2008, 725-IIIQ).

Международные соглашения по борьбе с терроризмом в рамках Организации Объединенных Наций, участником которой является Азербайджанская Республика
1.   Конвенция «о преступлениях и других актах, совершенных на борту воздушных судов» от 14 сентября 1963 года (Закон Азербайджанской Республики, 09.12.2003г., 546 – IIQ);
2.   Конвенция «о борьбе с незаконным захватом воздушных судов» от 16 декабря 1970 года (Закон Азербайджанской Республики, 09.11.1999г., 744 – IIQ);
3.   Конвенция «о борьбе с незаконными актами, направленными против безопасности гражданской авиации» от 23 сентября 1971 года (Закон Азербайджанской Республики, 09.11.1999г., 740 – IQ);
4.   Конвенция «о предотвращении и наказании преступлений против безопасности лиц, использующих международную оборону, в том числе дипломатических агентов» от 14 декабря 1973 года (Закон Азербайджанской Республики, 02.02.2001г., 61 – IIQ);
5.   Международная конвенция «о борьбе с захватом заложников» от 17 декабря 1979 года (Закон Азербайджанской Республики, 09.11.1999г., 743 – IQ);
6.   Конвенция «о физической защите ядерного материала» от 03 марта 1980 года (Закон Азербайджанской Республики, 09.12.2003г., 547 – IIQ);
7.   Протокол от 24 февраля 1988 года «о борьбе с незаконным насилием в аэропортах, обслуживающих международную гражданскую авиацию», дополняющий Конвенцию о борьбе с незаконными актами, направленными против безопасности гражданской авиации (Закон Азербайджанской Республики, 09.11.1999г., 741 – IQ);
8.   Конвенция «о борьбе с незаконными актами, направленными против безопасности морского судоходства» от 10 марта 1988 года (Закон Азербайджанской Республики, 09.12.2003г., 548 – IIQ);
9.   Протокол от 10 марта 1988 года «о борьбе с незаконными актами против безопасности стационарных платформ на континентальном шельфе» (Закон Азербайджанской Республики, 09.12.2003г., 549 – IIQ);
10. Конвенция «о маркировке с целью обнаружения пластиковых взрывчатых веществ» от 01 марта 1991 года (Закон Азербайджанской Республики, 09.11. 1999 г., 746 – IQ);
11. Международная конвенция «о борьбе с бомбовым терроризмом» от 15 декабря 1997 года (Закон Азербайджанской Республики, 02.02.2001г., 60 – IIQ);
12. Конвенция «о борьбе с финансированием терроризма» от 09 декабря 1999 года (Закон Азербайджанской Республики, 01.10.2001г., 174 – IIQ);
13. Конвенция «о борьбе с актами ядерного терроризма» от 13 апреля 2005 года (Закон Азербайджанской Республики, 02.12.2008г., 725 – IIIQ).