Birləşmiş Millətlər Təşkilatı çərçivəsində terrorçuluğa qarşı mübarizə üzrə Azərbaycan Respublikasının iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilələr
1. «Hava  gəmilərinin  göyərtəsində  törədilən  cinayətlər və digər aktlar haqqında» 14 sentyabr 1963-cü il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.12.2003, 546-IIQ);
2. «Hava gəmilərinin  qanunsuz  ələ  keçirilməsinə  qarşı  mübarizə  haqqında»  16 dekabr 1970-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.1999, 744-IIQ);
3. «Mülki aviasiyanın təhlükəsizliyinə qarşı yönəldilmiş qanunsuz aktlarla mübarizə haqqında» 23 sentyabr 1971-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.1999, 740-IQ);
4. «Beynəlxalq müdafiədən istifadə edən şəxslərin, o cümlədən diplomatik agentlərin təhlükəsizliyi əleyhinə cinayətlərin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında» 14 dekabr 1973-cü il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 02.02.2001, 61-IIQ);
5. «Adamların girov götürülməsi ilə mübarizə haqqında» 17 dekabr 1979-cu il tarixli beynəlxalq Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.99, 743-IQ);
6. «Nüvə materialının fiziki qorunması haqqında» 03 mart 1980-ci il tarixli Kon­vensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.12.2003, 547-IIQ);
7. «Mülki aviasiyanın təhlükəsizliyinə qarşı yönəlmiş qanunsuz aktlarla mübarizə haqqında» Konvensiyanı tamamlayan «Beynəlxalq mülki aviasiyaya xidmət göstərən aeroportlarda qanunsuz zorakılıq aktları ilə mübarizə haqqında» 24 fevral 1988-ci il tarixli Protokol, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.1999, 741-IQ);
8. «Dəniz gəmiçiliyinin təhlükəsizliyinə qarşı yönəlmiş qanunsuz aktlarla mübarizə haqqında» 10 mart 1988-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.12.2003, 548-IIQ);
9. «Kontinental şelfdə yerləşən stasionar platformaların təhlükəsizliyinə qarşı yönəlmiş qanunsuz aktlarla mübarizə haqqında» 10 mart 1988-ci il tarixli Protokol, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.12.2003, 549-IIQ);
10. «Plastik partlayıcı maddələrin aşkar edilməsi məqsədilə markalanması haqqında» 01 mart 1991-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 09.11.1999, 746-IQ);
11. «Bomba terrorçuluğu ilə mübarizə haqqında» 15 dekabr 1997-ci il tarixli Beynəlxalq Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 02.02.2001, 60-IIQ);
12. «Terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə haqqında» 09 dekabr 1999-cu il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 01.10.2001, 174-IIQ) ;
13. «Nüvə terrorçuluğu əməlləri ilə mübarizə haqqında» 13 aprel 2005-ci il tarixli Konvensiya, (Azərbaycan Respublikasının Qanunu, 02.12.2008, 725-IIIQ).

1. Convention “On Crimes and Other Acts Committed on Board Aircraft” from 14 September 1963 (Law of the Republic of Azerbaijan, 09.12. 2003, 546 - IIQ);
2. Convention “on the fight against unlawful seizure of aircraft” from 16 December 1970 (Law of the Republic of Azerbaijan, 09.11.1999, 744 - IIQ);
3. Convention “on the suppression of unlawful acts against the safety of civil aviation” from 23 September 1971 (Law of the Republic of Azerbaijan, 09.11.1999, 740 - IQ);
4. Convention “on the prevention and punishment of crimes against the security of persons using international defense, including diplomatic agents” from 14 December 1973 (Law of the Republic of Azerbaijan, 02.02.2001, 61 - IIQ);
5. International Convention “on the fight against hostage taking” from 17 December 1979 (Law of the Republic of Azerbaijan, 09.11.1999, 743 - IQ);
6. Convention “on Physical Protection of Nuclear Material” from 03 March 1980 (Law of the Republic of Azerbaijan, 09.12.2003, 547 - IIQ);
7. Protocol from 24 February 1988 “on combating unlawful violence at airports serving international civil aviation”, supplementing the Convention for the suppression of unlawful acts against the safety of civil aviation (Law of the Republic of Azerbaijan, 09.11.1999, 741 - IQ);
8. Convention “on the suppression of unlawful acts against the safety of maritime navigation” from 10 March 1988 (Law of the Republic of Azerbaijan, 09.12. 2003, 548 - IIQ);
9. Protocol from 10 March 1988 “on the fight against illegal acts against the safety of fixed platforms on the continental shelf” (Law of the Republic of Azerbaijan, 09.12.2003, 549 - IIQ);
10. Convention “on Marking for the Detection of Plastic Explosives” from 01 March 1991 (Law of the Republic of Azerbaijan, 09.11. 1999, 746 - IQ);
11. International Convention “on the suppression of terrorist bombings” from 15 December 1997 (Law of the Republic of Azerbaijan, 02.02.2001, 60 - IIQ);
12. Convention “on the suppression of the financing of terrorism” from 09 December 1999 (Law of the Republic of Azerbaijan, 01.10.2001, 174 - IIQ);
13. Convention “on the Suppression of Acts of Nuclear Terrorism” from 13 April 2005 (Law of the Republic of Azerbaijan, 02.12.2008, 725 - IIIQ).